Labradoodle – Labrador i Pudel w jednym psie?

zooart.com.pl 1 rok temu

Labradoodle (australian labradoodle – australijski labradoodle) jest rasą hybrydową, inaczej też określaną jako rasa designerska. To znaczy, iż powstała w wyniku kontrolowanego skrzyżowania co najmniej dwóch różnych ras. By otrzymać labradoodla początkowo użyto pudla królewskiego i labradora retrievera. Ten pies słynie ze swojej hipoalergicznej sierści i radosnego usposobienia. Został stworzony na potrzeby osób niepełnosprawnych i alergików. Jaki pies powstał w wyniku hybrydyzacji? Czy wywodzi się tylko z dwóch ras? Jakim psem jest labradoodle? Ile kosztuje labradoodle i jak bezpiecznie go kupić – na co należy zwracać uwagę?

Labradoodle – opis ogólny rasy

Labradoodle powstały jako psy mieszańce. Nie można ich nazwać kundlami, gdyż do ich rozrodu użyto wzorowych osobników ras zatwierdzonych przez FCI. Psy mieszańce małe powstałe od rodziców różnych ras nie mogą zaliczać się do oficjalnej klasyfikacji.

Labradoodle powstał w odpowiedzi na potrzebę pewnej tracącej wzrok hawajki, której mąż był uczulony na sierść. Wally Conor wówczas pracownik Australijskiego Stowarzyszenia Psów Pracujących, postanowił stworzyć nową rasę bezpieczną dla alergików, która miałaby służyć osobom niepełnosprawnym. Zdecydował się, by nowopowstająca rasa posiadała cechy labradora i pudla. Labrador słynie ze swoich adekwatności terapeutycznych i godnie sprawdza się w roli przewodnika, ale w znacznym stopniu gubi swoją sierść. Pudel nie posiada równie dobrych predyspozycji do pracy przewodnika co labrador, za to może poszczycić się wysoką inteligencją, a także sierścią, która nie uczula, bądź uczula w niskim stopniu.

Labradoodle – historia rasy

Trzy szczeniaki krzyżówki tych dwóch ras wyszły na świat w 1988 roku. W następnym roku powstały ośrodki, w których rozpoczęto konsekwentne krzyżowanie przebadanych genetycznie psów, mające na celu wyeliminowanie cech linienia oraz chorób genetycznych adekwatnych dla pudli i labradorów. Do rozrodu były stopniowo włączane inne rasy: cocker spaniel angielski, cocker spaniel amerykański, irlandzki spaniel dowodny oraz irish soft coated wheaten terrier (terrier pszeniczny). Od tamtej pory udało się wyhodować kilka pokoleń australijskich labradoodli i zaprzestano krzyżowania pudli z labradorem. W 2004 roku także postanowiono, by kolejne pokolenia powstawały wyłącznie z rozrodu dwóch australijskich labradoodli.

Labradoodle jest rasą znaną przede wszystkim w rodzimej Australii, a także USA. W Europie dopiero rośnie popularność na psy dla alergika labradoodle, Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Labradoodle mają świetne predyspozycje, do bycia psami terapeutycznymi i są bardzo przyjacielskie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, iż australijski labradoodle w końcu doczeka się uznania jako rasa przez światowe związki kynologiczne, a przede wszystkim FCI. o ile przyjrzymy się dokładniej wzorcom ras tej organizacji odnajdziemy wiele przykładów ras, które powstały w wyniku zmieszania co najmniej dwóch innych. Tak jest w przypadku owczarka collie, doga argentyńskiego i wilczaka czechosłowackiego.

Labradoodle nie jest rasą powszechnie nieuznawaną. Światowe i europejskie organizacje zrzeszające hodowców opracowały swoje wzorce rasy. W oparciu o nie wydają certyfikaty zgodności prowadzenia hodowli z wyznaczonymi standardami.

Labradoodle i inne rasy hybrydowe

Labradoodle jest pierwszą rasą, która powstała hybrydowo. Tym samym dała początek modzie na designerskie rasy. Najczęściej używanym osobnikiem przy tworzeniu mieszańców jest pudel. Jest on wykorzystywany z tych samych względów, jak to było w przypadku labradoodla. Kreatorom zależy na rzekomo nieuczulającej sierści i wysokiej inteligencji, która jest charakterystyczna dla pudli. Poniżej przedstawiamy różne rasy, które zostały utworzone hybrydowo:

