Kot bambino – łysy jak sfinks

zooart.com.pl 1 rok temu

Kot bambino to fascynujący zwierzak w typie sfinksa. Jest łysy i uroczy, dlaczego? Nie bez powodu nazywany jest „wiecznym dzieckiem” – nawet, kiedy osiągnie już dojrzały wiek, przez cały czas wygląda jak kociak. Ma wiele zalet, jednak jego specyficzne potrzeby pielęgnacyjne i tendencje do różnego rodzaju schorzeń sprawiają, iż potrzebuje opiekuna, który rozumie i zna go od podszewki. jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tej stosunkowo nowej rasy, zapraszamy do lektury.

Kot bambino – informacje podstawowe, historia rasy

Rasa bambino w tej chwili nie jest uznana przez żadną organizację felinologiczną, które odmawiają rejestracji kotów karłowatych i miniaturowych. Chociaż w 2005 roku została zarejestrowana, nadano jej status eksperymentalny. W jednej z amerykańskich organizacji TICA (The International Cat Association, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów). Chcesz poznać historię jej powstania? Chętnie o niej nieco opowiemy.

Pochodzenie rasy kota bambino

Za kraj pochodzenia kota bambino można uznać Stany Zjednoczone. Pierwszy miot pojawił się w 2005 roku (według niektórych źródeł 2006 r.). Powstał on ze skrzyżowania sfinksa i munchkina (tę rasę wyhodowano głównie ze względów estetycznych). Kocięta z miotu o mieszanym genotypie przyszły po raz pierwszy na świat w amerykańskiej hodowli HolyMoly Cattery. Zostały nabyte przez małżeństwo o włoskich korzeniach, które mieszkało w stanie Arkansas. Mruczek o wyjątkowym wyglądzie zyskał swoją nazwę właśnie, dzięki tej parze. Bambino po włosku oznacza niemowlę, co idealnie pasowało do wyglądu tego czworonoga, który przez całe życie wygląda, jak mały kociak. W późniejszych latach dodano domieszkę krwi kotów devon rex i birmańskich.

W jakich krajach bambino jest najbardziej popularny?

Koty bambino to stosunkowo młoda rasa. Z tego względu są wciąż rzadko spotykane. Pewnie dlatego, iż w niektórych krajach handel hybrydami jest całkowicie zabroniony, ponieważ za niemoralne uważa się rozmnażanie kotów obciążonymi licznymi wadami genetycznymi. Zakaz ten nie obejmuje Rosji, dlatego koty rasy bambino z powodzeniem możemy nabyć właśnie w tym kraju (jedne z pierwszych pojawiły się w Baby Moon Cattery).

Charakterystyczne cechy wyglądu

Nie da się ukryć, iż koty bambino mają niezwykły wygląd. Wszystko, dzięki mieszance cech charakterystycznych sfinksów i munchkinów. Można powiedzieć, iż bambino to kocia wersja jamnika. Krótkie łapy odziedziczył, dzięki dominującemu genowi krótkonożnych munchkinów. Natomiast brak włosów zawdzięcza bezwłosej rasie sphynx.

Nowa rasa bambino – wygląd

Bambino rosnącą popularność zawdzięcza nietypowemu wyglądowi, wokół którego przez lata narosło wiele kontrowersji. Obok takich kotów nie można przejść obojętnie. Rasa została uznana za eksperymentalną, więc ciągle realizowane są prace nad jej ujednoliceniem. Wygląd bambino nie ma ściśle ustalonej charakterystyki. Mimo to chętnie przedstawiamy najważniejsze cechy wyglądu tej rasy.

Wygląd ogólny bambinos – niesamowite połączenie kotów munchkins i sphynx

Koty bambino, mimo niewielkich rozmiarów są dobrze umięśnione. Charakteryzuje je podłużny tułów i szeroka klatka piersiowa. Zwierzęta te mają duże uszy i oczy, co nadaje twarzy kota uroczy wygląd. Oczy bambino są kształtu migdała, tęczówka może mieć różne kolory (np. niebieska, żółta). Ogon jest średniej grubości, powinien być proporcjonalny do reszty ciała. Warto wiedzieć, iż gen odpowiadający za krótkie łapy może być dominujący lub recesywny, dlatego w miotach mogą pojawiać się osobniki z krótkimi nogami oraz normalnej długości. Tylne nogi są zwykle dłuższe niż przednie.

Bambino – wzrost i waga

Koty bambino to przeurocze stworzonka. W głównej mierze pewnie ze względu na niewielkie rozmiary. Dorosłe osobniki mogą mierzyć mniej więcej od 15 do 17 cm. Natomiast ich waga waha się w granicach od 2 do 4 kg. Nic, więc dziwnego, iż przez całe swoje życie wyglądają, jak małe kociaki.

