Kot serengeti jest stosunkowo nową rasą, w Polsce wciąż jeszcze mało znaną. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać zwykłym podwórkowym mruczkiem, jeżeli przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć w jego wyglądzie pewien dziki rys. Jego zachowanie również może nam wydać się dzikie i nieokiełznane. A jaki jest kot serengeti na prawdę?
Wzorzec rasy kot serengeti
Kot serengeti to amerykańska rasa uznawana wyłącznie przez amerykańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA). Organizacja nadała rasie wzorzec z kodem – SE.
Historia kota serengeti – kot podobny do serwala
Hodowczyni Karen Sausman wyhodowała pierwsze Serengeti w Kalifornii, jej zamiarem było stworzenie rasy podobnej do savannah bez domieszki krwi dzikich kotów (do stworzenia savannah był użyty dziki kot serval). Nowa rasa powstała w 1994 roku, w hodowli Kingsmark w Kalifornii, z połączenia azjatyckiego kota bengalskiego z kotem orientalnym. Rasa została uznana przez TICA w 2002 roku.
Wygląd serengeti – prosty grzbiet i pełna klatka piersiowa
Kot serengeti ma głowę dłuższą niż szerszą. Szerokie uszy są ustawione wysoko w pionie do góry – nie jest dopuszczalny skośny układ uszu kota orientalnego, a także uszy, które są zbyt wąskie. Podobnie jest w przypadku oczu. Nie mogą być w kształcie migdała. U serengeti są szeroko rozstawione, duże i okrągłe. Masywny podbródek jest w tej samej linii co nos. Pyszczek kota jest średniej wielkości.
Tułów odznacza się prostym grzbietem i pełną klatką piersiową. Serengeti porusza się na długich nogach, choć mogłoby się wydawać, iż tylne są dłuższe od przednich, to w rzeczywistości tak nie jest. Ogon jest gruby i lekko zwężający się ku końcowi, nie może być zbyt długi. Waga samic kotów serengeti wynosi około pięciu i pół kilograma. Koty przeważnie są większe od kotek i ważą do siedmiu kilogramów.
Sierść i umaszczenie kotów serengeti – pręgowane i w cętki (wersja brown spotted i silver spotted)
Kot serengeti nie jest kotem długowłosym. Zarówno podszerstek, jak i włosy okrywowe są krótkie na całym ciele zwierzęcia. Serengeti może być pręgowany, cętkowany, zdarza się także ubarwienie jednolite. Dla serengeti dopuszczalne są następujące umaszczenia:
- silver spotted – srebrne cętkowane,
- brown spotted – brązowe pręgowane/cętkowane,
- black – czarne,
- black smoke – czarne dymne.
Ciągle realizowane są prace nad tym, by zostało uznane umaszczenie snow spotted, czyli jasne cętkowane.
Pielęgnacja kota serengeti
Ze względu na swoją krótkowłosą szatę, koty serengeti nie uchodzą za uciążliwe w pielęgnacji. Wystarczy standardowe, cotygodniowe szczotkowanie oraz podstawowe czynności pielęgnacyjne.
Jak zadbać o futro kota serengeti?
Przed szczotkowaniem możemy spryskać jego sierść odżywką. Kąpiemy kota jedynie w przypadku, gdy jest bardzo brudny. Do tego używamy specjalnego szamponu dla kota i innych kosmetyków. Woda, w której kąpiemy nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Dla komfortu pupila (jak i naszego), zwierzę powinno stać na podkładce antypoślizgowej. Po kąpieli osuszamy go ręcznikami i suszarką z niegorącym strumieniem powietrza.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas pielęgnacji kota serengeti?
Dbając o wygląd kota, nie zapominajmy o innych ważnych czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak:
- obcinanie pazurków – gdy są zbyt długie, wtedy, gdy się zaczynają zakręcać,
- przecieranie nosa i okolic oczu specjalnym płynem pielęgnacyjnym, w trakcie czynności pielęgnacyjnych,
- czyszczenie zębów – zarówno pasta, jak i szczoteczka muszą być przeznaczone dla kotów,
- zakładanie obroży owadobójczej – pomoże ochronić kota przed kleszczami i innymi pasożytami wtedy, gdy wychodzimy z nim na zewnątrz.
Czy serengeti jest kotem z charakterem?
Kot serengeti odziedziczył nie tylko dziki wygląd, ale i temperament. Jest bardzo żywiołowy, stara się chwytać każdą chwilę, jaką mu przyniesie dzień, przy tym nieustannie zachowuje czujność.
Jaki jest kot serengeti w domu?
Może natychmiast wstać, gdy coś się poruszy, choćby wtedy, gdy pozwoli sobie rozpłynąć się w pieszczotach swojego opiekuna. Serengeti szczególnie uwielbia wspinaczkę, gonitwy i zabawy. Jest bardzo śmiały i pewny siebie, potrafi gwałtownie odnaleźć się w nowym otoczeniu i niemal każdej sytuacji. W dodatku koty tej rasy są interesujące innych i bardzo przyjacielskie.
Jaki jest kot serengeti wobec innych?
Koty serengeti mogą mieszkać z innymi zwierzętami domowymi, bez ciągłych awantur. Najbardziej przywiązują się do swojego opiekuna, za którym mogą bez przerwy podążać krok w krok. Jakby tego było mało, serengeti uwielbiają wokalizować i są bardzo rozmowne. Są bardziej odpowiednie dla większej rodziny, gdyż potrzebują bardzo dużo zabawy i uwagi.
Opieka nad kotem serengeti
Kot serengeti może nie być najlepszym materiałem na pierwszego kota, gdyż wymaga doświadczonego opiekuna. Może nie być dobrym wyborem dla ludzi niedołężnych i samotnych, ponieważ jest bardzo energiczny. Serengeti nie jest kotem, który wykazuje tendencje do wychodzenia. Lepiej zatem trzymać go w domu. Oprócz tego, serengeti wymaga mieszkania, w którym ma możliwość wspinaczki. Zatem warto będzie się zaopatrzyć w rozbudowane drapaki, które może nie tylko drapać, ale także na nie się wdrapywać. W naszym sklepie zoologicznym, można znaleźć takie drapaki dla kota.
Hodowla rasy serengeti
W Polsce nie jest łatwo znaleźć kota serengeti. o ile jesteśmy zainteresowani tą rasą, to możemy spróbować sprowadzić osobnika z zagranicznej hodowli.
Jakie jest ryzyko zakupu kota serengeti z nielegalnego źródła?
Sprowadzenie kota z zagranicznej hodowli może wydawać się drogie, ale jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze, niż zakup zwierzęcia z nielegalnego źródła. Koty wątpliwego pochodzenia mogą być mieszańcami z różnymi ukrytymi chorobami, a ich hodowla może wiązać się z cierpieniem zwierząt.
Na co należy zwrócić uwagę w hodowli kotów serengeti?
Przed zakupem warto sprawdzić hodowlę oraz organizację felinologiczną, pod którą podlega. W to włącza się także weryfikacja rodowodu i sprawdzenie przynależności do rasy przodków kociaka. Bardzo ważne jest otrzymanie książeczki zdrowia wraz z oznaczonymi szczepieniami, które otrzymał kot. Zapytajmy również o badania i szczepienia rodziców kociaka. Odpowiedzialny i troskliwy hodowca będzie mógł nam wszystko opowiedzieć na temat jego hodowli oraz rasy. Rozmowa z nim może być dla nas bardzo pożyteczna, możemy podczas niej uzyskać cenne informacje dotyczące wychowania serengeti.
O czym należy pamiętać sprowadzając kota z zagranicy?
Pamiętajmy, iż kot powinien spełniać wszystkie normy weterynaryjne podczas podróży. Aktualne zasady przewozu możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zdrowie rasy serengeti
Kot serengeti uchodzi za bardzo zdrową rasę, jej przedstawiciele żyją średnio 15 lat, a niektóre osobniki dożywają choćby 20 lat. Pamiętajmy, iż ten wiek jest możliwy do osiągnięcia, wtedy gdy będziemy dbać o zdrowie naszego serengeti. Ważne są nie tylko regularne kontrole lekarza weterynarii, ale też zapewnienie odpowiednich warunków. Serengeti lubi ciepło, starajmy się go chronić przed zimnem i przeciągami.
Na jakie choroby może zachorować kot serengeti?
Kot serengeti jest podatny na choroby, które mogą dotknąć każdego kota. Ponadto u niektórych osobników częściej występowały:
- problemy z zębami – przede wszystkim próchnica i choroby dziąseł,
- problemy z oddychaniem – astma,
- kamienie pęcherza moczowego – kamień może osadzać się w nerkach.
Żywienie kota serengeti
Kot serengeti z jednej strony ma tendencję do otyłości (gdy nie jest aktywny), z drugiej (kot, który zaspokaja swoją aktywność codziennie) ma zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. Najlepiej będzie, gdy kot prowadzi aktywne życie, jednak nie zawsze tak jest, na przykład wtedy, gdy jest chory lub przechodzi rekonwalescencje. To znaczy, iż powinniśmy bardzo precyzyjnie ustalić ile jedzenia musimy mu podawać. Pamiętajmy także, by mieć na uwadze chronienie nerek kota oraz jego zębów.
Jak żywić kota serengeti posiłkami domowymi?
Kot serengeti potrzebuje otrzymywać pokarm wysokoenergetyczny. Nie oznacza to, iż powinien dostawać dużo jedzenia, ale takie, którego wartość kaloryczna jest odpowiednio wysoka. Przy takim sposobie żywienia jest konieczność pozyskania odpowiedniej wiedzy dotyczącej komponowania posiłków dla kota tej rasy. Ułożenie planu żywieniowego może być czasochłonne. Odpowiednio dużo czasu będziemy potrzebować na przygotowanie posiłków.
