Kiedy przesadzać hortensje ogrodowe? Lepiej nie czekaj do października. Później kwiaty osłabną

5 godzin temu
Zdjęcie: pixabay/DUOTONE_


Niezależnie od tego, czy mamy hortensje w doniczce, czy w ogrodzie, jesienią potrzebują specjalnej troski. Należy odpowiednio przygotować rośliny na jesień i zimę, by później mogły ponownie zakwitnąć. W tym celu należy je przesadzić. Kiedy jest najlepsza pora?
Jesień nie jest najłaskawszą porą dla roślin ogrodowych. Wiele z nich gubi o tej porze roku swoje kolorowe płatki, więdnie lub powoli przygotowuję się na nadejście mrozów. Aby mieć pewność, iż krzewy wytrzymają do wiosny, trzeba już teraz zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnej uwag wymaga hortensja ogrodowa. Jej kwiaty jesienią i zimą przybierają brązowy odcień, jednak jest to roślina wieloletnia, co oznacza, iż w kolejnym sezonie znów wypuści piękne pąki. Aby nie zmarniała przez najbliższe miesiące, trzeba ją będzie przesadzić. Kiedy najlepiej to robić?


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Czy hortensje ogrodową można przesadzać jesienią? Lepiej się pośpiesz
Choć mówi się, iż najlepszym czasem na przesadzanie hortensji jest wczesna wiosna, to nie jest to jedyny możliwy termin. Jesienią również powinniśmy przenieść krzewy w inne miejsce. Należy się jednak pośpieszyć, by roślina zdążyła zaaklimatyzować się w nowym miejscu przed nadejściem mrozów i łatwiej zaakceptowała nowe warunki. Najlepszym terminem będzie zatem przełom września i października. Warto też pamiętać, iż hortensję najlepiej wykopać i przesadzać w inne miejsce, gdy jeszcze nie ma liści. jeżeli jednak wciąż kwitnie, lepiej jej nie ruszać. Należy także poczekać aż ustaną upały, a temperatura lekko spadnie.


Czego nie lubi hortensja ogrodowa? Pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji
We wrześniu i październiku hortensje zwykle mają jeszcze liście, dlatego nim zdecydujemy się na przesadzanie, warto przygotować do tego roślinę. Na początku należy przyciąć wszystkie pędy. Robimy to na wysokości około 15 centymetrów i w taki sposób, by wystawały pozbawione liści gałązki. Dzięki temu wykopanie rośliny będzie łatwiejsze, a ponadto hortensja szybciej przyjmie się w nowym miejscu. jeżeli jednak nie przytniemy pędów, to po przesadzeniu najprawdopodobniej zwiędną. Następnie trzeba wbić łopatę w kilku miejscach obok krzewu, ale bez podważania. Ma to służyć podcięciu długich korzeni rośliny i utworzeniu z ziemi bryły, którą będziemy mogli przenieść w nowe miejsce. Na koniec podkopujemy krzew głębiej i podważamy całość. Wyjmujemy bryłę z korzeniami i dokładnie oglądamy, czy nie ma odnóżek, które można oderwać i zasadzić oddzielnie. Dołek w nowym miejscu powinien być dwa razy większy od bryły.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału