Dzień Zwierzoluba? Tylko w świdnickim „Bronku”! I Liceum Ogólnokształcące po raz szesnasty zorganizowało akcję pomocy bezdomnym kotom i psom z naszego miasta. W piątek podsumowano inicjatywę, organizując wyjątkowe wydarzenie.
Tradycją jest, iż w Dzień Zwierzoluba uczniowie I LO przychodzą na lekcje ze swoimi pupilami. Nie inaczej było i tym razem. W hali sportowej, gdzie odbył się finał Dnia Zwierzoluba, pojawiły się psy i mniejsze zwierzaki.
– Dzisiejsze spotkanie jest okazją, abyśmy poznali Waszych pupili, ale też podsumowali akcję. W ostatni czasie zbieraliście karmę dla bezdomnych świdnickich kotów i psów, za co bardzo Wam dziękuję. Ogromne brawa, bo dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać łącznie 365 kg – powiedział Tomasz Król, dyrektor I LO.
– Dzień Zwierzoluba to projekt edukacyjny i charytatywny. Organizujemy tę akcję po to, aby uwrażliwiać Was na los zwierząt dodała Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO.
Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak reagować, gdy na ulicach miasta spotkamy czworonożnego „bezdomniaka”, gdzie zgłosić ten fakt, ale też w jaki sposób pomóc rannemu zwierzęciu. O odpowiedzialnym zachowaniu Dorota Gajowiak z Urzędu Miasta Świdnik, Małgorzata Mikołajczak, lekarz weterynarii z Gabinetu weterynaryjnego Elza oraz Janina Parada, która od 18 lat pomaga bezdomnym kotom.
– W przypadku potrąconego łosia, sarny czy innego zwierzęcia dzwonimy po Straż Miejską lub Policję. Na pewno wielokrotnie spotkaliście na ulicy bezdomnego psa. W żadnym wypadku nie próbujcie sami go odłowić – przestrzegała Dorota Gajowiak z Urzędu Miasta Świdnik.
– Pamiętajcie przede wszystkim o Waszym bezpieczeństwie. Zwierzę, które zostało potrącone przez auto, boi się, odczuwa ból. Nawet, jeżeli jest to nasz własny pupil, ma prawo zareagować agresją, odwinięciem się czy kłapnięciem zębami – dodała Małgorzata Mikołajczak, lekarz weterynarii z Gabinetu weterynaryjnego Elza.
– o ile nie wiecie co zrobić, gdy spotkacie bezdomnego zwierzaka, na moim profilu „Koty do adopcji Świdnik” na Facebooku znajdziecie numer telefonu, na który możecie zadzwonić – poinformowała Janina Parada, która od 18 lat pomaga bezdomnym kotom.
Panie przypomniały również dlaczego warto czipować zwierzęta.
– Czipujcie swoje zwierzęta. To niewielki wydatek, a dzięki niemu Wasz pupil trafia do bazy. jeżeli zdarzy się, iż trafi do schroniska, straży czy gabinetu, w ciągu godziny wróci do domu. To zaoszczędzi mu stresu – wyjaśniła M. Mikołajczak.
Po części edukacyjnej spotkania przyszedł czas na rozrywkę. Reprezentanci uczniów i nauczycieli wzięli udział w „Bronkoliadzie”, wyjątkowej edycji popularnej gry telewizyjnej.
af