Kiedy w sukurs przychodzi natura. Te zwierzęta pomogą ci walczyć z komarami

1 tydzień temu

Komary stanowią prawdziwą zmorę praktycznie w całym kraju. Każdego roku dają się nam we znaki. Uniemożliwiają spokojne spacery po dworze i korzystanie z uroków przyrody. A to właśnie w naturze musimy szukać pomocy w walce z tymi owadami.

Rozwiąż quiz o zwierzętach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 12
Jak nazywa się to zwierzę?
karakal
ryś euroazjatycki
serwal sawannowy
Nastepne pytanie

Zamiast więc używać szkodliwych oprysków najróżniejszymi preparatami sklepowymi, sięgnijmy po pomoc naszych małych przyjaciół. Których?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Zobacz także: Tak zadbasz o aktywność w dojrzałym wieku. Sprawdź te sposoby!

Komary: jak z nimi walczyć? Te zwierzęta nam pomogą

Komary żerują na różnych zwierzętach stałocieplnych. Warto zaznaczyć, iż krew piją samice, które potrzebują białka i żelaza do wyprodukowania jaj. Samce żywią się natomiast głównie nektarem roślin.

A dla których zwierząt pożywieniem są komary? Po ich jaja chętnie sięgną np. ryby (takie jak liny czy karasie) oraz płazy. Żaby jedzą też chętnie dorosłe okazy. Komarami żywią się także drapieżne owady takie jak ważki czy pająki. Zajadają się nimi także ssaki takie jak nietoperze i jeże.

Zadbajmy więc w miarę możliwości o to, byśmy mieli rzeczone zwierzęta w okolicy swoich domostw. Zasadzajmy w w naszych ogrodach drzewa i krzewy oraz wiele kwiatów (np. chabrów, maków, ogóreczników). Warto posadzić również kolendrę czy nagietka. Nie korzystajmy natomiast z chemicznych środków do ochrony roślin. Budujmy zaś specjalne budki dla nietoperzy.

Zobacz także: Tę roślinę podlano ostatni raz w 1972 roku. Niezwykłe, iż przez cały czas żyje!

Ptaki na ratunek. Jerzyki kluczem do poradzenia sobie z dokuczliwymi owadami

Kluczowe w ograniczaniu populacji komarów są chyba jednak przede wszystkim ptaki. Jaskółki, sikorki, wróble, a szczególnie jerzyki.

Jak zaznaczała cytowana przez „Dziennik Zachodni” Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jerzyki „zjadają choćby po kilkanaście tysięcy owadów dziennie”.

Zobacz także: Robisz ogórki kiszone? O tej przyprawie nie możesz zapomnieć!

Teraz te ptaki podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Niestety w ciągu ostatnich trzech dekad ich liczebność w miastach wyraźnie się zmniejsza.

W miastach jerzyki mają gniazda we wgłębieniach murów i różnych zakamarkach budynków: pod dachówkami i w otworach w stropodachach. Sęk w tym, iż jerzyki są pozbawiane stanowisk lęgowych przez ciągłe remonty, termomodernizacje budynków i budowanie nowych bloków o zupełnie innej konstrukcji niż te stare.

Czy widujesz w swojej okolicy jerzyki?
  • Tak
  • Nie
Zagłosuj
Idź do oryginalnego materiału