Kot egzotyczny (krótkowłosy), którego oryginalna amerykańska nazwa to exotic (shorthair). W Polsce najczęściej mówi się o nim egzotyk. Poznaj rasę kotów, która prawdopodobnie stała się inspiracją dla postaci kota Garfielda. Dowiedz się dlaczego rasa zdobyła tytuł „persa dla leniwych”. Czy jest ona podstawna? Przedstawiamy wszystko co musisz wiedzieć na temat rasy.
Opis rasy kot egzotyczny i wzorzec rasy
Kot egzotyczny krótkowłosy to amerykańska rasa kotów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologizną (FIFe), a także inne światowe organizacje felinologiczne, takie jak:
- amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA),
- amerykańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA)
Inne organizacje uznające egzotycznego kota amerykańskiego krótkowłosego:
- GCCF (Rada Zarządzająca Miłowania Kotów ),
- ACFA (Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów),
- ACF (Australijska Federacja Kotów)
- CCA (Kanadyjskie Stowarzyszenie Kotów)
W klasyfikacji FIFe kot egzotyczny otrzymał kod łatwej identyfikacji (EMS – Easy Mind System) EXO i został przypisany do 1 kategorii – jest nie tylko w tej samej grupie co kot perski, ale także dzieli z nim wzorzec i jest oceniany na wystawach w jednej grupie.
Historia rasy – jak powstał kot egzotyczny?
Kot egzotyczny został wyhodowany w USA w latach 60 XX wieku. Hodowcy, w swoim zamierzeniu nie planowali tworzyć nowej rasy. Ich zadaniem było zwiększenie ilości odmian barwnych amerykańskiego kota krótkowłosego. W tym celu skrzyżowano go z kotem perskim, w rezultacie powstała krzyżówka, która różniła się od kota amerykańskiego krótkowłosego nie tylko barwą umaszczenia. W wyglądzie egzotyka można łatwo zauważyć charakterystyczne cechy persa – okrągłą głowę i płaski pyszczek z krótkim nosem. Otrzymany kot w odróżnieniu od kota rasy perskiej, nie był długowłosy. Choć kot egzotyczny początkowo nie cieszył się uznaniem wśród części hodowców, dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi i usposobieniu, gwałtownie podbił serca swoich zwolenników. niedługo w 1967 roku amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA) uznało kota egzotycznego jako rasę, a FIFe dokonało tego dopiero w 1983 roku.
Kot egzotyczny – kraje popularności
Obecnie kot egzotyczny to rasa, która pozostaje najbardziej rozpowszechniona w swojej ojczyźnie – USA, ale także cieszy się coraz większą popularnością w pozostałych krajach świata. Przylgnęła do niej łatka, jako „persa dla leniwych”. Jest w tym duża doza prawdy. Niezaprzeczalnie, gen persa jest wyraźnie zauważalny na „kociej twarzy” kota egzotycznego, a opieka nad nim nie powinna sprawiać większych trudności. Z drugiej strony, zasłynął jako najbardziej leniwy kot świata. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, iż stał się ikoną kociego lenistwa, a to za sprawą jednego wyjątkowego kota.
Wygląd pierwowzoru Garfielda
Wiele osób spekuluje – Garfield to kot egzotyczny. Sam twórca komiksowego kociego bohatera, nie przypisał jednoznacznie swojej postaci do określonej rasy. Nie wykluczone i całkiem prawdopodobne jest to, iż mógł zainspirować się wyglądem kota egzotycznego. W czasie, gdy Garfield został po raz pierwszy narysowany, rasa kota egzotycznego właśnie dokonała podboju Ameryki. Cechy wyglądu, które możemy zauważyć u Garfielda, najbardziej są charakterystyczne dla kotów tej rasy. Zatem czym cechuje się wygląd kota egzotycznego?
Jaka jest budowa ciała kota egzotycznego?
Według wzorca FIFe kot egzotyczny występuje w wielkości od średniej do dużej. Jego waga nie została uwzględniona we wzorcu, ale waży około od 3,5 do 7 kg. Posiada masywną okrągłą głowę o szerokiej czaszce. Nos egzotyka jest krótki, z wyraźnie zaznaczonym stopem, szeroki, ale nie zadarty – świadczy o tym, iż reprezentuje rasy brachycefaliczne, czyli takie, które mają spłaszczony pyszczek. Przy tym wzorzec wyklucza problemy z oddychaniem, które często towarzyszą przedstawicielom ras tego typu.
