Kot bombajski z wyglądu przypomina małą panterę, ale jego charakter znacznie odbiega od wizerunku groźnego, dziko-żyjącego zwierzęcia. Bombajczyki to piękne koty o czarnej jak smoła, błyszczącej sierści i łagodnym charakterze. Prezentują się nadzwyczaj elegancko. To pierwsza taka rasa na świecie, która została wyhodowana na podobieństwo indyjskiej czarnej pantery. jeżeli pragniesz mieć w domu miniaturową wersję pantery i chcesz wiedzieć więcej na temat tych rzadko spotykanych zwierząt, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Kot bombajski – informacje ogólne
Kot bombajski jest rasą, która nie została uznana przez FIFe (Międzynarodową Organizację Felinologiczną), ale za to przynależy do TICA (The International Cat Association), jest uznawana również przez CFA.
TICA to organizacja założona w Stanach Zjednoczonych. Zrzesza wielu miłośników kotów. Nadaje rasom różne statusy:
- w pełni uznane;
- prawie uznane;
- na początkowym etapie uznawania.
W wystawach, które patronatem obejmuje TICA mogą brać udział zarówno koty rasowe, jak i tzw. “dachowce”. Tu nie ma podziału na kategorie, jak w przypadku wystaw FIFe. TICA na początku była znana głównie w Stanach Zjednoczonych, jednak z czasem zyskała większą popularność na całym świecie, również w Polsce.
Niezwykła historia tajemniczego kota bombajskiego
Kot bombajski to stosunkowo młoda rasa, powstała w latach 50. XX w. Jej hodowlę zapoczątkowała Nikki Horner. Chciała stworzyć kota domowego na wzór czarnej pantery. W tym celu skrzyżowała ze sobą amerykańskie koty krótkowłose z kotami burmskimi. Bombajczyk miał odziedziczyć po kotach amerykańskich piękną, czarną barwę sierści i żółte oczy, a po burmskich dobrą muskulaturę. Cel został osiągnięty i dzięki temu możemy cieszyć się towarzystwem kota o wyglądzie pantery.
Skąd pochodzi kot bombajski?
Nazwa kota bombajskiego pochodzi od jednego z największych miast w Indiach – Bombaju. Wiele osób zastanawia się dlaczego, skoro za kraj pochodzenia tego zwierzaka uznaje się USA? Pewnie dlatego, iż czarna pantera często występuje w Indiach.
Kot bombajski – kraje największej popularności
Kot bombajski nie jest zbyt popularny. Jak można się domyśleć, największą popularnością cieszy się w kraju swojego pochodzenia, czyli USA. W Europie rzadko można spotkać hodowle tej rasy.
Ciekawe cechy charakterystyczne kota bombajskiego
Na ciele młodych kotów bombajskich często występuje wzór ciut jaśniejszy od czarnego koloru sierści – z wiekiem ciemnieje i całkowicie zanika. To cecha, którą również można spotkać u czarnych panter. Te dziko żyjące koty również mają charakterystyczny wzór ukryty w ciemnym futrze. Ludzkie oko jest w stanie dostrzec go jedynie w świetle podczerwieni.
Jak wygląda kot bombajski?
Kot bombajski może występować w dwóch odmianach. Możemy spotkać się z wcześniej już wspomnianym amerykańskim kotem bombajskim oraz jego “brytyjską wersją”. Powstała ona ze skrzyżowania kota burmańskiego z brytyjskim kotem krótkowłosym. Od odmiany amerykańskiej odróżniają go zielone oczy, nieco dłuższy pyszczek i mniej zaznaczony stop. Opowiemy trochę o tym, jak wygląda amerykański kot bombajski.