Umaszczenie kota bambino

Podobnie, jak w przypadku sfinksów, koty bambino są praktycznie pozbawione sierści. Ich ciało pokrywa luźno zwisająca skóra, która tworzy fałdy – zwykle pokryta jest delikatnym puszkiem. Zdarzają się osobniki całkiem bezwłose lub takie, u których sierść występuje jedynie na ogonie. Koty bambino możemy spotkać w różnych odmianach kolorystycznych (np. białej, czarnej, kremowej). Mogą mieć łatki, znaczenia lub całkowicie jednolite umaszczenie.

Kot bambino – przygotowanie do wystaw

Bambino rzadko spotykany jest na wystawach kotów rasowych – to wciąż unikalna rasa, której nie widuje się często na co dzień. Niekiedy możemy go spotkać na wystawach TICA, jako odmiana sfinksa (bambino to sfinks o nowych cechach). Oczywiście kot, by brać udział w wystawach, powinien być wcześniej odpowiednio do niej przygotowany. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, takich, jak kąpiel, czyszczenie uszu, oczu i przycinanie pazurów, ważne jest również zadbanie o jego komfort psychiczny. Kota od małego należy przyzwyczajać do kontaktu z ludźmi.

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu – kot musi być zaopatrzony w klatkę, kuwetę oraz dwie miski. Podłoże klatki może być wyłożone ręcznikiem, kocem lub innym miękkim materiałem. Na jej wierzch warto uszyć „zasłonkę”, która zapewni zwierzęciu odrobinę więcej prywatności. Pamiętajmy, iż kot wystawowy musi mieć komplet niezbędnych szczepień i aktualną książeczkę zdrowia.

Jak pielęgnować bambino?

Mogłoby się wydawać, iż jedynie koty długowłose wymagają poświęcenia większej ilości uwagi na zabiegi pielęgnacyjne. Nic bardziej mylnego, pielęgnacja bambino jest czasochłonna, ale konieczna do utrzymania go w dobrym zdrowiu. Podpowiemy, o czym warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji.

Czy kąpiel bambino jest konieczna?

Kotów bambino, ze względu na mały lub całkowity brak sierści, nie trzeba czesać. Natomiast wskazane są regularne kąpiele raz na tydzień lub dwa (w zależności od tego, jak często zwierzak sam się myje). W przeciwnym razie na ciele pupila mogą pojawiać się wypryski i inne nieprzyjemne zmiany skórne. Gruczoły łojowe wydzielają maź, która u bambino nie wchłania się, jak w przypadku kotów o sierści krótkowłosej lub długowłosej. W związku z tym łój trzeba systematycznie usuwać przy pomocy wody i delikatnego szamponu hipoalergicznego. Ważne, by od początku oswajać młodego bambino do zabiegów tego typu.

Jak dbać o oczy i uszy bambino?

Bambino praktycznie nie posiadają rzęs, które mają zadanie chronić oko przed pyłkami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W związku z tym ich oczy często łzawią. Należy przecierać je wacikiem kosmetycznym nasączonym preparatem do oczu dla kota – najlepiej od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, by nie rozcierać bakterii.

Warto dodać, iż zwierzęta te nie mają wystarczającej ilości włosów również w uszach, dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy nie ma w nich zalegającej wydzieliny. W razie potrzeby, analogicznie, jak w przypadku oczu, trzeba je czyścić preparatami do uszu dla kota. Wystarczy zaaplikować kilka kropel i delikatnie pomasować ucho pupila. Nadmiar płynu można usunąć przy pomocy wacika kosmetycznego.

Preparaty takie można znaleźć w sklepie zoologicznym ZooArt.

Bambino – charakter rasy

Bambino to wyjątkowy kot nie tylko ze względu na wygląd, ale również na charakter. Być może jego aparycja nie wszystkim przypadnie do gustu, jednak nie należy oceniać książki po okładce. Poniżej opisaliśmy najważniejsze cechy tej rasy.

Jak kot bambino zachowuje się na co dzień?

Bambino należy do ras kotów, które mają bardzo przyjazny charakter. To towarzyskie zwierzę, które lubi spędzać czas z ludźmi. Dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi, które potrafią delikatnie obchodzić się ze zwierzętami. Bambino to również bardzo ciekawskie zwierzęta, przyjemność sprawia im zabawa przedmiotami, które niekoniecznie są do tego przeznaczone. Dlatego w trosce o ich dobro warto usunąć małe przedmioty z zasięgu jego wzroku.