  • goldendoodle (golden retriever + pudel),
  • schnoodle (sznaucer + pudel)
  • roodle (rottweiler + pudel)
  • cavoodle lub cavapoo (cavalier king charles spaniel + pudel)
  • cockapoo (cocker spaniel amerykański + pudel)
  • yorkiepoo (york + pudel)
  • shihpoo (shih-tzu + pudel)
  • maltipoo (maltańczyk + pudel)
  • ihasapoo (ihasa apso + pudel)
  • poochon (pudel + bichon frise)
  • peek-a-pom (pekińczyk + pomeranian)
  • pomsky (pomeranian + husky)
  • huskador (husky + labrador)
  • puggle (mops + beagle)
  • boxweiler (bokser + rottweiler)
  • bullmatian (buldog + dalmatyńczyk)
  • bulmastif (buldog + mastif)

Labradoodle – wygląd

Labradoodle przeważnie występuje w rozmiarze standardowym lub średnim. Istnieje także labradoodle miniaturka. Wymiary i waga mogą się różnić w zależności od standardu danej organizacji. Poniżej podajemy przybliżone dane. Labradoodle w rozmiarze standardowym osiąga od 53 do 66 cm w kłębie. Średni labradoodle ma wysokość od 43 do 53 cm. Labradoodle mini może mieć wysokość do 42 cm. Pies labradoodle standardowy osiąga wagę od 23 do 45 kg. Pies labradoodle średniego rozmiaru zawiera się w przedziale od 12 do 23 kg. Labradoodle mini waży od 6 do 12 kg. Jak można zauważyć mini labradoodle jest dwa razy mniejszy, niż pies wielkości standardowej.

Labradoodle porusza się bardzo zwinnie i przy tym nie brakuje mu gracji. Pies jest bardzo przyjazny, choćby wobec obcych osób i potrafi dostosować swoje zachowanie do stanu emocjonalnego człowieka. Potrafi być spokojny, a jak może to jest żywiołowy, po to by przejawić swój wesoły charakter.

Labradoodle powinien mieć dobrze zbudowaną zwartą sylwetkę. Posiada proporcjonalną do wzrostu głowę z szeroko rozstawionymi oczami, kwadratowym nosem i opadającymi uszami. Kończyny przednie powinny być proste, a tylne dobrze umięśnione. Pies radośnie merda długim lekko grubym ogonem.

Sierść Labradoodle słynie ze swoich hipoalergicznych adekwatności. Jednak nie jest to reguła, pies może ją gubić i tym samym uczulać. Psy, u których w wyniku mieszania ras zdominowały geny pudla, mogą posiadać sierść w dwóch odmianach: wełna i runo. Wełna przypomina sierść pudla, a runo owcy, z tym iż jest bardziej falowana i znacznie dłuższa. Zdarzają się psy z kręconymi włosami, o miękkiej bądź szorstkiej fakturze. Labradoodle może mieć bardzo rozmaite umaszczenie – od kremowobiałej po czarne.

Jak wychowywać i szkolić psa labradoodle?

Dla stworzenia labradoodle były wykorzystane psy myśliwskie. Labradoodle sprawia wrażenie psa towarzyskiego i przyjaznego, żeby taki charakter wystąpił bez zaburzeń, najważniejsze jest przeprowadzenie odpowiedniej socjalizacji szczeniąt. Taki pies nie będzie miał problemów, żeby zżyć się z dziećmi, czy innymi zwierzętami.

Labradoodle są bardzo inteligentne. Mogą się nauczyć wielu sztuczek oraz przyswoić różne umiejętności. Są to psy podobne do labradora i mają predyspozycje by zostać troskliwymi i uważnymi przewodnikami. Są podatne na komendy, ale potrzebują odpowiedniego przygotowania, gdyż mogą wykazywać upór adekwatny pudlom. Najlepiej rozpocząć szkolenie od lat szczenięcych, na przykład wysłać labradoodla do psiego przedszkola. W trakcie szkolenia, należy podchodzić do psa konsekwentnie i nagradzać pożądane reakcje pieszczotami.

Psy dobrze czują się gdy mają dostęp do natury, w której mogą się poruszać. Zabezpieczony ogród, to jest świetne środowisko, które możemy zapewnić naszemu psu. Relacje skutecznie pogłębiają wspólne zabawy, jak chociażby aportowanie. Jako mieszanka psów myśliwskich, których specyfika pracy uwzględniała środowisko wodne, labradoodle uwielbiają pływać. Także długie wędrówki mogą być świetną wspólną przygodą. Labradoodle może też być świetnym sportowcem na przykład agility, ale pamiętajmy o tym, by przed wyruszeniem na tor skonsultować się z lekarzem, czy nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Jak pielęgnować i karmić psa labradoodle?