Kot bombajski – wygląd ogólnie
Kot bombajski to mocno zbudowane zwierzę, jego sylwetka jest zwarta i dobrze umięśniona. Głowa tego zwierzaka jest delikatnie zaokrąglona. Uszy bombajczyka są lekko pochylone do przodu i zaokrąglone na końcach. Koty bombajskie mają krótki pyszczek i dobrze widoczne wgłębienie u nasady nosa. Ich oczy są stosunkowo szeroko rozstawione, mają kształt migdała. Mogą występować w barwach od złotożółtej do miedzianej. Ogon natomiast jest średniej długości, zwykle grubszy u nasady. Poduszki łapek mają czarny kolor, zupełnie tak samo, jak nos i obwódki oczu.
Wymiary kota bombajskiego
Kot bombajski to zwierzę średniej wielkości. Może ważyć od ok. 4 do 6 kg. Natomiast jego wzrost waha się w granicach 25-30 cm.
Umaszczenie kota bombajskiego
Koty bombajskie są praktycznie pozbawione podszerstka. Posiadają jednolitą, czarną sierść. Jest lśniąca i delikatna w dotyku. Futro jest stosunkowo krótkie, ściśle przylega do ciała.
Przygotowanie kota bombajskiego do wystawy
Przygotowania do wystawy kota bombajskiego powinny odbyć się odpowiednio wcześniej. Kilka dni przed pokazem warto wykąpać pupila. Trzeba robić to przy użyciu specjalnych szamponów dla kotów, które regenerują sierść i zapobiegają elektryzowaniu. Można użyć także odżywki, która poprawi wygląd sierści.
Należy również dbać o regularne wyczesywanie sierści, by była piękna i lśniąca. Dokładnie wyczesanego i wypielęgnowanego pupila można dodatkowo spryskać specjalnymi perfumami dla kotów. Warto pamiętać o uszach i pazurach, które muszą być czyste i zadbane.
Kot bombajski – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści kota bombajskiego jest prosta i nie powinna sprawiać opiekunom większych trudności. Jednak, by była zadbana i dobrze się prezentowała, wskazana jest tu pewna regularność. Podpowiemy, co jest ważne w pielęgnacji kota bombajskiego.
Jak pielęgnować sierść kota bombajskiego?
Czesanie kota bombajskiego nie jest czasochłonne i nie wymaga używania wyszukanych narzędzi. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać jego sierść gumową szczotką, by była gładka i lśniąca. W okresie linienia, czyli wiosną i jesienią, warto robić to choćby codziennie. Kilka minut dokładnego czesania pomoże uniknąć kłaczków sierści osadzającej się na meblach i ubraniach.
Czy kota bombajskiego trzeba kąpać?
Koty to zwierzęta, które generalnie myją się samodzielnie przy użyciu języka. Mycie kota bombajskiego raczej nie jest zalecane, chyba iż ten faktycznie bardzo się ubrudzi i interwencja szamponu oraz wody okaże się niezbędna. Najważniejsze to po kąpieli dokładnie osuszyć pupila (ręcznikiem lub suszarką), by się nie przeziębił.
O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji kota bombajskiego?
Oprócz kąpieli i czesania ważne jest także dbanie o czystość uszu bombajczyka. Warto robić to przy pomocy specjalnego preparatu do uszu dla kota. jeżeli nie jesteśmy pewni, co do tego, jak należy czyścić kocie uszy, można zapytać o radę lekarza weterynarii. Kot bombajski zwykle sam “piłuje” sobie pazurki – właśnie dlatego niezbędnym elementem wyposażenia domu każdego właściciela kota jest drapak. Dodatkowo o zęby pupila zadbają specjalne smaczki dentystyczne.
Kot bombajski – jaki ma charakter?
Kot bombajski to kochany zwierzak, obdarowany dużą dawką miłości może odwdzięczyć się tym samym. jeżeli chcesz wiedzieć, jaki charakter mają bombajczyki, zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu.
Jak kot bombajski zachowuje się w domu?
