Kwiaty tej rośliny przypominają gwiazdki. Będzie zdobić twój ogród nie tylko przez lato

1 tydzień temu
Piątak lancetowaty to egzotyczna piękność, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników. Jego duże i piękne kwiatostany są w stanie wzbudzić zachwyt choćby u największych estetów. Jak dbać by cieszył oko nie tylko latem?
Pentas lanceolata pochodzi z Afryki. Jest rośliną tropikalną, w związku z czym na terenie polski uznaje się go za kwiat jednoroczny. Istnieją sposoby, aby go przezimować, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia uprawa. Po przeanalizowaniu okazuje się, iż nie stanowi ona większego problemu. Piątak lancetowaty to dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wprowadzić zmiany w swoim ogrodzie. Dodatkowo pomoże zaskoczyć sąsiadów, ze względu na swoje wciąż rzadkie występowanie w naszym kraju.

REKLAMA







Zobacz wideo
Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!



Piątak lancetowaty - uprawa. Doskonała ozdoba balkonu
Ze względu na pochodzenie, kwiat najlepiej uprawiać w doniczkach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysadzić go do gruntu, natomiast musimy się liczyć z tym, iż przezimowanie będzie wtedy znacznie trudniejsze. Ziemia, w której będziemy uprawiać piątak lancetowaty, powinna być żyzna, próchnicza oraz stale wilgotna. Kwiat nie znosi suszy, trzeba pamiętać o podlewaniu, jednak zbyt duża ilość wody również nie jest zalecana. W przypadku przelania korzenie mogłyby zacząć gnić. Piątak jest zachłanny jeżeli chodzi o składniki odżywcze, dlatego nawożenie trzeba wykonywać co 2-3 tygodnie. Unikajmy produktów, które wpływają zakwaszająco. Roślina nie uznaje kwaśnej gleby.
W polskich warunkach klimatycznych Pentas jest w stanie osiągnąć od 50 do 60 centymetrów. Charakteryzują go duże, lekko owłosione liście, na których łatwo można dostrzec unerwienia. Co do samego wyglądu występuje on w barwie białej, czerwonej, różowej, liliowej oraz fioletowej. Przy uprawie należy pamiętać o odcinaniu przekwitniętych kwiatów. Pozwoli to na zawiązywanie nowych pęków. Kiedy już możemy cieszyć się okazałością piątaka, i żal nam na samą myśl, iż nie zostanie z nami na kolejny sezon, warto pomyśleć o przezimowaniu.


Piątak lancetowaty - zimowanie. Poznaj tajniki przechowywania egzotycznej rośliny
Decydując się na zimowanie, musimy pamiętać, iż jest to roślina egzotyczna. Zadanie nie będzie należało do najprostszych, aczkolwiek nie do niewykonalnych. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednio nasłonecznione miejsce - wszelkie piwnice i ciemne kąty nie wchodzą w grę. Temperatura w pomieszczeniu musi wynosić od 10 do 15 stopni Celsjusza. Jakiekolwiek spadki temperatur do około 5 stopni mogłyby spowodować zamieranie rośliny. Choć urok kwiatu w zimie nie dorównuje temu letniemu, warto być cierpliwym i dać mu szansę. Nasze starania będą wynagrodzone w marcu. To właśnie wtedy będziemy mogli pobrać nasiona z pędów i zasadzić je do wilgotnej ziemi. W ten oto sposób powiększymy rodzinę piątaka lancetowatego. Dodatkową zaletą jest jego wyjątkowa odporność na choroby, a szkodniki są łatwe do zwalczania.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału