Kot singapurski zdrobniale jest nazywany singapura lub kucinta, co w języku malajskim znaczy „kot miłości”. Ten kot wygląda oryginalnie, w dodatku jest najmniejszą rasą na świecie. Jest rzadko spotykany, a zarazem posiada wiele zalet. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tym niezwykłym maluchem.
Wzorce rasy kot singapurski od FIFe i innych organizacji
Kot singapurski to rasa kotów, która pochodzi z Singapuru. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (Federation Internationale Féline, w uproszczeniu FIFe) wpisała ją do kategorii 3 i nadała jej kod EMS (służący do szybkiej identyfikacji) – SIN. Inne organizacje, które uznały rasę to:
- Stowarzyszenie Miłośników Kotów (Cat Fanciers’ Association – CFA),
- Międzynarodowe Kocie Stowarzyszenie – (The International Cat Association – TICA), gdzie singapura otrzymał oznaczenie SG,
- Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association – ACFA), gdzie otrzymał oznaczenie SIN-1,
- Kanadyjskie Kocie Stowarzyszenie (Canadian Cat Association – CCA),
- Rada Zarządzająca Miłowania Kotów (Governing Council of the Cat Fancy – GCCF), gdzie został przypisany do sekcji 4, grupy 1,
- Światowa Kocia Federacja (World Cat Federation – WCF).
Historia rasy i ciekawostki
Kot singapurski ma kontrowersyjne pochodzenie. Według legendy, Hal i Tommy Meadow rozpoczęli regularną hodowlę w 1975 roku. Za bazę hodowlaną posłużyły trzy koty przywiezione z Singapuru do Stanów Zjednoczonych przez Hala, który miał je znaleźć na ulicach tego azjatyckiego miasta-państwa. W 1979 roku rasa została zarejestrowana przez TICA. Później odkryto, iż te koty mogły być sprowadzone do Singapuru z USA, a badanie wykonane w 2007 roku potwierdziło, iż rasa nie jest pochodzenia naturalnego i jest zbliżona genetycznie do kotów burmskich. Prawdopodobnie, kot singapurski powstał w wyniku krzyżowania kota burmskiego z abisyńskim. Za tym stwierdzeniem może przemawiać fakt, iż państwo Meadow w latach 70. XX wieku byli hodowcami kotów syjamskich, abisyńskich i burmskich. Chociaż CFA po zbadaniu sprawy, nie dopatrzyła się nieprawidłowości, to brakuje dokumentów, które mogłyby jednoznacznie poświadczyć, którąś z tych wersji.
Jaka jest popularność kota singapurskiego?
Pomimo kontrowersji, w 1991 roku singapura został uznany przez rząd singapurski za żywy skarb narodowy Singapuru, jest tam także maskotką turystyczną i symbolem miłości. Przy tym do rzadkości należy spotkanie tam kota tej rasy. Poza granicami swojego kraju pozostaje wciąż mało znany, a zainteresowanie nim ogranicza się wyłącznie do miłośników rasy. W Polsce istnieje parę hodowli zajmujących się kotem singapurskim.
Charakterystyka wyglądu
Kot singapurski wygląda jak połączenie kota abisyńskiego z kotem burmskim w wersji pomniejszonej. Spośród wszystkich kotów wyróżnia go przede wszystkim niewielki rozmiar, ale singapura ma także inne cechy, które czynią z niego kota o ciekawym wyglądzie. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Jaką budowę ciała ma kot singapurski?
Jak na swoje niewielkie rozmiary, kot singapurski, ma mocne i muskularne ciało, które można wpisać w kształt kwadratu. Waga tego kota wynosi od 2,5 do 3 kg. Jego uszy są duże i zaokrąglone na końcu. Duże są również jego wyraziste oczy, które mogą być w kolorze od jasnozielonego do orzechowego. Głowa jest szeroka w okolicach oczu, a pyszczek jest płaski. Szyja jest krótka, a klatka piersiowa jest lekko zaokrąglona, zwłaszcza u samców. Nogi są średniej długości z małym łapkami. Ogon jest grubszy u nasady, końcówka ogona jest zaokrąglona.
Jaka jest sierść kota singapurskiego?
Singapura jest kotem krótkowłosym z jedwabistym, przylegającym do ciała futrem i znikomą ilością podszerstka. Umaszczenie jest w kolorze sepii, charakteryzuje się tickingiem, czyli na każdym włosie możemy zauważyć 2, 3 ciemniejsze prążki. Końcówka włosa jest ciemniejsza, a podstawa jest w kolorze kości słoniowej. Przez to zauważalny jest efekt srebrzystości. Klatka piersiowa, spód ciała i wewnętrze strony nogawek są jaśniejsze i bez tickingu. Wokół oczu, nosa i ust występują ciemnobrązowe kontury. Na czole i wzdłuż kręgosłupa widoczna jest ciemniejsza wstęga. Znaczenia możemy zauważyć w formie pręg po wewnętrznej stronie przednich nóg i na tylnych kolanach, wyraźnie są także linie na czole kota i po zewnętrznej stronie oczu.
Pielęgnacja singapura
Kot singapurski wymaga podstawowej pielęgnacji. Ze względu na to, iż nie jest długowłosy i ma nie niewielką ilość podszerstka, kot singapurski gubi niewielkie ilości włosów. Pamiętajmy o tym, żeby pielęgnować nie tylko jego sierść, ale i całe ciało.
Jak pielęgnować futro kota singapurskiego?
Krótkie futerko singapury musi być co najmniej raz w tygodniu wyczesywane, dzięki czemu pozbędziemy się martwych włosów. Do tego możemy używać miękkiej szczotki lub gumowej rękawicy. Kota możemy kąpać raz na pół roku, ale możemy też częściej, gdyż rytuał kąpieli skutecznie wzmacnia naszą więź z kotem (nie częściej niż raz w miesiącu). Pamiętajmy, iż do kąpieli musimy używać szamponu przeznaczonego dla kotów. Inne kosmetyki także powinny być przeznaczone dla kotów. Na przykład warto jest stosować odżywkę dla kota, gdyż ona może polepszyć kondycję jego szaty. Kąpiąc kota pamiętajmy o tym, żeby zapewnić mu komfortowe warunki. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę nie może być zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Kot po kąpieli powinien być dobrze wysuszony, ręcznikiem i suszarką z niegorącym strumieniem powietrza.
Jak pielęgnować pozostałe części ciała kota singapurskiego?
O ile kąpiel możemy – od czasu do czasu – pominąć, to o następujące części ciała musimy dbać na bieżąco:
- okolice oczu – mogą się lepić i łzawić, dlatego powinniśmy przemywamy je wacikami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym,
- nos – na nim mogą gromadzić się wydzieliny, a także brud. Dlatego również przemywamy preparatem pielęgnacyjnym, naniesionym na chusteczkę,
- pazury – przycinamy je specjalnymi cążkami dla kocich pazurów wtedy, gdy są zbyt długie, czyli jak zaczynają się zawijać. Starajmy się by nie obciąć zbyt dużo, gdyż możemy uszkodzić macierz pazura, co niewątpliwie będzie bardzo bolesne dla naszego kota,
- zęby – używamy do czyszczenia pasty do zębów dla kotów i miękkiej szczoteczki dopasowanej do wielkości zębów. Do mycia zębów musimy przyzwyczajać kota stopniowo, na początku nie powinniśmy używać pasty do zębów. Zastosujmy ją wtedy, gdy kot się już oswoi ze szczoteczką.
- ogon – zwracamy na niego uwagę, podczas czynności pielęgnacyjnych. Na ogonie znajduje się gruczoł łojowy, który może wydzielić zbyt dużą ilość łoju. Ten nadmiar powinniśmy zmyć, gdyż mogą powstać zaskórniki oraz wystąpić łojotok,
- uszy – powinny być kontrolowane codziennie, gdyż może tam pojawić się ciemna wydzielina. Może ona być oznaką świerzbowca, wtedy powinniśmy kota możliwie najszybciej zabrać do lekarza weterynarii.
Jaki jest koci charakter kota singapurskiego?
Kot singapurski łatwo przywiązuje się do człowieka. Niczym najwierniejszy pies, może chodzić za swoim opiekunem. Z drugiej strony dobrze radzi sobie sam w domu, oczywiście, o ile nie pozostaje sam zbyt długo. Jest także bardzo ciekawski. Choć jest niewielki, wszędzie jest go dużo. A jaki jeszcze jest kot singapurski?
Jaki jest kot singapurski wobec domowników i gości domu?
Kot singapurski uwielbia zabawy i pieszczoty. Jest to kot odpowiedni zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Kot singapurski nie ma skłonności do agresywnych zachowań, jest bezpieczny dla członków rodziny, jak i gości. Dzieci powinny odnosić się do zwierzęcia z poszanowaniem. Pomimo tego, iż uwielbia się ruszać i może się bawić godzinami, źle znosi duży zgiełk i hałas. Zaspokojenie potrzeb ruchowych i umysłowych jest bardzo ważne dla tej rasy. Brak zajęcia jest niedopuszczalny.
Jaki jest kot singapurski zwierzęta domowe?
Kot singapurski nie ma problemu by żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, zarówno z psami, jak i kotami. o ile inne zwierzęta nie zaczepiają singapury, to kot nie będzie wszczynał domowych zamieszek. Aby w domu był spokój, ważne jest to, by wszystkie zwierzęta domowe przeszły socjalizację.
Wychowanie rasowego kota singapurskiego
Jak już wiemy, kot singapurski potrzebuje stymulacji ruchowej i intelektualnej. o ile zamierzamy spędzać z nim dużo czasu, nie powinniśmy mieć problemów. W dodatku, to bardzo inteligentny kot, który gwałtownie może nauczyć odpowiednich zachowań, czy sztuczek.
W jakim środowisku kot singapurski czuje się najlepiej?
Kot singapurski lubi ciepło. Jego futerko jest delikatne i prawie pozbawione podszerstka. Kot singapurski nie powinien być kotem wychodzącym, gdyż nie jest odporny na niskie temperatury, Spacery nie mogą odbywać się w chłodne i zimne dni.
Czego nie może zabraknąć w domu, w którym żyje kot singapurski?
Kot singapurski potrzebuje zabaw i wyzwań. W domu, w którym mieszka nie może zabraknąć zabawek i drapaków, na które może się wspinać. Interaktywne miski mogą zajmować go intelektualnie. Oprócz tego inne potrzebne akcesoria to:
- dwie miski na pokarm i wodę,
- smycz i szelki na spacer,
- obroża dla kota,
- szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji,
- kuweta,
- transporter,
- zabezpieczenie okien i balkonu,
- legowisko.
Kot singapurski – hodowla
Kot singapurski nie jest rasą powszechną w naszym kraju. W Internecie możemy znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze i nabyciu kota singapurskiego.
Jak dokonać zakupu kota singapurskiego z hodowli?
Tylko z legalnie działającej hodowli możemy oficjalnie dokonać zakupu kota. Zakupienie kota z nielegalnego źródła może być opłakane w skutkach. Kocię z takiego miejsca może mieć wady genetyczne i traumy. Wybierając hodowlę sprawdźmy opinie innych opiekunów, a także praktyki organizacji felinologicznej, której ona podlega. Sprawdźmy rodowód, który poświadcza, iż mamy do czynienia z kotem rasowym. Hodowca kotów powinien nam przedstawić ten dokument, jak i książeczkę zdrowia kociaka oraz dokumenty poświadczające szczepienia jego rodziców. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na szczepienia od niedoboru kinazy pirogronianowej, ale także chorób zakaźnych. Rozejrzyjmy się po hodowli i sprawdźmy warunki oraz wiedzę hodowców. Na miejscu zapytajmy o porady dotyczące wychowania oraz o wyprawkę.
Czy jest szansa na adopcję kota singapurskiego?
Przed zakupem możemy spróbować poszukać ogłoszeń o adopcji kota singapurskiego. Takie ogłoszenia mogą zdarzać się bardzo rzadko, z tego względu, iż singapura nie jest popularny w Polsce, a cena za kocięta tej rasy jest relatywnie wysoka. Istnieje całkiem duża szansa trafienia na ogłoszenie dotyczące oddania dorosłego kota singapurskiego. Warto sprawdzać nie tylko ogłoszenia prywatnych osób, ale przede wszystkim schronisk, zarówno lokalnych jak i pozostałych. Przy adopcji postarajmy się poznać historię kota i jego dokumentację zdrowotną.
Zdrowie kota singapurskiego
Koty singapurskie słyną z mocnego zdrowia i odporności na choroby. A zdrowi przedstawiciele tej rasy żyją około 15-20 lat. Niestety, rasa jest narażona na pewne dziedziczne schorzenia, dlatego przed zakupem powinniśmy się upewnić, iż nasz kot jest od nich wolny.
Jakie choroby są typowe dla rasy kot singapurski?
Kotki singapury często borykają się z bezwładnością macicy, przez co mają problemy z rodzeniem, dlatego kocięta najczęściej przychodzą na świat przez cesarskie cięcie. Innym problemem jest niedobór kinazy pirogronianowej. Jest to dziedziczna niedokrwistość hemolityczna. Kinaza pirogronianowa uczestniczy w rozkładzie cukrów w erytrocytach. Na wskutek choroby dochodzi do szybszego rozpadu krwinek czerwonych. Objawami tej choroby są:
- letarg,
- biegunka,
- brak apetytu,
- utrata wagi,
- żółtaczka,
- pogorszenie stanu sierści.
Żywienie kota singapurskiego
Kot singapurski nie ma skłonności do tycia i zwykle nie potrzebuje ściśle ograniczonej diety. Możemy wybrać jaki sposób żywienia będzie dla nas najbardziej dogodny. Możemy sami przygotowywać posiłki domowe lub podawać mu gotową karmę komercyjną.
Jak żywić kota singapurskiego karmą komercyjną?