Kot bombajski jest przywiązany do człowieka i bardzo lubi jego towarzystwo. To łagodny zwierzak, który do szczęścia potrzebuje dużej dawki pieszczot. Świetnie nadaje się na kota niewychodzącego z domu. Nie poleca się go osobom zapracowanym lub takim, które rzadko przebywają w domu, ponieważ źle znosi samotność. Generalnie z natury jest cierpliwy i skory do zabaw, dlatego dzieci odnajdą w nim dobrego towarzysza. Oczywiście muszą być nauczone delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami.
Kot bombajski – stosunek do innych zwierząt
Kot bombajski lubi być w centrum uwagi, dlatego zdecydowanie nie będzie dobrze czuł się w domu, gdzie przebywa dużo zwierząt. Lubi, kiedy cała uwaga jest skupiona właśnie na nim. jeżeli nie dostanie jej wystarczająco dużo, może czuć się smutny i przygnębiony.
Ulubione aktywności kota bombajskiego
Kot bombajski jest inteligentnym czworonogiem, niektóre osobniki z powodzeniem można nauczyć aportowania. Wspinaczki to jego żywioł, ten zwierzak zdecydowanie lubi być na wysokościach, dlatego warto zorganizować mu miejsca w domu, po których będzie mógł się wspinać. W ciągu dnia potrzebuje dużo zabaw i aktywności, z wiekiem ta potrzeba maleje i zamiast szaleństw z wędką będzie wolał odpoczynek na kolanach ukochanego opiekuna.
Kot bombajski – wychowanie
Istnieje powszechne przekonanie, iż koty zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Poniekąd jest to prawdą. Mimo wszystko, by zadbać o komfort psychiczny i utrwalić pewne pożądane zachowania, należy zapewnić pupilowi odpowiednie warunki do rozwoju. Podpowiemy, jakie czynniki składają się na odpowiednie wychowanie kota.
Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku? Co lepsze dla mruczka
Prawda jest taka, iż “mini pantera” będzie czuła się dobrze zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku – bez znaczenia, gdzie przyjdzie jej żyć. Warto mieć na uwadze jedną istotną rzecz.
Kot bombajski to istny domator, lubi być blisko opiekuna i rzadko udaje się poza teren posesji. Musimy jednak pamiętać, iż każdy kot kierowany instynktem może uciec, więc lepiej mieć swojego mruczka na oku i zaopatrzyć się w zabezpieczenia, które uniemożliwią mu wycieczki poza teren posesji.
Własny kąt dla kota bombajskiego i inne przydatne akcesoria
Kot bombajski lubi być w centrum uwagi, jednak potrzebuje również kilku godzin samotności w ciągu dnia. Idealnym miejscem do drzemek i odpoczynku jest kocie legowisko – ważne, by było umieszczone w głównym, ale niezbyt tłocznym, punkcie domu.
Kolejnym niezbędnym akcesorium jest drapak. Dzięki niemu unikniemy zniszczonych dywanów i tapicerek. Nie tylko pomaga spiłować pazury, ale zaspokaja naturalną potrzebę drapania, ma też na celu znaczenie terenu. Po za tym jego użycie to dobra kocia gimnastyka.
Kuweta to kolejna rzecz, której nie może zabraknąć w domu miłośnika kotów. Zwierzęta te są bardzo higieniczne, a zakopywanie odchodów leży w ich naturze. Dlatego ważne to od małego uczyć kota, gdzie powinien się załatwiać.
Co jeszcze jest ważne przy wychowaniu kota?
Nic tak nie umacnia więzi ze swoim pupilem, jak spora dawka pieszczot i wspólna zabawa. O dobre samopoczucie kota zadbamy najlepiej, poświęcając mu swój czas. Kot bombajski najszczęśliwszy będzie, jeżeli podarujemy mu swoje zainteresowanie. Musimy pamiętać, iż w wychowaniu kota ważne jest jasne określenie zasad i od początku konsekwentne ich przestrzeganie.
Kot bombajski – hodowla
Kot bombajski jest niezwykle rzadki, w Polsce praktycznie nie istnieją hodowle tej rasy. jeżeli chcemy mieć rodowodowego kota bombajskiego, musimy poszukać w hodowlach zagranicznych. Najważniejsze to nie dać oszukać się pseudohodowcom. Mówimy o tym, na co zwracać uwagę, jeżeli chcemy mieć rasowego pupila.
