Kiedy i jak siać rzodkiewkę

1 rok temu
Zdjęcie: Kiedy i jak siać rzodkiewkę


Uprawa rzodkiewki jest dziecinnie prosta. Wystarczy wysiać nasionka do odpowiednio przygotowanego podłoża, poświęcić chwilę na podlewania i po kilku tygodniach można zbierać pierwsze plony i cieszyć się pysznymi, chrupkimi i lekko ostrymi korzeniami. Ale rzodkiewka, o czym wiele osób nie wie to także liście, które idealnie komponują się w surówkach albo zastąpią liście sałaty na kanapkach. Bardzo smaczne i zdrowe. Rzodkiewkę można również wysiewać w kiełkownicy i cieszyć się smacznymi, rzodkiewkowymi kiełkami. A kiedy i jak siać rzodkiewkę? O tym poniżej.

Kiedy siać rzodkiewkę do gruntu

Rzodkiewka jest warzywem krótkiego dnia. W momencie, gdy długość dnia zaczyna dochodzić do 17 godzin, wówczas zamiast zasilać korzeń wypuszcza pęd kwiatostanowy i wszystkie siły kieruje na wydanie nasion. Dlatego najlepsze zbiory rzodkiewki mają miejsce wiosną (marzec-początek maja) lub późnym latem (sierpień-pierwsza połowa września). Nasiona rzodkiewki można zacząć wysiewać w gruncie zaraz, gdy tylko obeschnie ziemia. Najlepiej jest siać niewielkie jej ilości, ale za to w kilkudniowych odstępach. Będzie to gwarancją systematycznej dostawy świeżych, chrupiących warzyw.

Kiedy i jak siać rzodkiewkę – nasiona rzodkiewki, źródło: depositphotos.com

Jak siać rzodkiewkę do gruntu

Podłoże dla rzodkiewki powinno być dość żyzne, przepuszczalne i spulchnione. Rzodkiewka rośnie tak szybko, iż nie ma konieczności jej nawożenia. Dobrze jest ją wysiewać w towarzystwie marchewki i pietruszki, wschodzi bowiem już po 4-6 dniach, podczas gdy pozostałe po 14 do 28. Dzięki temu nie marnuje się miejsca w warzywniku, a rzodkiewka chroni podłoże przez zbrylaniem się.

Ważna jest głębokość siewu rzodkiewki – 1 cm, to głębokość optymalna. Zbyt głęboki siew doprowadzi do wydłużenia się korzeni albo wręcz zahamuje wzrost i plony będą żadne. Po wysianiu nasion uprawę należy szczelnie przykryć agrowłókniną, której brzegi trzeba przysypać ziemią. Z jednej strony ochroni warzywa przez chłodem, a z drugiej przed szkodnikami – pchełkami.

Jeśli nie pada, rzodkiewkę trzeba podlewać, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Gdy zbyt gęsto wyrośnie, trzeba ją przerwać.

Jak przechowywać rzodkiewkę
Rzodkiewka z racji tego, iż należy do najwcześniej pojawiających się wiosną warzyw, bardzo zresztą…
Czytaj więcej...

Kiedy siać rzodkiewkę w tunelu

Zimy w ostatnich latach jakby mocno zelżały, więc najwcześniejsze odmiany (np. Krakowianka, Saxa, Opolanka, Mila) rzodkiewki można wysiać w nieogrzewanym tunelu już pod koniec stycznia. Taką uprawę należy jednak dobrze okryć agrowłókniną. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż mogą przyjść silne mrozy i wówczas rzodkiewka nie przetrwa. Ale jest ryzyko – jest chrupanie Natomiast wysianie nasion rzodkiewki w nieogrzewanym tunelu z początkiem marca daje już duże szanse na pokaźne zbiory.

Kiedy i jak siać rzodkiewkę – kiedy siać rzodkiewkę w tunelu, źródło: depositphotos.com

Również w tunelu uprawia się rzodkiewkę wiosną lub późnym latem. jeżeli zapewnimy jej lekkie, dość żyzne podłoże nie ma konieczności jej nawożenia. Natomiast systematycznie trzeba ją podlewać, nie przelewając. Rzodkiewka musi mieć stale lekko wilgotne podłoże.

Jak siać rzodkiewkę w tunelu

Tak jak i w gruncie, tak samo w tunelu nasiona rzodkiewki wysiewa się na głębokości 1 cm. jeżeli rzodkiewka wyrośnie zbyt gęsto należy ją przerywać, by korzenie miały odpowiednią ilość miejsca. Przerywając rzodkiewki uprawiane w tunelu można je pikować w nowe miejsca. I tutaj również dobrze jest uprawę przykryć agrowłókniną.

Właściwości rzodkiewki
Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) jest bardzo u nas popularnym warzywem, uprawianym przez cały…
Czytaj więcej...

Pikowanie rzodkiewek

Generalnie rzodkiewek się nie pikuje. Jest z tym bowiem sporo zachodu, a same siewki są bardzo delikatne. Ale jeżeli ktoś ma cierpliwość, to nic nie stoi na przeszkodzie. Nie pikuje się rzodkiewek rosnących w gruncie, natomiast te uprawiane w tunelach, a zwłaszcza w pojemnikach jak najbardziej. Część przepikowanych siewek na pewno się nie przyjmie, ale większość będzie miała co najwyżej nieco wydłużone korzenie. Nic natomiast nie straci na swoim smaku.

Kiedy i jak siać rzodkiewkę – pikowanie rzodkiewki, źródło: depositphotos.com

Można też w wielodoniczkach stworzyć rozsadę rzodkiewki. Nasionka są na tyle duże, iż łatwo jest do każdego pojemniczka wrzucić jedno. Gdy już wypuszczą liście adekwatne, można je przepikować na miejsca stałe. I w przypadku tego rodzaju uprawy należy się liczyć z tym, iż część rozsady po prostu zwiędnie.

Kiełki rzodkiewki – jak wyhodować w domu

Kiełki rzodkiewki smakują tak samo ostro jak rzodkiewka i również są bogactwem składników pokarmowych. Mają w sobie witaminy ( A, z grupy B, PP, C i kwas foliowy), składniki mineralne (żelazo, wapń, cynk, potas, mangan, magnez, fosfor, miedź), a także chlorofil oraz białko. Można je jeść na surowo albo dodawać do dań na ciepło.

Kiedy i jak siać rzodkiewkę – kiełki rzodkiewki, źródło: depositphotos.com

Wyhodowanie kiełków rzodkiewki w domu jest bardzo proste. Jak siać rzodkiewkę na kiełki? Wystarczy kiełkownica lub zwyczajny słoik i po 5-6 dniach odpowiedniej pielęgnacji mamy do dyspozycji witaminową bombę idealną do sałatek, kanapek, twarożków i do dekoracji potraw. Dojrzałe kiełki mają jakieś 4-6 cm wysokości.

Nasiona rzodkiewki należy najpierw namoczyć na 4-6 godzin (mają być zanurzone w letniej wodzie), następnie umieścić w kiełkownicy, w słoiku lub na tacce. Taką uprawę należy zraszać 2 razy dziennie, ale nie przesadzać z ilością wody. Ma być wilgoć, a nie stanie nasion w wodzie.

Jak widać na poniższym zdjęciu, najczęściej 3go dnia na korzeniach pojawia się biały puszek przypominający pleśń. Ale nie jest on pleśnią! Są to włośniki – maleńkie korzenie boczne.

Kiedy i jak siać rzodkiewkę – kiełki rzodkiewki – to nie pleśń!, źródło: depositphotos.com

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału