Książka, która ma terapeutyczną moc

2 lat temu

Ucieczka z kraju przed wojną jest dla dziecka trudnym doświadczeniem. Dodatkowo najmłodsi nie najlepiej radzą sobie z definiowaniem i wyrażaniem emocji towarzyszących im w danej sytuacji. Chcesz okazać wsparcie dzieciom z Ukrainy, które z dnia na dzień zmieniły swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania na polski adres? Prześlij im historię „Lila and the dragon”! Opowiadanie pomaga w umiejętnym zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych dzieci.

„Tu już nie jest bezpiecznie”

Lila to młoda dziewczynka, która podobnie jak dzieci z Ukrainy, słyszy pewnego dnia od taty, iż musi opuścić swój dom, bo ten nie jest już bezpieczny. Zagraża im smok. Ma zostawić wszystko, a w drogę może zabrać jedynie jedną zabawkę. W jej głowie pojawia się wiele pytań i emocji.

Lila to główna bohaterka historii zespołu medycznego Calmsie. Publikacja powstała we współpracy z autorem książek dla dzieci Brandonem W. Wallace’em i ma terapeutyczną moc. Jej celem jest pomoc rodzicom w rozmowie z dziećmi o emocjach, z którymi mogą się zmagać najmłodsi.

Projekt z misją – poznaj go lepiej

Jaki jest cel projektu „Lila and the dragon”?

Marcin Waryszak*: Startup Calmsie zajmuje się tworzeniem rozwiązań wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W obliczu wojny za polską granicą robimy co w naszej mocy, by zaadresować potrzeby najmłodszych, które z dnia na dzień musiały opuścić dom i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Weronika Czaplewska**: Celem projektu “Lila and the dragon” jest wsparcie dzieci i ich rodzin doświadczonych wojną. To książeczka z opowieścią o małej dziewczynce, która w obawie przed nadlatującym smokiem musiała opuścić dom. W książce znajduje się zeszyt ćwiczeń opracowany przez zespół medyczny Calmsie. Stanowi on pomoc i podpowiedź dla rodziców, jak rozmawiać z pociechami o sytuacji w ich ojczystym kraju.

Dlaczego taka forma pomocy?

MW: Zespół medyczny Calmsie blisko współpracuje z Brandonem W. Wallacem – autorem dziecięcym publikującym pod pseudonimem Truest Dunkworth. Połączenie literatury dziecięcej z medycznym i terapeutycznym wkładem dało rezultat w postaci angażującej i łatwej do dystrybucji publikacji.

Drugą częścią książki jest zeszyt ćwiczeń, który pomaga dzieciom w zrozumieniu swoich emocji. Wśród zadań znajdziemy między innymi rysunki, wykreślanki, a choćby ćwiczenia oddechowe. Swoją twórczość z książeczki dzieci mogą pokazać światu, skanując specjalny kod QR.

Kto najbardziej skorzysta z treści?

WC: Książeczka została zaprojektowana dla dzieci z Ukrainy i ich rodzin dotkniętych wojną, natomiast treści mogą posłużyć wszystkim dzieciom zmagającym się z trudnymi sytuacjami.

Priorytetem było dotarcie do dzieci z Ukrainy, dlatego to właśnie w tym języku wypuściliśmy pierwszą wersję “Lila and the dragon”. Wiemy jednak, iż historia o Lili i towarzyszący jej zeszyt ćwiczeń mogą pomóc wielu innym dzieciom w potrzebie, dlatego powstała już wersja angielska i realizowane są prace nad polskojęzyczną publikacją.

Dlaczego myśląc o pomocy, nie możemy zapominać o wsparciu emocjonalnym?

MW: Każde dziecko jest inne i inaczej przeżywa swoje emocje, ma też inną otwartość na dzielenie się uczuciami z bliskimi. Tak jak konieczne jest udzielenie pomocy w znalezieniu schronienia, zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, nie można zapomnieć o sferze emocjonalnej.

Samemu nie będąc w takiej sytuacji, trudno nam zrozumieć, z czym zmagają się teraz dzieci. Mogą czuć złość, smutek, a choćby wściekłość. Być może odczuwają wszystkie te emocje w tym samym czasie i samemu mogą nie móc sobie z tym poradzić. Książeczka będzie pomostem dla rodziców, za pomocą którego łatwiej nawiążą ze swoimi pociechami rozmowę o emocjach.

Sprawdź też: Jak czytanie książek wpływa na mózg dziecka?

„Lila and the Dragon” dostępna za darmo!

Calmsie stawia sobie za cel pomóc wszystkim dzieciom, które mogą potrzebować wsparcia. Stąd też historia „Lila and the dragon” dostępna jest w kilku wersjach, jako: e-book, audiobook i w formie audiowizualnej. Książeczkę można pobrać bezpłatnie ze strony lilaandthedragon.com lub odsłuchać w serwisach YouTube, Spotify i Google Podcasts.

Na ten moment projekt „Lila and the dragon” dostępny jest w języku ukraińskim i angielskim.

O Calmsie

Calmsie to startup technologiczny tworzący cyfrowe terapeutyki do wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Firmę wyróżniono m.in. nagrodą Mental Health Tech Product of the Year 2021, została też laureatem konkursu Roche x EIT Health HealthCareLab 2022.
*Marcin Waryszak to założyciel i Chief Operating Officer Calmsie
**Weronika Czaplewska to Chief Strategy Officer Calmsie

Weronika Czaplewska
Marcin Waryszak
Idź do oryginalnego materiału