Metryka i rodowód dla kota
Jeśli chcemy mieć pewność, iż kociak jest rasowy, musimy zadbać o to, by miał komplet stosownych dokumentów. Każdy rasowy kot wraz z opuszczeniem hodowli powinien dostać rodowód. To dokument, który potwierdza przynależność zwierzęcia do danej rasy. Upoważnia m.in. do założenia własnej hodowli i brania udziału w wystawach.
Hodowca kota bombajskiego – co jest ważne?
Decyzja o nabyciu kota danej rasy musi być całkowicie przemyślana. Zwierzę to duża odpowiedzialność, dlatego wcześniej trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. czy mam dobre warunki, żeby dobrze o niego zadbać i wystarczające predyspozycje do tego, by dobrze go wychować.
Przed nabyciem kota bombajskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby osobiste odwiedzenie hodowli i sprawdzenie, w jakich warunkach żyją kocięta. Warto również porozmawiać z hodowcą na temat specyfiki tej rasy, by poznać każdy aspekt życia kota bombajskiego. Odpowiedzialny hodowca na pewno będzie chciał wiedzieć, komu oddaje zwierzęta, więc z chęcią pozna nas osobiście i niewykluczone, iż zada kilka pytań.
Adopcja kota bombajskiego
Rasowy kot bombajski śmiało może brać udział w wystawach. W przypadku sprowadzania zwierzaka z zagranicy musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Trzeba, jednak uważać na pseudohodowców. Nie dajmy skusić się niską ceną. jeżeli pragniemy mieć w swoim domu “mini panterę”, możemy poszukać kota w typie rasy w okolicznych schroniskach i fundacjach. Lepiej adoptować potrzebującego kociaka, który czeka na kochającego właściciela, niż zasilać kieszenie pseudohodowców.
Kot bombajski – zdrowie, choroby i najczęstsze dolegliwości
Kot bombajski jest zaliczany do ras długowiecznych. Może żyć od ok. 10 do 15 lat. Oczywiście liczy się tu odpowiednia dieta i dbanie o higienę (zwłaszcza jamy ustnej). Koty tej rasy mają tendencję do otyłości, warto więc kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków i dbać o to, by miały odpowiednią dawkę aktywności każdego dnia. Warto dodać, iż koty bombajskie są prawie pozbawione podszerstka, w związku z tym źle znoszą niskie temperatury. Bombajczyki mają tendencję do niektórych chorób genetycznych, możemy do nich zaliczyć:
- choroby serca – mogą dotykać niektórych przedstawicieli rasy kot bombajski. Jedną z nich jest kardiomiopatia przerostowa, to inaczej zgrubienie mięśnia sercowego. Często powoduje niewydolność serca. Ma różne stopnie zaawansowania. zwykle przebiega bezobjawowo, ale może skończyć się nagłą śmiercią zwierzaka. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych;
- przodozgryz, rozszczep podniebienia, zatkanie kanalików łzowych – to typowe choroby dla kotów, u których występują cechy brachycefaliczne. Niektórzy przedstawiciele kota bombajskiego mogą mieć krótkie pyszczki i mocno zaznaczony stop, co sprzyja powstawaniu tych schorzeń. Dlatego bardzo ważne, przy zakupie kota rasowego, jest poproszenie o komplet badań.
Jak żywić kota bombajskiego?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kot bombajski to zwierzę z tendencją do otyłości. Jego posiłki muszą być zbilansowane, pożywne i smaczne. Opowiemy trochę o tym, jak żywić kota bombajskiego.
Posiłki BARF czy gotowa karma?