Bambino wśród innych zwierząt

Kiedy bambino skończy pół roku staje się w pełni przystosowany społecznie – oczywiście pod warunkiem, iż zostanie wcześniej poddany socjalizacji. Jego towarzyska natura sprawia, iż może bez problemu żyć z innymi kotami. Poza tym jego instynkt łowiecki nie jest zbyt dobrze rozwinięty, więc, przy odpowiednim przygotowaniu, może zamieszkać choćby z kanarkiem lub papugą.

Ulubione zajęcia krótkonożnego bambino

Bambino to bardzo energiczny kot, zwykle jest pełen wigoru. Krótkie nogi wcale nie przeszkadzają mu w harcach i zabawach ulubioną piłeczką. Jego budowa sprawia, iż nie jest, aż tak aktywny, jak inne rasy, ale mimo wszystko lubi być w ruchu.

Bambino – wychowanie i opieka

Bambino to przyjacielski zwierzak, który uwielbia swojego opiekuna. Mimo wszystko warto wiedzieć, czego potrzebuje bambino do odpowiedniego wychowania oraz jak należy się nim opiekować – podpowiadamy.

Jakich warunków potrzebuje rasa bambino?

Bambino ze względu na niewielkie rozmiary będzie czuł się dobrze zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Najważniejsze to zabezpieczyć dom przed niespodziewanymi wypadami mruczka poza teren posesji. Również, kiedy wychodzimy z domu, warto zapewnić pupilowi towarzystwo lub zabawki, które umilą mu czas podczas naszej nieobecności.

Czego bambino potrzebuje w domu?

Oprócz podstawowego kociego ekwipunku, czyli misek, żwirku i drapaka, w wyposażeniu bambino musi znaleźć się podest, który umożliwi zwierzęciu wejście na kanapę lub parapet. Bambino bowiem zupełnie tak, jak inne koty uwielbiają się wspinać. Dla bambino możesz kupić również płytką kuwetę, by krótkonożny pupil mógł swobodnie do niej wejść i załatwić swoje potrzeby.

Co jeszcze jest ważne w wychowaniu rasy?

Bambino bardzo lubi otaczać się ludźmi, dlatego najlepsze, co możemy mu podarować, to swój czas i uwagę. Odpowiednia socjalizacja małego kociaka pozytywnie wpływa na jego relacje z różnymi osobami i zwierzętami. Nie zapominaj, iż młody bambino będzie rozwijał się dobrze nie tylko, dzięki adekwatnej diecie i pielęgnacji, ale również odpowiedniej dawce czułości i zainteresowania.

Hodowla bambino

Bambino to wciąż mało popularna rasa. Zakup tego kota w Polsce jest praktycznie niemożliwy. jeżeli chcesz nabyć zwierzę tej rasy, musisz szukać w hodowlach zagranicznych, których nie jest zbyt wiele. Podpowiemy na, co warto zwracać uwagę.

Rodowód u kota – czy to ważne?

Rodowód potwierdza przynależność kota do danej rasy. Otrzymując taki dokument, mamy pewność, iż zwierzę jest zdrowe, a jego charakter odpowiada opisowi usposobienia danej rasy. W przypadku bambino sytuacja trochę się komplikuje, ponieważ nie jest on uznany przez większość organizacji. Jednak niektóre z nich wydają kociakom rodowody, uznając je, jako odmianę sfinksa.

O czym warto pamiętać przed nabyciem bambino?

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup bambino, musimy pamiętać, iż rasa ta w wyniku mutacji genetycznych, może być obciążona różnymi chorobami. Warto wziąć pod uwagę ten fakt, ponieważ przy zakupie zwierzaka powinniśmy kierować się przede wszystkim świadomością w zakresie jego adekwatnego wychowania i pielęgnacji, a nie tylko walorami estetycznymi.

Po czym poznać dobrego hodowcę?

Hodowca przede wszystkim musi mieć wiedzę na temat adekwatnego parowania kotów tej rasy, by kocięta urodziły się zdrowe i mogły przeżyć, jak najdłużej. Oczywiście wcześniej warto odwiedzić hodowlę i poznać jej właściciela osobiście. Dobry hodowca ma wiedzę na temat zwierząt i chętnie dzieli się nią z przyszłym opiekunem. Poza tym to dobra okazja, by sprawić, w jakich warunkach maluchy są trzymane i jak zachowują się w stosunku do ludzi.

Zdrowie rasy bambino

Bambino to kot, który niestety żyje krócej, niż typowy dachowiec. Długość jego życia szacuje się na ok. 12 lat. Wystawiając pupila na słońce, trzeba pamiętać o posmarowaniu go kremem z filtrem. Natomiast, kiedy temperatura spada, warto zaopatrzyć go w ciepły sweterek z wełny. Niestety bambino może być obciążony chorobami genetycznymi, a są to m.in.:

  • zapalenia skóry – bezwłosy bambino, zupełnie tak jak sfinks, narażony jest na powstawanie infekcji skórnych. Właśnie dlatego trzeba dbać o jego higienę, regularnie kąpać, można również przecierać jego ciało ściereczką z irchy;
  • nowotwory – mogą występować pod różnymi postaciami. Wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie, więc niepokojące objawy trzeba konsultować z lekarzem weterynarii;
  • lordoza – to wada kręgosłupa, choroba dotyka również munchkiny. Skrzywienie to sprawia wrażenie zapadniętego grzbietu. Odpowiednia diagnostyka i rehabilitacja może poprawić jakość życia kota. W bardziej zaawansowanych przypadkach wskazana jest operacja, która zniweluje ból.

Jak żywić koty rasy bambino?

Koty bambino mają skłonność do otyłości. W związku z tym trzeba kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków. Dieta powinna zawierać wszelkie składniki odżywcze, które wpływają na stan zdrowia zwierzęcia. Podpowiemy, jak karmić bambino.

Jakie są metody żywienia kotów?

Bambino, tak samo, jak inne rasy kotów, potrzebuje pełnowartościowego pożywienia. Może dostarczyć mu go pełnoporcjowa karma dla kota lub dieta BARF. Gotowe karmy zawierają wszystkie odpowiednie składniki odżywcze, więc nie trzeba ich dodatkowo suplementować i martwić się o nadmiar lub niedobór poszczególnych składników w diecie. Musimy jednak pamiętać, iż koty w dużej mierze pobierają wodę z pokarmu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie pupilowi mokrych karm, można również moczyć suche karmy w wodzie (i tym samym poprawiać ich smak).

Drugim rozwiązaniem jest podawanie mruczkowi pożywienia zgodnego z założeniami diety BARF. Bazuje ona na serwowaniu, w głównej mierze, surowego mięsa i podrobów z niewielkim dodatkiem wybranych owoców oraz warzyw. W diecie takiej nie może również zabraknąć witamin, dlatego powinna być suplementowana. Bez odpowiedniej wiedzy na temat żywienia tą metodą, nie powinniśmy wdrażać jej do życia swojego zwierzaka, ponieważ moglibyśmy mu tylko zaszkodzić.

Czym i jak karmić bambino?

Wszystkie koty z natury są mięsożercami. W związku z tym potrzebują wysokobiałkowego pożywienia. Karma dla nich przeznaczona musi zawierać dobrze przyswajalne białko zwierzęce, które jest bogate w cenne aminokwasy. W ich pożywieniu nie może zabraknąć także kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które m.in. pomagają w zachowaniu elastyczności skóry. Bardzo ważne jest to, by nie przekarmiać zwierzęcia – dzienną dawkę karmy należy dostosować do wieku i poziomu aktywności pupila.

Bambino – cena i koszty utrzymania

Kot bambino w rosyjskich hodowlach może kosztować mniej więcej od 50 do 100 tysięcy rubli. W przeliczeniu na złotówki, to ok. od 3000 do 6000 tysięcy. Opowiemy więcej o kosztach dodatkowych, które wiążą się z utrzymaniem tego kota.

Koszty w utrzymaniu miesięcznym

Kot bambino na co dzień potrzebuje takich artykułów, jak: żwirek, karma i (ewentualnie) smaczki. Wszystko to może kosztować ok. 200-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Oprócz produktów, które zużywają się szybko, niezbędne bambino są również takie, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas, a zalicza się do nich: miski, kuweta, drapak, zabawki, szampon, legowisko i obrożę. Za wszystkie te rzeczy zapłacimy jednorazowo ok. 300-400 zł.

Kot bambino – podsumowanie

Bambino to rasa eksperymentalna i chociaż jest mało popularna, to zainteresowanie nią ciągle wzrasta. Pewnie za sprawą oryginalnego wyglądu, który opisaliśmy nieco szerzej w niniejszym wpisie. Omówiliśmy także kwestie związane z wychowaniem bambino. Powiedzieliśmy o najczęstszych dolegliwościach zdrowotnych, z którymi musi się borykać. Z nami dowiesz się również, jak adekwatnie żywić i pielęgnować zwierzę. Pamiętaj, iż świadomy właściciel to taki, który zna wady, a także zalety danej rasy i jest w stanie należycie się zająć swoim pupilem. Decyzja o zakupie bambino powinna być w stu procentach przemyślana. Ten wpis powstał właśnie po to, by ułatwić przyszłym opiekunom jej podjęcie. Mamy nadzieję, iż pomogliśmy dokonać adekwatnego wyboru.

Idź do oryginalnego materiału