Karma komercyjna może zapewnić kotu singapurskiemu wszystkie niezbędne składniki, w dodatku pozwala nam zaoszczędzić czas na przygotowanie posiłków. Wybierając ją dla naszego kota powinniśmy uwzględnić jego etap rozwoju i ewentualne potrzeby zdrowotne. Zwróćmy uwagę, również na to czy karma jest kompletna, czy jedynie uzupełniająca. Zwykle takie karmy dzielą się na suche i mokre. Mokre karmy są uznawane za najlepszy wybór dla kota, gdyż nawadniają organizm. Karmy suche są również ważne, gdyż oczyszczają zęby kota.
Jak żywić kota singapurskiego posiłkami domowymi?
Przy żywieniu kota posiłkami domowymi, ważne jest dysponowanie nie tylko czasem na przygotowanie posiłków, ale także specjalistyczną wiedzą z tej dziedziny. Możemy jej zaczerpnąć z fachowej literatury lub od lekarza weterynarii, czy dietetyka zwierząt. Posiłki powinny być precyzyjnie skomponowane tak by zapewnić wszystkie niezbędne składniki.
O czym jeszcze należy pamiętać przy żywieniu kotów domowych?
Wszystkie rodzaje pokarmów możemy ze sobą łączyć. Przy łączeniu posiłków, bardzo ważne jest pilnowanie się dziennego bilansu energetycznego, który powinniśmy obliczyć dla naszego kota. Przy tym nie możemy pominąć przysmaków. Kontrolne wizyty u lekarza oraz badania krwi pozwolą wykazać wszystkie niedobory i nadmiary składników. Wszelkie zmiany żywieniowe powinny być wprowadzane stopniowo. Pamiętajmy, iż oprócz jedzenia bardzo ważna jest woda do picia, koty powinny mieć do niej stały dostęp.
Ile kosztuje kot singapurski?
Kot singapurski z hodowli kosztuje około 3000-7000 zł. Cena zależy od wieku kota, jego płci, osiągnięć rodziców, a także przeznaczenia: czy jest na wystawy, czy jako kot hodowlany lub domowy. A jakie koszty wiążą się z opieką nad kotem tej rasy?
Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota singapurskiego?
Mając pod opieką kota, przede wszystkim powinniśmy mu zapewnić wyżywienie, a także zadbać o jego toaletę. Nasze wydatki w ciągu miesiąca będą dotyczyć takich produktów jak:
- karma dla kota,
- smaczki dla kota,
- żwirek dla kota.
Miesięczny koszt ich zakupu wynosi około 100-200 zł.
Jakie są roczne koszty utrzymania kota singapurskiego?
W kosztach rocznych zawierają się miesięczne koszty oraz koszt zakupu środków pielęgnacyjnych oraz te, które zużywają się wolniej, takie jak:
- szampon dla kota,
- odżywka dla kota,
- obroża owadobójcza dla kota,
- drapaki dla kota.
Mając na utrzymaniu kota singapurskiego, w ciągu roku zapłacimy około 1300 – 2600 zł.
Jakie są koszty utrzymania kota singapurskiego w ciągu dwóch lat?
Oprócz wymienionych wcześniej produktów powinniśmy zapewnić naszemu kotu kocie akcesoria takie, jak:
- miski dla kota na wodę i pokarm,
- obroża dla kota,
- szelki dla kota na spacer,
- smycz dla kota,
- obcinacz do pazurów kota,
- kuweta dla kota,
- siatka na okno i balkon,
- legowisko dla kota,
- zabawki dla kota.
Takie akcesoria można zakupić w naszym sklepie zoologicznym online. Warto jest je wymieniać maksymalnie do dwóch lat. Wtedy mamy pewność, iż pozostają one bezpieczne dla naszego kota. Łącznie w ciągu dwóch lat zapłacimy około 3000-6000 zł.
Jakie są jeszcze koszty opieki nad kotem singapurskim?
Koszty zakupów nie są jedynym wydatkiem, z którym zetkniemy się, gdy mamy pod swoją opieką kota. Inne koszty wiążą się z usługami takimi, jak:
- usługi weterynaryjne,
- usługi behawiorysty,
- ubezpieczenie kota.
Podsumowanie – dla kogo kot singapurski?
Kot singapurski to najmniejszy kot domowy. Poznaliśmy jego wygląd, charakter, a także wiemy ile może przeżyć zdrowy przedstawiciel tej rasy. Nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji, żywienia i wychowania pomogą zadbać o tego wyjątkowego malucha. Singapurę możemy adoptować lub kupić. o ile decydujemy się na zakup to wybierzmy najlepszą hodowlę, podpowiedzieliśmy na co należy zwrócić uwagę. Oprócz kosztu zakupu powinniśmy liczyć się także z kosztami opieki, opisaliśmy je dokładnie na końcu naszego artykułu.