Nozdrza wzorowego egzotyka powinny umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Podbródek jest mocny z szeroką szczęką. Uszy kota są niewielkie i zaokrąglone. Okrągłe oczy są szeroko rozstawione oraz szeroko otwarte. Wzorzec ogranicza ich kolor dla poszczególnych odmian i zaznacza, iż w każdej odmianie powinny być wyraziste i olśniewające. Szyja jest silna, ale krótka. Ciało egzotyka jest dobrze umięśnione, z masywnymi plecami i ramionami. Klatka piersiowa jest szeroka. Ciało utrzymuje się nisko na niezbyt długich, za to grubych i silnych nogach. Łapy są duże i okrągłe, kępki między palcami są preferowane przez wzorzec. Ogon egzotyka jest krótki.
Jakie jest umaszczenie i sierść kota egzotycznego?
Kot egzotyczny ma krótką sierść. Gęste włosy wraz z grubym podszerstkiem odstają od ciała, przez co futro w dotyku jest bardzo miękkie i puszyste. Kot egzotyczny może mieć umaszczenie takie jak jego długowłosy kuzyn:
- jednolite – białe, czarne, niebieskie, czekoladowe, rude, liliowe, kremowe
- dwubarwne (łaciate) – van, arlekin, bicolor
- cieniowane – złociste, srebrzyste
- pręgowane,
- szylkretowe,
- szynszylowe,
- „punktowe” point.
Pielęgnacja kota egzotycznego
Kot egzotyczny wymaga podstawowej pielęgnacji. Jego szata nie jest długowłosa, więc typowe dla kotów perskich kołtuny nie będą naszą zmorą. Dbanie o wygląd egzotyka nie jest czasochłonne czy uporczywe. To właśnie z tego względu otrzymał już wcześniej wspomniany tytuł. A na czym dokładnie polega pielęgnacja kota egzotycznego?
Jak często szczotkować kota egzotycznego?
Kot egzotyczny pomimo tego, iż jest krótkowłosy to pozostawia bardzo dużo sierści. Wynika to z tego, iż jego włosy okrywowe oraz podszerstek gęsto porastają jego ciało. Dlatego nie możemy się „lenić” zanadto i powinniśmy regularnie szczotkować jego futro, co najmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Do usuwania martwych włosów przyda nam się grzebień o krótkich ząbkach lub gumowa szczotka. Warto także przeczesać jego futro drucianą szczotką. Na koniec warto jest nanieść na sierść specjalne serum nabłyszczające. o ile mamy białego kota, to pamiętajmy o tym, iż niektóre kosmetyki mogą odbarwić białe włosy, dlatego starajmy się wybierać takie, które nie wpłynął na kolor sierści.
Czy należy kąpać kota egzotycznego?
Kota egzotycznego można kąpać nie częściej niż raz w miesiącu. Przed zmoczeniem sierści, rozczesujemy ją dokładnie. Do kąpieli powinniśmy używać szamponów, odżywek i kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla kotów. Po kąpieli, musimy dokładnie osuszyć kota. Do tego celu używamy ręczników i suszarki z niezbyt gorącym strumieniem powietrza.
Jak zadbać o łapy i pazury kota egzotycznego?
Kocie łapy wymagają szczególnej pielęgnacji. Sprawdźmy czy włosy między palcami zbytnio nie wystają i nie kłębią się. Pośród nich mogą gromadzić się zanieczyszczenia, których należy się pozbyć. Pazury również mogą wymagać skrócenia, o ile kot nie ściera ich naturalnie. Zbyt długie pazury mogą wrastać w skórę. Musimy bardzo ostrożnie przycinać pazury, gdyż łatwo jest uszkodzić miazgę twórczą, która znajduje się wewnątrz pazura. Takie uszkodzenie jest dla kota bardzo bolesne.
