Kupskie Echo zdobyło Grand Prix i Złote Pasmo, Ligockie Wrzosy Srebrne Pasmo, a Agnieszka Ślusarczyk nagrodę specjalną. Wszystko to na 31. Festiwalu Chórów i Zespołów Mniejszości Niemieckiej, który odbył się 19 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach.
Kupskie Echo działa już 28 lat. Występowało między innymi w Polsce, Niemczech i Ukrainie. Zdążyło też zdobyć mnóstwo nagród w konkursach regionalnych i międzynarodowych, wydać album „Kupskie Echo” i nakręcić teledysk do piosenki „Euriki”. Zespół jest znany i lubiany w lokalnej społeczności, której towarzyszy nie tylko od święta.
Teraz owa brygada wesołych pań z Kup w gminie Dobrzeń Wielki dołożyła do swojego dorobku Grand Prix i Złote Pasmo na 31. Festiwalu Chórów i Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Walcach. Doceniona została też ich kierowniczka artystyczna – dr Agnieszka Ślusarczyk, która otrzymała Nagrodę Specjalną Zarządu TSKN za pomysłowość i kreatywność sceniczną.
– Przed festiwalem prawie codziennie ćwiczyłyśmy, nie tylko śpiew czy tekst, ale i ruch sceniczny. Nasza ciężka praca i poświęcony czas zostały docenione, z czego bardzo się cieszymy – podkreślała Katrin Koschny z Kupskiego Echa. – To nasze drugie Grand Prix w tym miesiącu, wcześniej zdobyłyśmy je także na 27. Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance. To też drugie Grand Prix, które zdobyłyśmy podczas festiwalu w Walcach. Pierwszy raz udało się to w 2009 roku, podczas 18. edycji.
Nagrodę w Walcach zdobyły też panie z Ligoty Prószkowskiej – Ligockie Wrzosy. Zespół, którego kierownikiem artystycznym jest Przemysław Ślusarczyk, przywiózł z festiwalu Srebrne Pasmo. Podobnie jak w przypadku Kupskiego Echa, nie był to wcale pierwszy sukces w karierze scenicznej tych artystek. Tylko w bieżącym roku zdobyły już II nagrodę na festiwalu „Ziemia i pieśń” w Szprotawie i wyróżnienie na festiwalu „Brzeg Folklorem Malowany”.
– Każda nagroda to dla zespołu radość. Cieszę się, gdy panie są nagradzane, a ich praca jest doceniana. W życiu nie ma nic za darmo, dlatego jakikolwiek sukces polega na regularnej i wytężonej pracy – zaznacza Przemysław Ślusarczyk. – W najbliższym czasie wystąpimy też podczas złotych godów w Prószkowie, gdzie będziemy na zaproszenie Urzędu Miejskiego [6 grudnia – przyp. red.]. Szykujemy się też do kolędowania i przyszłorocznego 20-lecia zespołu.
Ligockie Wrzosy istnieją od 2004 roku. W swoim repertuarze posiadają około sto piosenek w językach śląskim, polskim i niemieckim. „Ligota Prószkowska to jedne z nielicznych miejsc na mapie województwa opolskiego i kraju, gdzie żywa jest przez cały czas tradycja wspólnego muzykowania, śpiewu obrzędowego a cappella i przede wszystkim przekazywania ustnego swojego dziedzictwa” – czytamy na stronie internetowej zespołu.
31. edycję Festiwalu Chórów i Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Walcach zorganizowały: Gminny Ośrodek Kultury w Walcach, Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
zdjęcia: materiały zespołów