Labradoodle ma szatę, której struktura może bardzo się różnić. Pielęgnację należy dostosować pod konkretny rodzaj jaki posiada pies. Psy powinniśmy szczotkować regularnie co najmniej raz na trzy dni. o ile sierść psa jest zbliżona do okrywy pudla, powinno to następować co drugi dzień. Psa przyuczamy do czesania od szczenięcia. Warto zaopatrzyć się w parę szczotek i grzebieni, w tym tak zwaną pudlówkę, pozwoli pozbyć się kołtunów. Polecamy wybrać się do specjalisty od groomingu, czyli psiego fryzjera, który przystrzyże odpowiednio psa, a także zaleci stosowną pielęgnację.

Psa możemy kąpać używając w tym celu delikatnych szamponów, przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Po kąpieli musimy psa wysuszyć, w tym celu używajmy suszarki. Często brud można łatwo usunąć z runa bez mycia i wiążącym się z nim usuwaniem bariery ochronnej. Wystarczy poczekać aż zaschnie, wtedy wystarczy go wyczesać. Ze względu na bujną sierść psa na głowie, pamiętajmy by czyścić regularnie uszy, gdyż mogą się w nich pojawić infekcje.

Jeżeli chodzi o żywienie labradoodli, możemy stosować dietę BARF, lub przygotowywać własne posiłki, bądź korzystać z karm komercyjnych. Dwa pierwsze sposoby żywienia wymagają dużej wiedzy i mogą okazać się czasochłonne, w ich przypadku lepiej będzie skonsultować się z dietetykiem. Najprościej i całkiem bezpiecznie jest skorzystać z oferty producentów karm komercyjnych. Pamiętajmy, iż żywienie powinno być zbilansowane i pełnowartościowe, czyli bogate w proteiny, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Zwracajmy uwagę, aby w karmie nie było dużej ilości zbóż i mięsa niewiadomego pochodzenia. Porcje powinny być podawane względem zaleceń producenta.

Labradoodle – cena i hodowla

Labradoodle nie jest szeroko rozpowszechniony w naszym kraju. Istnieje zaledwie kilka hodowli, które profesjonalnie zajmują się tą rasą psów.

Ile kosztuje Labradoodle?

Jeżeli myślimy o zakupie psa rasy labradoodle, cena w hodowli może wahać się w przedziale od 5 000 do powyżej 10 000 złotych. Taka kwota może niektórych wprawić w osłupienie. Gdy porównamy koszt innych psów oficjalnie uznanych ras, do niesklasyfikowanego przez FCI psów labradoodle, cena może wydać się wygórowana. Dlaczego tak się dzieje?

Największy wpływ na cenę, może być spowodowany niewielką ilością hodowli. W przypadku gdy jest ich więcej, hodowcy w celu wyróżnienia się wśród pozostałych ofert, mogą proponować bardziej atrakcyjne ceny. Dodatkowo linie hodowlane należy sprowadzać z zagranicy. W przypadku labradoodli, z reguły sprowadza się je z Australii.

Kolejnym ważnym aspektem jest zgodność Labradoodla ze wzorcem wystawionym przez jedną z organizacji zrzeszających hodowców. Podobnie jak w przypadku FCI, żeby otrzymać dokument, hodowla powinna spełniać określone wymogi, gwarantujące zapewnienie należytej opieki i odpowiedniego doboru.

Gdzie można kupić Labradoodle?

Poszukiwania psów rasy labradoodle możemy rozpocząć od stron krajowych hodowli, które widnieją w internecie. W przypadku portali ogłoszeniowych, możemy znaleźć ogłoszenia zatytułowane “labradoodle oddam”, “labradoodle sprzedam”. o ile zależy nam na prawdziwym psie rasy australijski labradoodle, powinniśmy się ich wystrzegać

Ogłoszenia o treści “labradoodle oddam” raczej należą do rzadkości. W dodatku istnieje wysokie ryzyko tego, iż pies będzie miał wady genetyczne, bądź niewykształcone pożądane cechy. Może to być szczególnie niebezpieczne, gdy poszukujemy psa, który jest bezpieczny dla alergików. Takie psy często pochodzą z hodowli, która w nieodpowiedni sposób prowadzi swoją działalność. Rozczarowani właściciele chcą pozbyć się psa, w najlepszym przypadku – zamieszczając ogłoszenia, bądź oddając do schroniska.

Labradoodle – portale ogłoszeniowe

Zwykłe ogłoszenia o sprzedaży mogą cechować się ceną niższą niż ta, którą podawaliśmy. Labradoodle, cena którego może być bardzo niska, również może pochodzić z nierzetelnej hodowli. Główne organizacje zrzeszające hodowców australijskich labradoodli, zabraniają hodowlom zamieszczania ofert na zwykłych portalach ogłoszeniowych, mowa tu o ALFA EUROPE, ALAEU, ALCA, AALA, WAALA.

Nierozważny zakup, jest bardzo szkodliwy zarówno dla opiekuna, jak i dla rasy. Warto w tym miejscu podkreślić fakt związany z nieuznaniem labradoodli przez FCI. Taka decyzja zapadła w wyniku działalności licznych nieodpowiedzialnych hodowli. Wykorzystują one popyt na nową “nieuczalającą rasę” i w bezmyślny sposób krzyżują ze sobą pudli i labradorów. W wyniku tego urodziło się zatrważająco dużo ułomnych psów, z niestabilną psychiką, zaburzonym charakterem i licznymi wadami genetycznymi. Podobnie jest w przypadku innych designerskich ras, które nie są regulowane standardami FCI. Sam twórca rasy labradoodle Wally Conor, jest przerażony tym procesem i przez to uznaje swoje dzieło za “życiową pomyłkę”.

W celu przeciwdziałania temu procederowi w Australii postanowiono kontrolować rozród rasy, poprzez wydawanie rodzinom wyłącznie kastrowanych i sterylizowanych szczeniąt z pary dwóch zdrowych labradoodli. To radykalne rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, ale pozwala na rozród psów wyłącznie profesjonalnym hodowlom. Dodatkowo do rozrodu na przestrzeni wielu lat zostały konsekwentnie wprowadzone inne rasy, oprócz pudla i labradora, australijski labradoodle ma geny: cocker spaniela angielskiego, cocker spaniela amerykańskiego, irlandzkiego spaniela dowodnego oraz teriera pszenicznego. Światowe organizacje zrzeszające hodowców podtrzymują te rozwiązania czyli ALFA EUROPE, ALAEU, ALCA, AALA, WAALA. W przypadku innych wyznaczonych dla hodowli standardów i ich kontroli, mogą znacząco się różnić, a czasami nie uwzględniać w pełni dobra rasy labradoodle.

Jak wybrać odpowiednią hodowlę labradoodle?

Dla zdrowego rozrodu labradoodle hodowla powinna podchodzić bardzo skrupulatnie. Kojarzenie par z niepewnym rodowodem w obrębie kilku pokoleń może doprowadzić do tego, iż otrzymane labradoodle szczeniaki mogą odziedziczyć różne wady genetetyczne. Na psy, które nie linieją rasy labradoodle, hodowla nie może dać gwarancji, o ile są szczeniakami krzyżówki pudla i labradora. Tak samo jest w przypadku innych pożądanych cech.

Dlatego decydując się na hodowlę powinniśmy nie tylko sprawdzić, czy należy ona do organizacji zrzeszającej hodowców, ale także prześwietlić jej standardy. Ważne to jest również w przypadku organizacji, które zostały wymienione powyżej, gdyż standardy mogą ciągle ulegać zmianie. Oprócz tego musimy się upewnić, jak wygląda hodowla i w jakich warunkach są trzymane labradoodle szczeniaki wraz z matką. Czy przeszły socjalizację. Jaką mają opiekę, w tym opiekę lekarską wraz z badaniami genetycznymi. Sprawdzajmy rodowody do kilku pokoleń wstecz, czy wszystkie uczestniczące osobniki wykazywały cechy pożądane.

Zalecamy by pies, którego planujemy zakupić nie był pierwszą generacją krzyżówki pudla i labradora. Ważne też jest, zapoznanie się z dorosłymi psami i konkretnym szczeniakiem oraz jego predyspozycjami do uczulania. Dodatkowo, hodowla powinna rozeznać się w warunkach, które chcemy zapewnić psu i doradzić w kwestii opieki.

Takie podejście jest bardzo angażujące, ale daje najwięcej szans na otrzymanie zdrowego psa z cechami, które były w założeniu kreatora rasy. W ten sposób także przyczyniamy się do wzmocnienia rasy, tym samym przybliżając ją do uznania przez FCI i utworzenia wiarygodnego wzorca.

Labradoodle – ile żyje? Jak dbać o labradoodli

Labradoodle który cieszy się dobrym zdrowiem potrafi średnio dożyć 13 lat. Hodowcy tworząc hybrydę próbowali wyeliminować choroby genetyczne adekwatne dla obu ras – pudla i labradora. o ile hodowla niekonsekwentnie prowadziła rozród, możliwe jest wystąpienie schorzenia, przypisanego do tych ras. Najczęstszymi chorobami, które dotykają labradoodli są choroby oczu, tarczycy, skóry, wady zgryzu i dysplazje stawów łokciowych oraz stawów biodrowych. Większość z tych chorób można uniknąć przed rozrodem wykonując odpowiednie testy DNA. Dlatego jeszcze raz podkreślamy wagę sprawdzenia psa pod kątem zdrowia, przed dokonaniem zakupu. Oprócz tego pamiętajmy, aby kontrolować stan zdrowia swojego labradoodla regularnie korzystając z usług zaufanego weterynarza.

Labradoodle – ile kosztuje posiadanie psa labradoodle?

Miesięczny koszt utrzymania psa rasy Labradoodle jest podobny, jak w przypadku większości ras. Może wynosić około 200 – 380 złotych. Koszt będzie się różnił w zależności od wielkości, aktywności i zdrowia labradoodla. Największą część tego wydatku stanowi karma. Oprócz niej wliczamy suplementy, smakołyki i przekąski, którymi możemy nagradzać psa, a także worki na nieczystości.

W ciągu roku na środki pielęgnacyjne – takie jak: szampon, odżywka i obroża owadobójcza, powinniśmy przygotować sumę co najmniej 50 zł. o ile nam zależy na ograniczeniu adekwatności uczulających psiej sierści, warto zakupić specjalny środek oczyszczający dla psów, zapobiegający alergii u ludzi, który kosztuje około 50 – 100 złotych. Nie zapominajmy o bardzo ważnych kontrolnych wizytach u lekarza, za którą możemy zapłacić około 80 zł. Oprócz tego, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Wśród nich są miski, legowisko, szczotka, obcinacz, zabawki, smycz, obroża, lub szelki. Kwota jaką na nie przeznaczymy, może bardzo się różnić w zależności od naszych upodobań.

Sumując wszystkie wydatki, rocznie potrzebujemy przeznaczyć od 2700 do 3500 złotych. o ile chcemy szczególnie zadbać o naszego psa możemy skorzystać z dodatkowych usług. Dzięki różnym szkoleniom i pomocy behawiorysty, nasz pies będzie lepiej czuł się w swoim środowisku, a także będzie cieszył nas swoim dobrym zachowaniem. Abonament medyczny zapewni kompleksową opiekę weterynaryjną, pozwoli nam obserwować stan zdrowia i stosować leczenie psa na bieżąco.

Na pewno warto jest rozważyć ubezpieczenie psa, które możemy kupić za niewielką cenę, około 70 złotych za rok. Wizyty w salonie psich fryzur i spa dla zwierząt, mogą poprawić nie tylko wygląd naszego pupila, ale przede wszystkim jego samopoczucie. o ile chcemy sami zadbać o wygląd labradoodla i sami spróbować swoich umiejętności fryzjerskich możemy zakupić odpowiednie dla tego narzędzia, jak nożyczki, grzebienie, golarka, a choćby specjalną suszarkę przeznaczoną dla tej rasy.

Labradoodle – Podsumowanie

Labradoodle, jest wspaniałą mieszanką radości, troski i energii. o ile ma zapewnioną uwagę i trochę ruchu, będzie dla nas najlepszym przyjacielem, a choćby przewodnikiem. Takim przyjacielem, z którym nigdy nie będziemy się nudzić. Jego sierść może nie linieć i być idealna do czochrania. Nasze dzieci będą zachwycone, a odpowiednio socjalizowany pies odpowie im miłością. o ile zapewnimy mu dom z ogrodem, pies będzie niezmiernie wdzięczny.

Labradoodle niewątpliwie zbliży nas i całą naszą rodzinę do natury. Wspólnie możemy wędrować, pływać, biegać i odkrywać. Żeby chwile euforii nie były zakłócone zmartwieniami o stan zdrowia psa, nasza decyzja powinna być bardzo solidnie przemyślana. Wiąże się ona nie tylko z dużym kosztem, który musimy wydać, ale także z odpowiedzialnym zakupem. Powinniśmy prześwietlić możliwie drobiazgowo rodowód, stan zdrowia i hodowlę, która oferuje nam psa rasy labradoodle. W ten sposób możemy zostać szczęśliwymi opiekunami zdrowego psa, a także bohaterami rasy, która aspiruje do oficjalnego uznania – dzięki temu przysłużymy się wszystkim psom tej oryginalnej rasy.

Idź do oryginalnego materiału