O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji kota
Podczas pielęgnacji kota nie możemy zapominać o tym by zatroszczyć się o zęby, oczy i uszy. Te miejsca powinniśmy otoczyć szczególną troską, gdyż w nich najczęściej dochodzi do infekcji. Szczególnie jest to ważne w przypadku opisywanej rasy, gdyż jej przedstawiciele mają problemy z kanalikami łzowymi. Oczy mają tendencję do nadmiernego łzawienia, dlatego powinniśmy przemywać każde oko wacikiem nasączonym specjalnym preparatem pielęgnacyjnym, albo chociażby ciepłą wodą.
Obserwując uszy powinniśmy być wyczuleni na czarną wydzielinę, która może oznaczać świerzb. o ile ją zauważymy powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii by podjąć odpowiednie leczenie. Do kocich uszu nie możemy nic wkładać. Jedynie w przypadku leczenia można zastosować odpowiedni lek, którym przetrzemy delikatnie małżowinę. Zęby kota powinny pozostawać białe, a dziąsła różowe. Do ich czyszczenia, będzie najlepiej przyzwyczajać kota stopniowo – na początku przykładając do dziąseł patyczek higieniczny, potem wprowadzając pastę do zębów dla kotów, a na koniec powinniśmy zamienić patyczek na specjalną szczoteczkę dla kota.
Temperament i charakter kota egzotycznego krótkowłosego
Kot egzotyczny ma spokojne usposobienie. Tak jak w przypadku Garfielda, jego największymi pasjami są jedzenie i spanie. W przeciwieństwie do bohatera komiksu, koty egzotyczne są milusińskimi przyjemniaczkami, które nie chcą nikomu zaszkodzić. A jaki jeszcze jest kot egzotyczny?
Jak się zachowuje kot egzotyczny wobec innych?
Super mocą kota egzotycznego jest czułość. Uwielbia spędzać czas na kolanach, a także nie pogardzi żadną dawką pieszczot. Choć przywiązuje się szczególnie do swojego opiekuna, nie ma problemu by pokochał całą rodzinę. Egzotyk oprócz głaskania i jedzenia bardzo lubi zabawy, będzie chętnie bawił się z najmłodszymi domownikami, o ile będzie traktowany z godnym poszanowaniem. Kolejną cechą, która różni go od Garfielda jest akceptacja innych zwierząt. Egzotykowi łatwo przychodzi życie w zgodzie z innymi kotami i psami.
Jaki jeszcze jest charakter kota egzotycznego?
Instynkt łowiecki kota egzotycznego, podobnie jak u persa, jest wygaszony. Nie powinniśmy się obawiać o to, iż pewnego dnia wyruszy, by samodzielnie zwiedzać świat, gdyż ma naturę domowego piecucha i włóczęga jest dla niego obca. Egzotyk potrafi spokojnie znosić samotnie czas w domu, ale będzie tęsknił za towarzystwem.
Wychowanie – kot perski dla leniwych opiekunów
Opieka nad kotem egzotycznym, tak jak i każdym innym wymaga od opiekuna zapewnienia ważnych akcesoriów. Wśród takich akcesoriów możemy wymienić:
- miski – na wodę i jedzenie,
- kuwetę,
- drapak,
- zabawki dla kota,
- szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji
- akcesoria na spacer – smycz,
- legowisko,
- obroża dla kota.
W jakim domu kot egzotyczny będzie czuł się najlepiej?
Kot egzotyczny nie jest typem, który będzie specjalnie dążył do wychodzenia na zewnątrz. Nie nadaje się na kota podwórzowego. Pamiętajmy, iż odrobina ruchu i świeżego powietrza nikomu nie szkodzi i czasem warto zabrać choćby leniuszka na spacer. W domu powinien móc znaleźć ciepły kąt, a także spokój.
Czego warto nauczyć kota egzotycznego?
Kota egzotycznego warto jest nauczyć:
- reagowania na swoje imię,
- przychodzenia na zawołanie,
- korzystania z kuwety,
Naukę tych czynności najlepiej będzie rozpocząć od pierwszych dni wspólnego życia. Wtedy możemy osiągnąć najlepszy skutek.
Cechy idealnego hodowcy rasy kot egzotyczny
Gdy jesteśmy pewni, iż chcemy opiekować się kotem możemy wybrać dwie najbezpieczniejsze drogi:
- zakup z hodowli,
- adopcja kota,
Co należy mieć na względzie kupując kota egzotycznego z hodowli?
Zgodnie z polskim prawem, tylko podmioty zarejestrowane w organizacji zrzeszającej hodowców mogą zajmować się sprzedażą kotów. Przed zakupem powinniśmy zweryfikować hodowlę, a także organizację, do której należy oraz rodowody rodziców zwierzęcia. Warto jest poczytać w Internecie opinie innych opiekunów na temat hodowli. Warto także skontrolować warunki, w których jest hodowane kocię. Część kotów egzotycznych może się urodzić z problemami zdrowotnymi, dlatego sprawdzajmy dokładnie historię badań i szczepień zwierzęcia. Idealny hodowca jest także w stanie nam odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące wychowania kotów danej rasy. Nie szukajmy najtańszych ofert, gdyż często niska cena wynika z nieodpowiedzialnego podejścia. Odpowiednia hodowla wraz z badaniami i socjalizacją jest kosztowna, ale wpływa korzystnie na rozwój rasy, dzięki czemu my otrzymujemy rasowego i zdrowego kota.
O czym należy pamiętać podczas adopcji kota egzotycznego?
Przed zakupem możemy sprawdzić ogłoszenia schronisk i prywatnych osób, które dotyczą oddania kotów. Chociaż koty rasowe należą do rzadkości, to może inny kot przyciągnie naszą uwagę. Każde zwierzę domowe zasługuje na uwagę i opiekę ze strony człowieka. Przed adopcją warto jest zapoznać się z historią kota i książeczką zdrowia.
Zdrowie kota egzotycznego i choroby, które mają rasy brachycefaliczne
Kot egzotyczny, który jest zdrowy może przeżyć około 15 lat. Duży wpływ na jego zdrowie mają warunki, w których żyje. Zimno, albo gorąco mogą wywołać różne choroby i pogorszyć jego zdrowie. Dlatego ewentualne wyjścia z domu powinny się odbywać wtedy, gdy pogoda jest w sam raz dla przyjemniaczka, czyli – przyjemna. A jakie choroby są charakterystyczne dla rasy?
Jakie choroby są typowe dla rasy kot egzotyczny?
Kot egzotyczny zgodnie ze wzorcem nie powinien mieć problemów wynikających z brachycefalicznego typu pyska. Rzetelne hodowle mogą zagwarantować zdrowie zwierzęcia. ale mogą się zdarzyć choroby mające inne podłoże niż typ fizjonomii. Choroby które są częste, wśród osobników rasy:
- postępujący zanik siatkówki
- sekwestracja siatkówki,
- zapalenie spojówek,
- polipy nosowo-gardłowe,
- syndrom brachycefaliczny,
- rozmaite choroby zębów,
- idiopatyczne zapalenie skóry twarzy,
- dermatofitoza (grzybica),
- łojotok pierwotny,
- problemy z oddychaniem,
- kardiomiopatia przerostowa,
- przepuklina przeponowa,
- zapalenie pęcherza,
- wrodzona wielotorbielowatość nerek,
- wielotorbielowatość wątroby,
- kamica szczawianowa,
- wnętrostwo,
- dystocja.
Żywienie kota rasy kot egzotyczny
Kot egzotyczny jest łakomczuszkiem. Powinniśmy mieć na uwadze to, iż zwierzę ma skłonności do nadwagi, dlatego po naszej stronie leży zapewnienie odpowiedniej diety. Możemy przygotowywać posiłki sami lub podawać swojemu kotu gotowe karmy komercyjne. Nie możemy zapominać o tym, by zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody.
Żywienie kota karmą komercyjną
Komercyjna karma dla kotów najczęściej występuje w wersji suchej i mokrej. Wiele osób uważa, iż bardziej odpowiednia dla kotów jest karma mokra. Jednak kompletna karma sucha również może zapewnić kotu wszystkie niezbędne składniki, w dodatku ma adekwatności oczyszczające zęby. Wybierając karmę dla kota powinniśmy uwzględnić jego:
- wagę,
- wiek,
- poziom aktywności,
- problemy zdrowotne
Karmę podajemy kotu z zaleceniami producenta lub lekarza weterynarii, o ile przepisze dla naszego kota specjalną karmę weterynaryjną.
