Krokusy lubią dobrze nasłonecznione miejsca — im lepszy dostęp do naturalnego światła, tym dłużej będą kwitły. Dlatego też sadząc krokusy, należy unikać miejsc w półcieniu, gdyż wtedy z dużą pewność szybciej przekwitną i gorzej się rozwinął.
Co zrobić, żeby krokusy dłużej kwitły?
Poza odpowiednim nasłonecznieniem niezwykle istotne jest gleba, kwiaty te preferują ziemię bogatą w próchnicę. Krokusy nie będą dobrze rosły w gliniastej ziemi. Kwiaty te to rośliny cebulowe, zbyt duża ilość wilgoci, sprawia, iż cebulki gwałtownie gniją. jeżeli na podwórku masz tylko zbitą glebę, a chcesz posadzić krokusy to do ziemi, gdzie mają rosnąć, dodaj piasku bądź kompostu. Taki dodatek zapewni lepszą przepuszczalność powietrza.
Ponadto warto zadbać o to, aby krokusy miały czas się ukorzenić. Tym samym powinno się je sadzić od końca sierpnia do października. Pomiędzy cebulkami powinno być ok. 5 cm odstępu. Krokusy można wysadzać z innymi kwiatami takimi jak m.in. przebiśniegi, narcyzy, żonkile czy też szafirki.
Sprawdź także: To najlepszy termin na dosiewanie trawy. Będzie zdrowa i gęsta
Jak dbać o krokusy?
Krokusy, kiedy mają dobre warunki, nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, aby pięknie kwitły. Jednak, jeżeli chcemy, aby dłużej cieszyły oczy fioletowymi płatkami, to warto przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Rośliny te nie przepadają za nadmiarem wody. Wodę należy im dostarczać tylko w przypadku wystąpienia dłuższego okresu bez deszczu, kiedy ziemia jest wyraźnie sucha.
Nie zaszkodzi zastosować nawóz mineralny, należy go dostarczyć roślinom, kiedy zaczynają rosnąć, czyli wczesną wiosną. Warto wybierać preparaty przeznaczone do kwiatów cebulowych i kolejną dawkę zaaplikować im, kiedy będą już kwitły. Dzięki temu roślina będzie wzmocniona, a co za tym idzie będzie dłużej kwitła. Istotną kwestią jest usuwanie chwastów, które pobierają z ziemi składniki i wodę, niezbędne do prawidłowego wzrostu krokusów.
Po przekwitnięciu krokusów należy przyciąć liście. Ten zabieg wykonuje się po przekwitnięciu kwiatu. Można także pozwolić im uschnąć (jest to naturalny proces) a dopiero później usunąć. Kolejnym krokiem jest cykliczne wykopanie cebul, powinno się to robić mniej więcej raz na 3-4 lata. Cebule wykopuje się latem (czerwiec, lipiec) i osusza, tak aby oczyszczone oraz suche mogły być wsadzone do ziemi jesienią.
Zobacz też:
Doświadczeni ogrodnicy sadzą truskawki tylko w tym miejscu. Znaczenie ma też odległość między sadzonkami
Już nie surfinie. W tym roku posadź na balkonie te kwiaty wiszące, a nie pożałujesz
Nie zapomnij o funkiach. Ta odżywka to dla nich zbawienie wiosną