Liście monstery żółkną? Działaj szybko, nim masowo zaczną opadać

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Pixel


Twoja monstera zawsze pięknie się prezentowała, a teraz zauważyłeś, iż jej liście żółkną, usychają, a może choćby zaczęły już opadać na podłogę? Nie zwlekaj z reakcją, tylko działaj szybko. w okresie grzewczym zdarza się to często z uwagi na niską wilgotność powietrza, ale nie zawsze to przez nią kwiaty marnieją. Problem może leżeć gdzie indziej.

To właśnie zielone liście monstery są jej największym atutem. Ich kolor, sercowaty kształt, nietypowe wycięcia i dziury w środku przyciągają wzrok. Dzięki nim kwiat staje się się największą naturalną ozdobą mieszkania, jednak jesienią wiele osób narzeka na to, iż zaczynają żółknąć, usychać i stopniowo opadać.

Jeśli ty również masz ten problem, nie czekaj, aż roślina zmarnieje, tylko gwałtownie podejmij działania. Sprawdź, dlaczego monstera żółknie i dowiedz się, jak możesz jej pomóc.

Może cię zainteresować: To najlepsza metoda podlewania storczyków. Dzięki niej obficie kwitną

Liście monstery żółkną? w okresie grzewczym to często się zdarza

Żółte liście monstery to norma w okresie grzewczym z uwagi na niską wilgotność powietrza w mieszkaniu w okresie jesienno-zimowym. Jest to bowiem roślina tropikalna, która w zbyt suchym otoczeniu zaczyna przebarwiać się i zasychać na brzegach.

Aby zapobiec żółknięciu rośliny od niedoboru wilgoci, regularnie zraszaj jej liście miękką wodą. Najlepiej zrobisz, ustawiając obok kwiatka doniczkowego nawilżacz powietrza.

Możesz także postawić miskę z wodą na kaloryferze albo wykorzystać domowy "nawóz do monstery" o działaniu nawilżającym i zakwaszającym wodę. Wystarczy, iż do litra wody dodasz 1 łyżeczkę soku z cytryny. Dzięki temu będzie jej łatwiej przetrwać ten trudny okres.

Czytaj również: Cebulki kwiatów nigdy więcej nie zgniją. Wystarczy, iż zrobisz to

Dlaczego monstera żółknie, jeżeli nie przez brak wilgoci?

Nie zakładaj jednak z góry, iż to zawsze brak wilgoci odpowiada za żółknące liście monstery. jeżeli dbasz o zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w mieszkaniu, problem może leżeć gdzie indziej, a mianowicie w nieodpowiedniej pielęgnacji rośliny.

  • Podlewanie monstery

Niewłaściwe podlewanie również może skutkować żółknącymi liśćmi monstery. Jeśli o nim zapominasz, albo dostarczasz roślinie zbyt mało wody, może ona zacząć usychać i wybarwiać się. Nie przesadzaj jednak z nawadnianiem, bo zbyt wilgotna gleba prowadzi do gnicia korzeni, co również skutkuje zniszczeniem kwiatka.

  • Nawożenie monstery

Jeśli zaniedbałeś monsterę i widzisz, iż brakuje jej składników mineralnych, raz na 3 tygodnie podlej ją odżywką z wody i 2 łyżeczek fusów herbaty, aby wspomóc jej wzrost i poprawić kondycję.

Możesz także zrobić nawóz do monstery ze skórek bananów, które są źródłem potasu i fosforu wspomagającyhc rozwój liści. Zalej je wodą i odstaw na dobę, a później podlej roślinę. Zabieg powtarzaj co 3 tygodni.

  • Stanowisko monstery

Być może twoja monstera marnieje, bo ma zbyt mało światła. Pamiętaj, iż w okresie jesienno-zimowym ilość naturalnego światła w pomieszczeniach maleje, a ten gatunek potrzebuje go do wzrostu i rozwoju.

Zmień więc stanowisko dla monstery, ponieważ ta potrzebuje jasnego, rozproszonego światła. Najlepiej postaw ją bliżej okna, jednak nie pod samym kaloryferem, bo wtedy możesz jeszcze pogorszyć sytuację.

Zobacz też:

Storczyk będzie kwitł choćby zimą. Wystarczy odżywka z dwóch składników za grosze

Więcej nie wyrzucisz łupin z cebuli. Przydadzą się bardziej, niż myślisz

Zamiast do zupy, wrzuć do ziemi przed sadzeniem hortensji. Będą kwitły jak szalone

Idź do oryginalnego materiału