Kot tajski inaczej jest nazywany kotem syjamskim starego typu. Na zachodzie jest znany, jako thai cat, a u siebie w Tajlandii od wieków jest nazywany wichienmaat, co oznacza „diamentowe złoto”. Przyjrzyjmy się mu bliżej i spróbujmy odkryć różnice, jakie są pomiędzy nim a współczesnym kotem syjamskim.
Wzorzec rasy – FIFe i inne organizacje
Kot tajski to rasa, która jest uznawana przez wiele organizacji felinologicznych. W Międzynarodowej Federacji Felinologicznej kot tajski został uznany dopiero w 2015 roku. Kot tajski w klasyfikacji tej organizacji znajduje się w IV kategorii i otrzymał kod EMS (służący szybkiej identyfikacji) THA. Rasa została także uznana przez inne organizacje:
- Amerykańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA), gdzie otrzymała oznaczenie TH,
- Światowa Federacja Kotów (WCF) zaklasyfikowała do grupy kotów syjamskich i orientalnych. Nadała rasie oznaczenie THA,
- Rada Zarządzająca Miłowania Kotów (GCCF), w której została przypisana do sekcji 4 w grupie 1 i otrzymała oznaczenie TAI.
Kot tajski – historia rasy i ciekawostki
Kot tajski pochodzi z Tajlandii i jest tam znany od około 700 lat. Uchodził za symbol szczęścia, w którym żyją duchy przodków. W XIX wieku zainteresowali się rasą Brytyjczycy. Natomiast w 1892 roku ustalono pierwszy wzorzec kotów syjamskich. W wyniku dalszej hodowli, kot syjamski się zmieniał. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu (w latach 50.) wyglądał jak obecny kot tajski, ale standard hodowlany niedługo zaczął się zmieniać. Preferowano koty bardziej smukłe o klinowatym kształcie czaszki i bliżej rozmieszczonymi oczami. Od 1980 roku do początku lat 90. postanowiono wskrzesić rasę kotów syjamskich o oryginalnym wyglądzie. Niestety zabrakło czystych rasowo kotów hodowlanych. Przez co wiele organizacji felinologicznych kwestionuje jednorodność genetyczną, np. Amerykańskie Stowarzyszenie Kotów CFA. Koty tajskie zostały zarejestrowane jako nowa rasa w 1990 roku, przez WCF.
Jaka jest popularność kota tajskiego obecnie?
Koty tajskie gwałtownie zdobyły swoich zwolenników na świecie, w szczególności w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce syjam starego typu nie należy do ras, które cieszą się dużym powodzeniem, ale bez problemu możemy znaleźć hodowle tej rasy w naszym kraju.
Jak wygląda kot syjamski tajski?
Kot tajski jest podobny do kota syjamskiego. Jak już wiemy syjam, początkowo miał cechy wyglądu, które teraz są adekwatne dla rasy kot tajski. Thai cat jest bardziej krępy i kształtem przypomina zwykłe europejskie koty.
Jaką budowę ma kot tajski?
Thai cat to kot średniej wielkości. Jego waga waha się w okolicach 3 – 5 kg. Umiarkowanie klinowata głowa jest średniej wielkości i szerokości. Czoło jest płaskie i lekko zaokrąglone. Umieszczone średnio wysoko uszy są średniej długości. Umiarkowanie duże, intensywnie niebieskie oczy są w owalnym kształcie. Ciało jest mocne, ale nie zbyt ociężałe, prezentuje się bardzo elegancko. Długość ciała wynosi 1,5 długości nóg. Szyja jest średniej długości i szerokości. Szeroki u podstawy ogon zwęża się ku końcowi, odpowiada długości tułowia.
Jakie futro ma kot tajski?
Kot tajski ma krótką delikatną i jedwabistą sierść oraz niewielką ilość podszerstka. Thai ma umaszczenie typu point – jaśniejszy tułów z ciemniejszymi partiami na pysku, uszach, łapkach i ogonie. Wyróżnia się dwa typy odmian seal-point (klasyczne jednolite przyciemnienie) i tabby point (przyciemnienie pręgowane). Możemy wyróżnić kilka wariantów kolorystycznych:
- blue-point – niebieski,
- caramel-point – karmelowy,
- chocolate-point – czekoladowy,
- cream-point – kremowy,
- cynamon-point – cynamonowy,
- lilac-point – liliowy,
- red-point – czerwony.
Kocięta rodzą się białe, a ich ciemniejsze partie pojawiają się i ciemnieją z wiekiem.