Żywienie kota posiłkami domowymi
Nasz kot może również otrzymywać posiłki, które przygotujemy mu sami. Do tego jednak potrzebujemy odpowiedniej wiedzy, którą możemy uzyskać z fachowej literatury lub podczas konsultacji z lekarzem weterynarii, czy dietetykiem zwierząt. Oprócz wiedzy musimy także dysponować czasem na przygotowanie posiłków.
O czym jeszcze należy pamiętać przy żywieniu kota?
Nie zapominajmy, by regularnie badać krew kota pod kątem niedoboru i nadmiaru składników odżywczych. Pamiętajmy także o tym, iż możemy łączyć różne pokarmy, czy podawać kotu przysmaki. Przy tym powinniśmy uwzględnić każdy podawany pokarm w dziennym bilansie energetycznym. Przy obliczaniu bilansu energetycznego możemy kierować się zaleceniami producenta, dietetyka lub lekarza weterynarii.
Ile kosztuje kot egzotyczny – cena kociaka z hodowli
Kot egzotyczny krótkowłosy kosztuje około 2000 – 3500 zł. Jest to cena za kocię z polskiej hodowli. Wysokość ceny może się różnić w zależności od płci, osiągnięć rodziców na wystawach, a choćby rodzaju umaszczenia. A jakie są koszty zakupów w sklepie zoologicznym, które są związane z opieką nad takim kotem?
Miesięczny koszt utrzymania kota egzotycznego
Miesięczne koszty związane z opieką nad kotem dotyczą przede wszystkim zakupu:
- karmy,
- przysmaków,
- żwirku.
Zakup tych produktów miesięcznie nas wyniesie około 100 – 200 zł.
Roczny koszt utrzymania kota egzotycznego
W koszty roczne wliczają się comiesięczne zakupy, które rozpisaliśmy powyżej. Oprócz nich powinniśmy uwzględnić kosmetyki i środki pielęgnacyjne takie jak:
- szampon dla kota,
- odżywki dla kota,
- serum nabłyszczające
Roczne koszty mogą wynieść nas około 1200 – 2500 zł.
Koszt utrzymania kota w ujęciu dwuletnim
Opiekując się kotem powinniśmy się zapewnić mu niezbędne akcesoria, o których wspominaliśmy omawiając pielęgnację i wychowanie egzotyka, to są:
- grzebień,
- szczotka druciana,
- miski – na wodę i jedzenie,
- kuweta,
- drapak,
- zabawki dla kota,
- akcesoria na spacer – smycz,
- legowisko,
- obroża dla kota.
Takie akcesoria warto jest regularnie wymieniać, maksymalnie do dwóch lat. Wtedy będziemy mieć pewność, iż będą działać niezawodnie, a co najważniejsze – będą dla kota bezpieczne. Koszt ich zakupu wliczamy do wszystkich pozostałych kosztów. W ciągu dwóch lat zapłacimy około 3000 – 5500 zł.
Pers dla leniwych – Podsumowanie
Kot egzotyczny to idealny kot rodzinny. Jak wiemy hodowcy nie chcieli tworzyć rasy, ale odmianę kota amerykańskiego krótkowłosego, ale nowa rasa gwałtownie podbiła serca opiekunów całego świata. Opisaliśmy czym cechuje się wygląd tego kota, który najprawdopodobniej jest pierwowzorem Garfielda. Choć wyglądem przypomina Garfielda, to w kwestii charakteru nie jest do końca do niego podobny, dokładnie opisaliśmy główne różnice. Przede wszystkim kot egzotyczny jest bardzo przyjazny i nie powinien sprawiać problemów wychowawczych. Każdy opiekun – choćby ten leniwy, może poradzić sobie z opieką nad nim, o ile będzie pamiętał o naszych wskazówkach dotyczących pielęgnacji, żywienia, a także dbania o jego zdrowie. o ile jesteś gotowy by przyjąć kota egzotycznego pod swój dach, znajdź odpowiedzialnego hodowcę lub sprawdź ogłoszenia o adopcji.