Jak żywić kota serengeti karmą komercyjną?
O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są gotowe karmy komercyjne. Najlepiej jest wybierać takie, które są kompletne i zbilansowane, czyli zawierają wszystkie niezbędne składniki. Karmy dla kotów są zwykle mokre lub suche. Mokre karmy uchodzą za najbardziej optymalne dla kota i pozwalają nawodnić jego organizm, wpływają korzystnie na pracę nerek. Suche słyną ze swoich adekwatności oczyszczających zęby, w dodatku są bardziej kaloryczne. Wybierając pokarm dla naszego kota powinniśmy uwzględnić jego etap rozwoju, a także inne potrzeby – np. poprawa stanu zdrowia, wyglądu. W pewnych przypadkach, możemy stosować karmy weterynaryjne oraz uzupełniające, które będą odpowiadać na konkretne potrzeby. Ustalenie sposobu żywienia najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.
O czym jeszcze należy pamiętać żywiąc kota serengeti?
Pamiętajmy, iż wszystkie rodzaje pokarmów można ze sobą łączyć, dzięki czemu możemy uzyskać korzyści z każdego rodzaju posiłku. prawdopodobnie będziemy dodatkowo stosować przysmaki. One nie tylko pozwalają dogodzić naszemu pupilowi, ale także wzmacniają więź z naszym kotem oraz pomagają nauczyć go pożądanych zachowań.
Wszystko, co podajemy do jedzenia naszemu kotu, powinno być wliczone w dzienny bilans energetyczny, specjalnie dla niego obliczony. Oprócz jedzenia powinniśmy mu zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Regularne badanie u lekarza weterynarii pozwoli wykazać wpływ pokarmu na zdrowie, lekarz może ustalić niedobór lub nadmiar składników. Musimy skorygować dietę względem tych informacji. Pamiętajmy, iż wszelkie zmiany w diecie powinny być wprowadzane stopniowo.
Cena i koszty utrzymania kota serengeti
Kot serengeti w zagranicznych hodowlach może kosztować około 500 – 1500 euro. A jakie są koszty utrzymania tego zwierzęcia? Przyjrzyjmy się im dokładnie.
Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota serengeti?
W ciągu miesiąca nasze wydatki będą dotyczyć uzupełniania zapasów produktów, które spożywa nasz kot, czyli takich, które gwałtownie się zużywają. Są to przede wszystkim:
- karma dla kota,
- smaczki dla kota,
- żwirek dla kota
Miesięczny koszt uzupełnienia tych produktów wynosi około 100-200 zł.
Jakie są roczne koszty utrzymania kota serengeti?
Roczne wydatki obejmują wydatki miesięczne, a także koszt zakupów środków pielęgnacyjnych i kosmetyków. Takie środki zużywają się rzadziej, dlatego ich zakup stanowi jednorazowy roczny wydatek. Podstawowymi środkami pielęgnacyjnymi dla kota serengeti są:
- szampon dla kota,
- odżywka dla kota,
- obroża owadobójcza dla kota.
Mając na utrzymaniu kota serengeti, w ciągu dwóch lat zapłacimy około 1300 – 2600 zł.
Jakie są koszty utrzymania kota serengeti w ujęciu dwuletnim?
Mając pod swoją opieką kota nie możemy zapominać o zapewnieniu mu niezbędnych akcesoriów, takich jak:
- miski dla kota na wodę i pokarm,
- obroża dla kota,
- szelki dla kota na spacer,
- smycz dla kota,
- obcinacz do pazurków kota,
- drapak dla kota,
- kuweta dla kota,
- legowisko dla kota,
- zabawki dla kota.
Takie akcesoria nie wymagają uzupełniania, ale powinniśmy je wymieniać do maksymalnie dwóch lat. Wtedy będziemy mieć pewność, iż pozostają bezpieczne dla kota. Sumując wszystkie wydatki, w ciągu dwóch lat zapłacimy łącznie około 3000 – 6000 zł.
Jakie jeszcze koszty poniesiemy opiekując się kotem serengeti
Koszty zakupów to nie są jedyne koszty, które będą nas czekały. prawdopodobnie skorzystamy z usług lekarza. Możemy również skorzystać z rozmaitych szkoleń i pracy z behawiorystą. Możemy wykupić ubezpieczenie na kota.
Podsumowanie
Kot serengeti jest podobny do dzikiego kota, chociaż nie ma domieszki dzikiej krwi. Przedstawiliśmy jego historię, wygląd i charakter. Ukazaliśmy co jest najważniejsze, o ile chcemy zadbać o jego zdrowie, odpowiednie żywienie i pielęgnację. Nasze wskazówki dotyczące zakupu z hodowli oraz wydatków związanych z opieką nad kotem serengeti mogą okazać się dla Ciebie bardzo pomocne.