Kot tajski – pielęgnacja
Kot tajski nie jest kotem długowłosym, dlatego jego pielęgnacja sprowadza się do podstawowych czynności. Choć zabiegi pielęgnacyjne nie zajmą nam dużo czasu, powinniśmy wiedzieć jak je prawidłowo wykonywać.
Jak dbać o futro kota tajskiego?
Krótkowłose futro należy szczotkować raz w tygodniu, po to by usunąć martwe włosy. Do tego przyda się nam gumowa rękawica, może także się sprawdzić miękka szczotka. Okresowa kąpiel raz na pół roku, pomoże odświeżyć włosy i poprawić ich barwę. Przy tym musimy używać szamponów i innych kosmetyków dla kotów, które nie odbarwiają szaty, w szczególności jego jasnej części.
Co pozostało ważne przy pielęgnacji kota tajskiego?
Pielęgnując kota, powinniśmy otoczyć szczególną troską jego:
- pazury – przycinamy je specjalnymi cążkami dla kotów, gdy są zbyt długie, czyli jak zaczynają się zawijać,
- okolice oczu – przemywamy je wacikami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym,
- nos – również przemywamy chusteczką z preparatem pielęgnacyjnym,
- zęby – używamy do czyszczenia pasty do zębów dla kotów i szczoteczki dopasowanej do wielkości zębów,
- ogon – zwracamy na niego uwagę, podczas pielęgnacji kota. Na nim znajduje się gruczoł łojowy, może wytworzyć zbyt dużą ilość łoju, którą powinniśmy zmyć. Inaczej mogą powstać zaskórniki, a także wystąpić łojotok,
- uszy – powinny być kontrolowane codziennie, gdyż może tam pojawić się ciemna wydzielina. Może ona świadczyć o świerzbowcu, wtedy powinniśmy kota możliwie najszybciej zabrać do lekarza weterynarii.
Charakter kota syjamskiego starego typu
Kot tajski jest niezwykle towarzyski. Pragnie być w centrum uwagi i mocno przywiązuje się do człowieka. Choć jest spokojniejszy od syjama, to mógłby poświęcić cały swój czas na zabawy. A jaki jest kot tajski w domu?
Jaki jest kot tajski wobec innych domowników?
Kot tajski może być dobrym towarzyszem zabaw z dziećmi. Jest odpowiedni dla bardziej sprawnych seniorów. Thai caty są wspaniałymi zwierzętami dla rodzin, gdyż nie mają w zwyczaju przejawiania agresji. Nie są natarczywe, ani zaczepne. Dobrze się też czują w obecności gości w domu. Mają tendencje do wokalizowania (miauczenia i zawodzenia ). Nie są odpowiednie dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem.
Jaki jest kot tajski wobec innych zwierząt w domu?
Koty tajlandzkie mogą żyć w zgodzie z innymi zwierzętami, zarówno psami i kotami, pod warunkiem, iż to one pozostają niekwestionowanymi ulubieńcami. W przypadku tej rasy wskazana jest większa ilość kotów w domu.
Wychowanie kota tajskiego
Koty tajskie gwałtownie się uczą, co jest dużym ułatwieniem dla wszystkich opiekuna. Możesz dzięki temu nauczyć swojego thaia nie tylko sztuczek, ale także odpowiednich zachowań. Nie zapominajmy przy tym, iż my też musimy spisać się w roli najlepszego opiekuna i zapewnić pupilowi wszystko to co najważniejsze.
Czego nie może zabraknąć, gdy wychowujemy
Kot tajski jest bardzo aktywny i ma silną potrzebę spędzania swojego czasu z człowiekiem. Najlepiej będzie się zaopatrzyć w rozmaite zabawki, którymi możemy się z nim bawić. Świetnie sprawdzają się wędki. Wiele osób bawiąc się z kotem, lubi korzystać z lasera. Do takiej zabawy należy podchodzić ostrożnie. Przede wszystkim nie możemy kotu świecić laserem w oczy, a ruchy wskaźnika powinny być płynne. Po za tym pod koniec zabawy musimy skierować światło na zdobycz, na przykład na przysmak. Inaczej kot może nabawić się problemów psychicznych, o ile nie otrzyma zdobyczy. Oprócz zabawek kot tajski, tak jak każdy kot powinien mieć zapewnione:
- dwie miski na pokarm i wodę,
- kuwetę,
- legowisko,
- drapak,
- zabezpieczenie okien i balkonu,
- smycz i szelki na spacer,
- obrożę dla kota,
- transporter.
Idealna hodowla rasy – kot tajski
Kot tajski jest rasą, która dopiero zdobywa popularność w naszym kraju. w tej chwili rasa niknie w blasku kotów syjamskich. To nie znaczy, iż brakuje hodowli kotów tajskich. Jak już wiemy thai cat ma wiele zalet. o ile chcemy mieć w domu mruczka, warto uwzględnić tę rasę. Podpowiadamy o czym należy pamiętać przy nabyciu kota.
Na co należy zwrócić uwagę kupując kota tajskiego z hodowli?
Oficjalnie możemy kupić kota wyłącznie z legalnie działającej hodowli. Nie polecamy korzystać z nielegalnych źródeł, choćby jeżeli cena zakupu jest wielokrotnie niższa, gdyż możemy otrzymać „kota w worku” z chorobami i wadami genetycznymi. W takich pseudohodowlach zwierzęta często nie są traktowane należycie, a każde przekazane pieniądze przyczyniają się do ich dalszego cierpienia. Wybierając hodowle powinniśmy zwrócić uwagę na opinie, a także warunki jakie w niej panują. Sprawdźmy także praktyki organizacji, pod którą podlega. Hodowca powinien nam przedstawić wszystkie dokumenty kociątka, przede wszystkim rodowód i książeczkę zdrowia. Oprócz tego profesjonalne hodowle wydają wyprawki, a kociaki są nauczone korzystania z kuwety i drapaka.
Na co należy zwrócić uwagę adoptując kota tajskiego?
Adopcja kota jest darmowym rozwiązaniem. Często jest tak, iż dostępne do adopcji są koty rasowe. Podczas adopcji także powinniśmy sprawdzić książeczkę zdrowia oraz poznać przyczynę oddania. Ogłoszenia o adopcji możemy znaleźć na portalach ogłoszeniowych, a także na stronach schronisk i fundacji, które zajmują się adopcją zwierząt.
Ile żyją koty tajskie? – Zdrowie rasy
Koty tajskie zwykle cieszą się lepszym zdrowiem niż koty syjamskie. Niektóre koty dożywają 20 lat. Duży wpływ na zdrowie ma samopoczucie kota. Nieszczęśliwy kot, który czuje się samotny może być bardziej podatny na choroby i żyć o wiele krócej. Koty tajskie są nieodporne nie tylko na samotność, ale także i na zimno. Powinniśmy pilnować by kot nie wychodził na zewnątrz oraz by zawsze mógł znaleźć w domu ciepły kąt.
Choroby, które mogą dotknąć kota tajskiego
Kot tajski nie jest szczególnie predysponowany do jakichś chorób. Zdarzają się rzadkie przypadki kotów tajskich mających schorzenia:
- zwłóknienie sprężyste wsierdzia – rodzaj kardiomiopatii, charakterystyczna dla tej choroby jest tachykardia, powiększenie sylwetki serc, rytm cwałowy i duszności,
- postępujący zanik siatkówki – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
- zez – kot może się urodzić z tym schorzeniem lub może ono rozwinąć się w przyszłości,
- zagięty ogon – ten stan jest spowodowany recesywnym genem i czasami występuje u kotów tajskich. Oznacza to, iż choćby jeżeli oboje rodzice mają normalne ogony, kociak może urodzić się z zakręconym lub zagiętym ogonem. Ten stan nie wpływa na zdrowie kota. Jednak chore koty są dyskwalifikowane z ringów wystawowych.
Jak żywić kota tajskiego i zaspokoić koci apetyt?
Kot tajski nie ma skłonności do nadwagi, a choćby może nie dojadać lub nie jeść, wtedy gdy czuje się samotny. o ile kot znajduje się w centrum uwagi, będzie zjadał posiłki ze smakiem. Od nas zależy wybór rodzaju pokarmu dla niego. Możemy wybrać sporządzanie posiłków domowych lub gotowe karmy komercyjne.
Jak żywić kota tajskiego posiłkami domowymi?
Jeżeli chcemy karmić kota posiłkami domowymi, to powinniśmy zdobyć odpowiednią wiedzę w zakresie ich przyrządzania. Możemy ją uzyskać studiując fachową literaturę lub konsultując się z dietetykiem zwierząt lub lekarzem weterynarii. Oprócz specjalistycznej wiedzy będziemy potrzebować czasu w przyrządzenie posiłków.
Jak żywić kota tajskiego karmą komercyjną?
Rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić czas, jest podawanie karm komercyjnych, które dostarczają naszemu kotu wszystkie niezbędne składniki. Takie karmy są zbilansowane i kompletne. Gotowe karmy komercyjne zwykle dzielą się na mokre i suche. Karmy mokre uchodzą za podstawową karmę dla kota. Pozwala ona odpowiednio nawodnić organizm, a suche pomagają utrzymać zęby w czystości. Oprócz karm kompletnych istnieją także karmy uzupełniające, które mogą być stosowane dodatkowo. Stosując karmy komercyjne, powinniśmy przy ich wyborze kierować się:
- etapem rozwoju kota,
- ewentualnymi potrzebami zdrowotnymi.
W niektórych przypadkach możemy stosować karmy weterynaryjne, które powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.
O czym jeszcze należy pamiętać karmiąc kota tajskiego?
Wszystkie rodzaje pokarmów możemy łączyć ze sobą – posiłki domowe z karmą komercyjną mokrą i suchą, dodatkowo możemy podawać przysmaki. Wszystkie posiłki powinny być dostosowane do dziennego bilansu energetycznego naszego kota.
Bardzo ważne jest także to, by zapewnić naszemu pupilowi dostęp do świeżej wody. Kot tajski jest na tyle inteligentny, iż może się nauczyć samodzielnie włączać kran (z uchwytem). Niemniej ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, podczas których będą przeprowadzane badania krwi. Dzięki nim można wykazać niedobory lub nadmiar pewnych składników odżywczych, i skorygować dietę. Pamiętajmy, by wszelkie zmiany w odżywianiu wprowadzać stopniowo.
Koszty utrzymania kota tajskiego
Kot tajski kosztuje w hodowlach polskich około 3000 – 4000 zł. W cenę wchodzi także socjalizacja, nauka czystości, badania oraz szczepienia kociąt i ich rodziców. A jakie są koszty związane z opieką nad kotem tej rasy oraz jakie zakupy powinniśmy uwzględnić będąc w sklepie zoologicznym?
Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota tajskiego?
Miesięczne wydatki zwykle dotyczą produktów, które na bieżąco spożywa nasz kot i wymagają uzupełnienia. To będzie:
- karma dla kota,
- smaczki dla kota,
- żwirek dla kota.
Miesięczny koszt ich zakupu wynosi około 100-200 zł.
Jakie są roczne koszty utrzymania kota tajskiego?
Roczne wydatki to suma wydatków miesięcznych oraz zakup produktów, które nie zużywają się regularnie – środków pielęgnacyjnych i kosmetyków. Środki pielęgnacyjne dla naszego kota to:
- szampon dla kota,
- odżywka dla kota,
- obroża owadobójcza dla kota.
Mając na utrzymaniu kota serengeti, w ciągu dwóch lat zapłacimy około 1300 – 2600 zł.
Jakie są koszty utrzymania kota tajskiego w ujęciu dwuletnim?
Nie zapominajmy o zapewnieniu niezbędnych akcesoriów, takich jak:
- miski dla kota na wodę i pokarm,
- obroża dla kota,
- szelki dla kota na spacer,
- smycz dla kota,
- obcinacz do pazurów kota,
- drapak dla kota,
- kuweta dla kota,
- siatka na okno, balkon,
- legowisko dla kota,
- zabawki dla kota.
Takie akcesoria powinniśmy wymieniać do maksymalnie dwóch lat. Wtedy będziemy mieć pewność, iż pozostają bezpieczne dla kota. W ciągu dwóch lat zapłacimy łącznie około 3000-6000 zł.
Jakie jeszcze koszty poniesiemy opiekując się kotem tajskim
Oprócz kosztu zakupów powinniśmy wziąć pod uwagę koszty usług, z których będziemy korzystać. Na pewno musimy uwzględnić wizytę u lekarza weterynarii. Możemy również skorzystać z rozmaitych szkoleń, konsultacji u behawiorysty, a także ubezpieczenia naszego kota.
Podsumowanie – dla kogo jest kot z syjamu?
Kot tajski jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą mieć kota wiernego niczym pies. Przedstawiliśmy historię i wygląd rasy, podpowiedzieliśmy, jak odróżnić ją od kota syjamskiego. o ile chodzi o charakter, to kot tajski jest spokojniejszy od syjama. Opowiedzieliśmy, na co należy zwrócić uwagę, wychowując thaia i jakie akcesoria będą dla niego potrzebne. Nasze wskazówki dotyczące zdrowia, żywienia, wydatków związanych z opieką i nabycia kota tajskiego również mogą się okazać bardzo przydatne.