Wybór sposobu żywienia pupila to kwestia indywidualna. Można zdecydować się np. na stosowanie BARF. Zwolennicy tej diety uważają, iż koty powinny jeść pokarm, który ich organizm najlepiej przyswoi, czyli surowe mięso. Można je mielić lub pokroić w kawałeczki i mieszać z podrobami. Nie zapominajmy, iż w diecie BARF 10% powinny stanowić owoce i warzywa. Musi być także dodatkowo suplementowana. By składniki odżywcze były odpowiednio skomponowane, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Kotu bombajskiemu z powodzeniem można podawać gotową karmę, która już w składzie zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Pełnoporcjowe karmy dla kotów w tej chwili uważa się za najbezpieczniejszą i najprostszą formę żywienia.
Jak karmić kota bombajskiego?
Koty to dość wybredne stworzenia, dlatego dobór karmy, która byłaby chętnie jedzona przez czworonożnego pupila, nie zawsze jest taki prosty. Na pewno nie powinna być podawana prosto z lodówki (zimne jedzenie traci na smaku), w żadnym wypadku nie może być też nieświeże. Kotu bombajskiemu posiłki warto podzielić na kilka mniejszych porcji – może jeść mniej, a częściej.
Karma mokra zawiera w sobie więcej wody, dlatego może się wydawać, iż przy jej spożywaniu kot mniej pije. Bez względu na rodzaj podawanej karmy, pupil zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody.
Czym karmić kota bombajskiego?
Koty potrzebują karmy, która zawiera w składzie, jak najwięcej wysokogatunkowego mięsa i mniej węglowodanów. Karmy o obniżonej kaloryczności świetnie nadają się dla kotów starszych lub mało aktywnych. Najważniejsze, by pożywienie było dostosowane do wieku i poziomu aktywności zwierzęcia. Gotowe karmy zawierają kompleks witamin, minerałów i cennych składników odżywczych, które wspomagają zdrowie i prawidłowy rozwój kota bombajskiego.
Kot bombajski – cena i koszty utrzymania
Cena za rasowego kota bombajskiego może wynosić ok. 3000 do 4000 tysięcy złotych. Może się wahać w zależności od prestiżu hodowli, czy też unikalnych cech danego osobnika (kot bombajski o miedzianym kolorze oczu będzie droższy, niż ten, którego oczy będą koloru złotożółtego). Trzeba liczyć się także z dodatkowymi kosztami, opowiemy o nich trochę więcej.
Cena za miesiąc utrzymania kota bombajskiego
W miesięczne koszty na pewno należy wliczyć karmę, ponieważ jest zużywana na bieżąco. Do tego można doliczyć smaczki oraz żwirek. Za wszystko możemy zapłacić jednorazowo ok. 200-300 zł, w zależności od potrzeb zwierzaka.
Cena utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
W koszty roczne i dwuletnie możemy wliczyć te artykuły, które zużywają się nieco wolniej, a jest to: miska x2, drapak, kuweta, zabawki, legowisko, płyn do czyszczenia uszu, obcinaczki do pazurów, szczotka, szampon, (opcjonalnie) szelki ze smyczą. Za to wszystko zapłacimy ok. 500-600 zł.
Do tego trzeba dodać także usługi, takie jak wizyty w gabinecie weterynaryjnym. W tym przypadku cena uzależniona jest od konkretnej usługi.
Kot bombajski – podsumowanie
Kot bombajski to wyjątkowy zwierzak – mimo iż nie cieszy się dużą popularnością, to nie sposób o nim zapomnieć, pewnie za sprawą jego wyjątkowego wyglądu. Powiedzieliśmy, co odróżnia go od innych ras kotów, a także omówiliśmy, jak dbać o jego wyjątkową szatę. Poruszyliśmy także temat charakteru i wychowania kota bombajskiego, byś wiedział, z czym musisz się liczyć, zapraszając go pod swój dach. Przypomnieliśmy także o ważnych dokumentach z hodowli, a na koniec krótko omówiliśmy koszty. Wszystko po to, byś mógł dowiedzieć się, jak najwięcej o tej rasie kotów.