Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wiele osób zastanawia się, jak często należy kosić trawnik. Wbrew pozorom okazuje się, iż im rzadziej to robimy, tym lepiej dla naszego ogrodu. Co więcej, pozwala nam to zaoszczędzić oraz przynosi wiele korzyści dla roślin, gleby oraz zwierząt. Dzięki rzadszemu koszeniu nasza działka odżyje i zyska wiele nowych pozytywnych cech. Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z częstego koszenia murawy.

Często zastanawiamy się, czy lepiej jest częściej, czy rzadziej kosić trawnik. Według wielu ogrodników znacznie lepszym wyborem jest rzadsze przycinanie trawy, które pozwoli nam zadbać o bioróżnorodność ogrodu, a także przyniesie wiele innych korzyści, zwłaszcza teraz w trakcie upałów. Wyjaśniamy, dlaczego warto zmienić podejście dotyczące pielęgnacji trawnika.

Rzadsze koszenie to oszczędność?

Zaczynając od dość przyziemnych powodów, to rzadsze koszenie trawnika to po prostu oszczędność czasu oraz pieniędzy. Z racji tego, iż jest to dość czasochłonne zajęcie, to wymaga ono naszego poświęcenia i wygospodarowania czasu danego dnia. Rzadziej kosząc trawnik, oszczędzamy godziny, który możemy przeznaczyć na inne przyjemności.

Co więcej, częste koszenie oznacza także większe wydatki na ładowanie maszyny, prąd lub zakup paliwa. Dodatkowo wiąże się to z częstszym podlewaniem, co również w dłuższej perspektywie przyczynia się do wyższych opłat

Koszenie trawnika a gleba. Jak przycinanie murawy wpływa na podłoże?

Koszenie ma także wpływ na naszą glebę. Zwłaszcza podczas upałów powinniśmy kosić trawnik rzadziej, ponieważ źdźbła trawy pozwalają chronić glebę przed nadmiernym parowaniem wody, co pozwala uniknąć jej szybkiego wysychania. Kiedy trawa jest wyższa, tworzy ona naturalną barierę, która zabezpiecza ziemię przed utratą wilgotności, co jest istotne w trakcie suszy.

Oprócz tego częste koszenie trawnika może prowadzić do kłopotów, takich jak erozja gleby, gorsza przepuszczalność ziemi oraz konieczność częstszego nawożenia ziemi. Wobec tego decydując się, na rzadsze koszenie, zmniejszamy ryzyko, iż któryś z tych problemów nas dotknie.

Czytaj również: Przynieś ze spaceru do lasu i rozłóż wokół grządek. Ślimaki ich nienawidzą

Czy rzadsze koszenie to wzrost bioróżnorodności w ogrodzie?

Dodatkowo jeżeli nasza trawa będzie wyższa oraz zakwitną na niej rośliny, to uda nam się stworzyć perfekcyjne środowisko dla motyli, pszczół oraz innych zapylaczy, które są najważniejsze dla ekosystemu. Wobec tego rzadziej kosząc trawnik, tworzymy naturalną stołówkę dla tych niezwykle pożytecznych owadów, co także pozytywnie wpłynie na różnorodność biologiczną na terenie naszego ogrodu.

Co więcej, wysoka trawa jest także schronieniem dla niewielkich zwierząt, takich jak żaby czy jeże. jeżeli więc rzadziej kosimy murawę, to pozwalamy znaleźć tym stworzeniom schronienie oraz prowadzić swoje naturalne życie, przyczyniając się do rozwoju lokalnej fauny.

Wyższa trawa ma też nietypową zaletę. Jak ją wykorzystać?

Z racji tego, iż na rzadziej koszonych trawnikach pojawia się znacznie więcej roślin, to wiele z nich może być wykorzystanych do stworzenia pięknych kompozycji kwiatowych, dekoracji suszonych czy wianków. Wobec tego dłuższa trawa otwiera nam również drzwi do tworzenia naturalnych ozdób.

Co więcej, trawy zioła oraz kwiaty polne mogą dodać wiele uroku naszym pomieszczeniom, a samo zajęcie, polegające na zbieraniu ich, może być dobrym pomysłem na odstresowanie się i spędzenie miło czasu.

Zobacz też:

Są mało znane, ale ogrodnicy lubią je coraz bardziej. Sprawdź, jak dbać o te rośliny

Surfinie oklapły od upału? Ta domowa odżywka doda im mocy

Kup w aptece za kilka złotych i podlewaj róże. Ogród utonie w kwiatach

Idź do oryginalnego materiału