Kot tiffany – rasa na wymarciu

zooart.com.pl 1 rok temu

Kot tiffany to bardzo rzadka rasa, według niektórych źródeł jest w zasadzie wymarła. Mimo wszystko tiffany uważany jest za piękne zwierzę o magnetycznym spojrzeniu i długim, jedwabistym futrze. jeżeli jednak chcesz podjąć się wyzwania i znaleźć hodowlę tej rasy, warto wcześniej co nieco o niej wiedzieć. Przedstawimy najważniejsze informacje odnośnie rasy tiffany, znajdziesz tu wskazówki żywieniowe, pielęgnacyjne, a także porady na temat rasy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi kota tiffany.

Kot Tiffanie czy Tiffany? Krótka historia powstania rasy

Historia powstania rasy kota tiffany jest owiana tajemnicą. Czy to ta sama rasa co tiffanie? jeżeli chcesz wiedzieć skąd pochodzi, zapraszamy do przeczytania wpisu.

Tiffany – pochodzenie i historia

Dokładne pochodzenie kota tiffany jest trudne do ustalenia, jednak na pewno wiemy, iż kraj patronacki tej rasy uznaje się Stany Zjednoczone. To właśnie tam, pod koniec lat 60. mieszkanka Nowego Jorku Jennie Robinson zakupiła parę długowłosych kotów o czekoladowym umaszczeniu i żółtych oczach. Robinson zauroczona kociętami, postanowiła założyć własną hodowlę i zarejestrować zwierzęta. Wraz z początkiem lat 70. koty te zostały zarejestrowane w jednej z amerykańskich organizacji kynologicznych ACA, jako „Foreign Longhair”, ale w końcu wyrejestrowano je ze względu na małą popularność. W późniejszych latach Robinson zrezygnowała z hodowli tych zwierząt, jednak jej coraz to nowi zastępcy podejmowali kolejne próby kontynuacji programu hodowlanego.

Skąd wzięła się nazwa tiffany?

Z czasem rasa „Foregin Longhair” została przechrzczona na tiffany. Jednak, by nie mylić jej z innymi kotami o podobnej nazwie (tiffanie), nazwę zmieniono na chantilly. w tej chwili obie te nazwy są często używane razem.

Warto pamiętać, iż tiffany i tiffanie to dwie zupełnie różne rasy. Kot rasy tiffanie ma podobną historię, co burmilla, czyli tzw. srebrzyste koty burmskie. Pierwsze kociaki z tego skojarzenia przyszły na świat w 1981 roku. To krzyżówka srebrzystego persa szynszylowego z liliową krótkowłosą kotką burmską – potomstwo pojawiło się za sprawą angielskiej baronowej Mirandy von Kirchberg. Kocięta z miotu nosiły w sobie gen długich włosów, który ujawnił się przy dalszych skojarzeniach – w ten sposób wyodrębniono nową rasę tiffanie.

Tiffany – popularność rasy

Tiffany to w tej chwili bardzo rzadka rasa kotów, która znajduje się w fazie eksperymentalnej – jest w zasadzie wymarła. W związku z tym praktycznie nie możemy jej spotkać choćby w rodzimym kraju (USA). w tej chwili amerykańska grupa działająca pod nazwą „Chantilly/Tiffany Cat Project” pracuje nad przywróceniem rasie dawnej świetności, więc może jeszcze nie wszystko stracone.

Wygląd kota tiffany

Tiffanie to kot bardzo podobny do naszego dzisiejszego bohatera. Chantilly-tiffany można określić, jako kopię rasy burmskiej typu europejskiego. Przekonajmy się, co tiffany ma wspólnego z kotami azjatyckimi tiffanie – zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Jak wygląda kot tiffany?

Tiffany to kot o mocnym kośćcu. Jego głowa ma kształt klina. Uszy są szerokie u podstawy i lekko zaokrąglone na czubkach, natomiast zwężają się na końcach, tworząc lekkie zaokrąglenie. Dodatkowo uszy tiffany są szeroko rozstawione. Oczy mogą być zielone lub mieć kolory od żółtego do bursztynowego. Czasami choćby jeżeli tęczówka jest koloru żółtego, to wokół źrenicy można zaobserwować zieloną obwódkę. Nos jest średniej długości, zaś kości policzkowe osadzone są stosunkowo wysoko. Koty te mają szeroki u nasady ogon. Kończyny są smukłe i dobrze umięśnione, przez co kot porusza się niezwykle zwinnie i z gracją.

Ile waży tiffany?

Tiffany zaliczany jest do czworonogów średniej wielkości. Dorosły osobnik tej rasy może ważyć między 3 a 6 kg. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, iż samice zawsze będą ciut lżejsze od samców. Niestety informacje odnośnie wzrostu nie są do końca znane – ważne jednak, by był proporcjonalny do wagi.

Umaszczenie kota tiffany – rodzaj i kolory

Tiffany, jeżeli chodzi o długość futra, w niczym nie ustępuje kotu perskiemu. Nie da się ukryć, iż tiffany zaliczany jest do kotów o półdługiej sierści. Całe jego ciało porasta bujna okrywa włosowa, jednak jest on całkowicie pozbawiony wełnistego podszerstka. Sierść może być ciut dłuższa na szyi, portkach i ogonie. Pierwsze kocięta z miotu były czekoladowe, jednak dziś dopuszcza się także inne kolory sierści. Tiffany występuje w różnych wersjach kolorystycznych, np. białej, niebieskiej, liliowej, czekoladowej, cynamonowej, płowej lub tabby (w łatki i prążki).

Kot tiffany – jak go pielęgnować?

Tiffany ma gęstą długą sierść, którą trzeba należycie pielęgnować. Opowiemy trochę na temat pielęgnacji tej rasy kotów.

Czesanie kota tiffany

Koty długowłose i półdługowłose wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zatem trzeba je regularnie szczotkować. By nie dopuścić do powstania kołtunów, należy systematycznie czesać sierść tiffany. Koty te są pozbawione podszerstka, więc nie gubią dużych ilości sierści. Można szczotkować je mniej więcej raz w tygodniu. Do tego celu najlepiej wykorzystać szczotkę tzw. „pudlówkę” i grzebień.

Czy kota tiffany trzeba kąpać?

Tiffany tak, jak inne koty, myje się sam. W związku z tym nie trzeba go kąpać, robimy to jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy naprawdę bardzo się ubrudzi. Pupila można umyć szamponem przeznaczonym dla kotów długowłosych, a następnie nałożyć na jego sierść odżywkę regenerującą, która nada sierści blasku. Najlepiej od razu po kąpieli wysuszyć go ręcznikiem lub suszarką, żeby się nie przeziębił.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Niekiedy tiffany mogą borykać się problemami jamy ustnej czy przyzębia. Właśnie dlatego warto regularnie usuwać pojawiający się kamień nazębny. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla kotów. Oprócz tego pomóc mogą także smaczki dentystyczne.

Niemniej ważne jest dbanie o higienę pazurów, a także czystość oczu i uszu. Zbyt długie pazury, których kot nie dał rady „spiłować” sam, najlepiej przyciąć cążkami. jeżeli chcemy utrzymać odpowiedni wygląd i kształt pazurów u swojego kota, a nie wiemy, jak się do tego zabrać, możemy zapytać o radę lekarza weterynarii. Dodatkowo musimy pamiętać, iż oczy i uszy trzeba czyścić, najlepiej przy użyciu specjalnych preparatów.

https://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Kosmetyki-i-pielegnacja-1392.html

Tiffany – opis i charakterystyka rasy

Kot tiffany zaliczany jest do rzadkich ras i to czyni go wyjątkowym. Czy tylko to? Oczywiście, iż nie! Swoją wyjątkowość zawdzięcza również niezwykle przyjaznemu usposobieniu. Opowiemy trochę o charakterze kota tej rasy.

Kot tiffany wśród bliskich

Koty tiffany bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Uwielbiają towarzystwo ludzi i chętnie towarzyszą im w ciągu dnia. W przypadku tej rasy czułości i pieszczoty to czynności, które z całą pewnością na stałe powinny być wpisane w rutynę dnia. Warto pamiętać, iż tiffany źle znoszą samotność, dlatego nie należy ich zostawiać samych w domu na długo.

