Kura wysłana kurierem. Poczta Polska wznawia usługę przesyłania żywych ptaków

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Dmytro Varavin / iStock


Wysyłka ptaków nie jest nową usługą w ofercie Poczty Polskiej, ale przez kilka ostatnich miesięcy była niedostępna. Jednak już za kilka dni ma powrócić, przy czym nie wszyscy postrzegają to jako dobre wieści. Pojawiły się choćby głosy o wprowadzeniu w naszym kraju zakazu transportu żywych zwierząt.
Choć dla niektórych wysyłka ptaków kurierem może być czymś wręcz abstrakcyjnym, to hodowcom taka usługa czasami jest potrzebna. Pewne zastrzeżenia może jednak budzić to, jak taka podróż wpływa na samo zwierzę. Co prawda przewoźnik zobowiązuje nadawców do przestrzegania określonych zasad, ale według niektórych może to być niewystarczające.


REKLAMA


Zobacz wideo Ptaki giną przez wieżowce. W Polsce miliony rocznie


Poczta Polska: wysyłka ptaków niedługo znów będzie dostępna
Od 16 września 2024 roku Poczta Polska wznawia świadczenie usługi przyjmowania i doręczania przesyłek zawierających żywe ptaki w usługach Pocztex oraz paczka pocztowa. Na początku kwietnia została ona zawieszona w związku z występowaniem na terenie naszego kraju wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Później zawieszenie przedłużono z uwagi na utrzymujące się wysokie temperatury, które miałyby znaczący wpływ na transportowane zwierzęta. Dzięki jesiennemu ochłodzeniu będzie łatwiej zagwarantować im odpowiednie warunki, choć o wiele aspektów musi i tak zadbać nadawca. O czym dokładnie mowa?


Jak wysłać żywe ptaki pocztą? O tym trzeba pamiętać przed skorzystaniem z usługi
Zgodnie z regulaminem, ptaki można wysyłać wyłącznie w dedykowanych opakowaniach, czyli transporterach lub klatkach. Wcześniej dopuszczalne było również wykorzystywanie opakowań kartonowych, ale to się zmieniło 16 czerwca 2023 roku. Opakowanie ma uniemożliwiać zwierzętom wydostanie się, a jednocześnie zapewnić dostęp świeżego powietrza i wystarczającą ilość miejsca do swobodnego poruszania się. Jedno opakowanie powinno zawierać jedno zwierzę. Na spodzie należy umieścić materiał chłonący wilgoć, a na samym opakowaniu w widocznym miejscu umieścić napis "OSTROŻNIE, ŻYWE ZWIERZĘ" oraz oznaczenie "GÓRA/DÓŁ". Co więcej, ptaki powinny mieć zapewnioną wodę i pokarm na czas transportu.
Przewoźnik zaleca, aby wysyłkę nadawać maksymalnie do godziny 12. Dzięki temu paczka dotrze do nadawcy następnego dnia, co skróci czas przebywania zwierzęcia w transporcie. Ponadto obowiązuje zakaz nadawania przesyłek w dni poprzedzające dzień ustawowo wolny od pracy. Warto pamiętać, iż w przypadku paczki z żywym ptakiem, nie możemy nadać jej do skrytki pocztowej i w grę nie wchodzi też odbiór w punkcie. Wydawać by się mogło, iż to dość konkretny zbiór zasad. Łukasz Litewka - poseł Nowej Lewicy - jest jednak innego zdania.


Zakaz transportu żywych zwierząt jest możliwy? Usługi Poczty Polskiej budzą wiele negatywnych emocji
Łukasz Litewka to polityk, któremu ochrona zwierząt jest bardzo bliska. Nic więc dziwnego, iż postanowił zwrócić także uwagę na problem z wysyłką żywych ptaków za pośrednictwem Poczty Polskiej.


Zapoznałem się z tematyką przesyłki żywych ptaków w paczkach. I choćby argumenty typu: 'karton z dziurami', 'włóż jabłko, które zastąpi wodę' itd. nie przemawiają za mną. To tylko spisane zasady, a rzeczywistość bywa brutalna: Wielokrotnie zwierzęta te umierają podczas podróży, nie mówię tu już o ogromnym stresie, temperaturach i walaniu się paczek po magazynach w całej Polsce


- czytamy w poście opublikowanym na facebookowym profilu posła. Jednocześnie Litewka poinformował, iż trwa właśnie zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim, w którym jednym z zapisów jest zakaz transportu żywych zwierząt. Zapowiada również, iż do poniedziałku złoży interpelację do Minister Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury (który sprawuje funkcję właścicielskie Poczty Polskiej) z prośbą o pilne zwrócenie uwagi na przewóz żywego ptactwa przez Pocztę Polską i natychmiastowe wycofanie tego typu przesyłek.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału