Zima kojarzy się z Świętami Bożego Narodzenia, które w Polsce przypadają na drugą połowę grudnia. Jednak data rozpoczęcia zimy może różnić się w zależności od rodzaju pory roku. W tym artykule, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy naprawdę zaczyna się zima.
Zima Astronomiczna
Zima astronomiczna rozpoczyna się w dniu przesilenia zimowego i trwa aż do równonocy wiosennej. W Polsce, na półkuli północnej, przesilenie zimowe wypada zawsze w grudniu. W tym roku, przesilenie zimowe przypada na 21 grudnia 2024 o godzinie 10:19. Natomiast równonoc wiosenna przypada na 20 marca 2024 o godz. 10:01. Astronomiczna zima 2024/2025 będzie trwać od 21 grudnia 2024 do 20 marca 2025 roku.
Zima Kalendarzowa
Zima kalendarzowa zawsze przypada na 22 grudnia i trwa do 20 marca. W tym roku, data zimy astronomicznej nie pokrywa się z datą zimy kalendarzowej.
Zima Meteorologiczna
Zima meteorologiczna trwa od 1 grudnia do 28 lutego. Daty jej początku i końca są wyznaczone przez meteorologów i klimatologów, aby porównywać okresy o takiej samej długości oraz prowadzić statystyki.
Zima Termiczna
Zima termiczna, nazywana również zimą klimatyczną, obejmuje dni ze średnią dobową temperaturą wynoszącą 0 stopni Celsjusza lub mniej. O nastaniu zimy termicznej mówimy wtedy, gdy średnie dobowe temperatury mieszczą się we wcześniej wymienionym przedziale.
Zima Fenologiczna
Zima fenologiczna to czas spoczynku roślin. W tym czasie większość roślin nie kwitnie i zatrzymuje się ich wzrost. Początek zimy fenologicznej przypada na drugą połowę listopada.
W Polsce, w 2024 roku, najkrótszy dzień w roku potrwa niecałe 8 godzin. 21 grudnia 2024 w Warszawie, słońce wzejdzie o godzinie 7:43, zaś zajdzie o 15:25. Dzień potrwa 7 godzin i 42 minuty. Od tej daty dni zaczną się stawać coraz dłuższe.
Warto pamiętać, iż różne rodzaje zimy mają różne daty rozpoczęcia i zakończenia. Zima astronomiczna, kalendarzowa, meteorologiczna, termiczna i fenologiczna to różne sposoby definiowania zimy. W zależności od rodzaju pory roku, data zimy może się różnić.