Koty tej rasy lubią bawić się z dziećmi, dlatego nasze pociechy z całą pewnością odnajdą w nich dobrych kompanów do wspólnych zabaw. Oczywiście pod warunkiem, iż maluchy są nauczone adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami.

Tiffany a inne zwierzęta w domu

Tiffany to bardzo przyjacielski kot. Nie będzie miał problemów z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu. Oczywiście pod warunkiem, iż odpowiednio wcześniej zostanie poddany socjalizacji. Na pojawienie się nowego domownika trzeba wcześniej przygotować naszego pupila i stopniowo oswajać go z nową sytuacją.

Tiffany i jego ulubione aktywności

Tiffany nie należy do przesadnie aktywnych kotów. Niemniej jednak potrzebuje codziennej stymulacji umysłowej. Uważany jest bowiem za bardzo inteligentne zwierzę – by wykorzystać jego potencjał, warto zapewnić mu dużo zabawy. Dobrze sprawdzą się tu piłeczki, nakręcane myszki lub wędki , zabawa nimi idealnie zaspokaja instynkt łowiecki.

Kot tiffany – jak go wychować?

Dobrze ułożony kot to zadbany kot. Trzeba rozumieć i szanować jego potrzeby – to bardzo ważne we właściwym wychowaniu rasy tiffany. Podpowiemy, czego potrzebuje, by być grzecznym i dobrze ułożonym zwierzęciem.

Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

W zasadzie bez znaczenia jest to, czy tiffany będzie mieszkał w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Dobrze odnajdzie się w każdym środowisku. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Jak powszechnie wiadomo, koty lubią chodzić swoimi ścieżkami. Często zdarza im się także uciekać. Mieszkanie musi być więc odpowiednio zabezpieczone przed nieplanowanymi wypadami.

Własny kąt dla tiffany

Tiffany lubi towarzystwo ludzi, jednak tak jak każdy dachowiec i kot rasowy potrzebuje czasu w odpoczynek i regenerację. Warto zorganizować mu przytulny kąt, w którym mógłby odpocząć. Do tego celu przyda się wygodne legowisko, najlepiej postawić je w ciepłym miejscu w domu, np. kaloryferze, z dala od domowego harmideru. Legowiska dla kota dobrej jakości można znaleźć w zoologicznym sklepie internetowym ZooArt.

Współpraca w wychowaniu to podstawa!

Kot będzie najbardziej oddany opiekunowi, który poświęci mu dużo uwagi. W wychowaniu tiffany bardzo ważne jest spędzanie z nim czasu. Wtedy nauka dobrych manier będzie przebiegała bezproblemowo. Tiffany to inteligentny kot, jeżeli poświęcimy mu wystarczająco czasu, z pewnością będzie czułym, dobrze ułożonym pupilem.

https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Drapaki-1404.html

Hodowla kotów tiffany

O hodowli kotów tiffany w zasadzie nie można powiedzieć wiele, ponieważ na próżno szukać ich w Stanach Zjednoczonych, a tym bardziej w Polsce. Pozostaje jedynie czekać i mieć nadzieję na to, iż za jakiś czas populacja tiffany zostanie zwiększona.

Przed przyjęciem pod swój dach kota, warto wcześniej przeczytać opis rasy, by dowiedzieć się, czy będzie pasować do naszego stylu życia. Kiedy już znajdziemy hodowlę tiffany warto upewnić się, iż kocięta trzymane są w dobrych warunkach, a właściciel hodowli to człowiek, któremu zależy na tym, by maluchy trafiły w dobre ręce. Kociętom z dobrych hodowli wydaje się rodowody, są odrobaczone, zadbane i posiadają komplet szczepień.

Zdrowie rasy tiffany

Tiffany uważany jest za dość odpornego i zdrowego kota. Jego średnia długość życia wynosi ok. od 12 do 15 lat. Należy pamiętać, iż tiffany to nie koty tej samej rasy, co tiffanie, które mają predyspozycje do wielotorbielowatości nerek. Nie wiemy konkretnie, jakie choroby może odziedziczyć tiffany po swoich przodkach. Wiadomo jednak, iż ma predyspozycje do niektórych dolegliwości, a mianowicie:

  • trichobezoarów – czyli kul włosów zbierających się w przewodzie pokarmowym. Można ich uniknąć, dzięki regularnemu wyczesywaniu sierści kota;
  • zapalenia uszu – tiffany mają długie włosy w uszach – zalegającą wydzielinę ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego trzeba regularnie sprawdzać stan uszu i czyścić je w razie potrzeby;
  • zapalenia dziąseł – to częsta przypadłość w przypadku kotów tiffany, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jego jamy ustnej.

Jak żywić kota rasy tiffany?

Tiffany potrzebują zbilansowanej diety. Przy komponowaniu tej odpowiedniej trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia kota. Podpowiemy, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie tiffany.

BARF czy karma komercyjna?

Dwoma najbardziej popularnymi sposobami żywienia kota jest stosowanie diety BARF lub podawanie gotowej karmy. W tym pierwszym przypadku warto posiadać szczegółową wiedzę na temat żywienia kotów tą właśnie metodą. BARF polega bowiem na podawaniu kotu surowego mięsa z niewielkim dodatkiem wybranych owoców i warzyw oraz suplementów w odpowiednich proporcjach. Karmienie kota pełnoporcjową gotową karmą to najwygodniejszy sposób żywienia pupila. Składniki w niej zawarte skoncentrowane są w odpowiednich ilościach. Trzeba jednak patrzeć na składy i wybierać karmy, które nie zawierają konserwantów.

Co powinna zawierać dobra karma dla kota?

Koty potrzebują karm o dużej zawartości mięsa w składzie, białko i tłuszcze w odpowiednich ilościach dostarczą energii i dodadzą sił. Oczywiście w kociej karmie nie może zabraknąć także cennych witamin i składników mineralnych. Ważnym składnikiem jest tauryna, która m.in. reguluje pracę serca. Jej niedobory w diecie pupila mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jeśli chodzi o żywienie pupila karmami gotowymi, to do wyboru mamy suchą lub mokrą. Bez względu na to, który rodzaj wybierzemy, kot musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody i czystej miski – opróżnionej z resztek nieświeżego jedzenia.

Koszt utrzymania kota tiffany

Kiedy już znajdziemy hodowlę tiffany, musimy liczyć się z tym, iż oprócz kosztu jego zakupu będziemy musieli wydać trochę na jego wyposażenie i utrzymanie. Opowiemy o nich trochę więcej.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota tiffany?

Tiffany w ciągu miesiąca potrzebuje takich artykułów, jak karma i żwirek, ewentualnie smaczki. Produkty te są potrzebne na bieżąco i mogą kosztować ok. 200-300 zł miesięcznie.

Tiffany – utrzymanie w ciągu roku i dwóch lat

W wyposażeniu tiffany nie może zabraknąć: dwóch misek, drapaka, kuwety, szczotki, szamponu, odżywki, obroży owadobójczej, legowiska. Wszystko to może kosztować ok. 300-400 zł. Produkty te jednak nie zużywają się tak szybko, więc ich wymiana jest konieczna jedynie raz na jakiś czas.

W koszty należy wliczyć również wizyty u lekarza weterynarii. Cena jest uzależniona od rodzaju usługi oraz tego, jak często nasz kot będzie musiał korzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Osobliwy kot tiffany – podsumowanie

Kot tiffany to rzadka rasa, której hodowle nie są często spotykane. Mimo wszystko zwierzę to jest warte uwagi, m.in. ze względu na wspaniały charakter. Opowiedzieliśmy o nim nieco szerzej w powyższym wpisie. Omówiliśmy także m.in. najważniejsze aspekty związane z pielęgnacją i żywieniem tej rasy. Nie zapomnieliśmy wspomnieć o kosztach, które wiążą się z utrzymaniem tiffany. Wszystko po to, by ułatwić ci podjęcie dobrej decyzji.

Idź do oryginalnego materiału