Czy jesteś gotowa spędzić trochę czasu każdego dnia, tak jak NIE robi tego większość ludzi, po to, móc spędzić większą część swojego życia tak, jak NIE zrobi tego większość ludzi? Do dzieła, życie masz tylko jedno – warto, by było dobre.
4 drobne codzienne rytuały, które zmienią resztę twojego życia
Rytuał robienia tylko jednej rzeczy na raz
Bądź szczera…
- Czy sprawdzasz aplikacje społecznościowe na telefonie w trakcie spotkań lub gdy spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi?
- Jesz przy biurku i w biegu?
- Czy telewizor w Twoim domu jest często włączony, choćby gdy jesteś zajęty innymi sprawami?
- Czy zdarza Ci się wysyłać SMS-y podczas jazdy?
Największym kosztem robienia wielu rzeczy na raz (oprócz spowodowania wypadku podczas pisania SMS-ów w aucie) jest stopniowy spadek twojej produktywności i poczucia szczęścia w dłuższej perspektywie. Kiedy nabierzesz nawyku ciągłego dzielenia uwagi, będziesz częściowo zaangażowana w każdą czynność, ale rzadko skupiona na jakiejkolwiek z nich. Ten brak skupienia to na zmianę: kopniak w górę i sprowadzenie na dół.
Przykład wyjaśniający? Proszę bardzo:
Jeśli przytrzymasz lupę nad stosem suchych liści, gdy słońce świeci jasno w najgorętsze popołudnie w całym roku, NIC się nie stanie… pod warunkiem, iż gwałtownie przesuwasz szkło powiększające z jednego liścia na drugi. Ale gdy tylko przytrzymasz lupę nieruchomo i SKUPISZ powiększone promienie słońca na jednym obszarze jednego liścia, cały stos liści stanie w płomieniach.
Rytuał uświadamiania sobie swoich przywiązań
Większości rzeczy, których desperacko próbujemy się trzymać, jakby były prawdziwymi, solidnymi i wiecznymi elementami naszego życia, tak naprawdę nie ma. Lub jeżeli istnieją w jakiejś formie, zmieniają się, są płynne, nietrwałe lub po prostu są wytworem naszej wyobraźni.
Kiedy to zrozumiemy, życie stanie się o wiele łatwiejsze.
Wyobraź sobie, iż z zawiązanymi oczami stąpasz po wodzie pośrodku dużego basenu i desperacko starasz się chwycić krawędzi basenu, który twoim zdaniem jest w pobliżu, ale w rzeczywistości tak nie jest – jest daleko. Próba uchwycenia tej wyimaginowanej krawędzi stresuje cię i męczy, gdy pluskasz się bez celu, próbując trzymać się czegoś, czego nie ma.
Teraz wyobraź sobie, iż zatrzymujesz się, bierzesz głęboki oddech i zdajesz sobie sprawę, iż w pobliżu nie ma nic, czego można by się trzymać. Tylko woda wokół ciebie. Możesz przez cały czas zmagać się z próbami chwycenia czegoś, co nie istnieje, lub możesz zaakceptować, iż wokół ciebie jest tylko woda, zrelaksować się i unosić.
Zadaj sobie pytanie:
- Czego tak desperacko próbujesz się teraz trzymać w swoim życiu?
- Jak to na Ciebie wpływa?
Rytuał pozwalający większości rzeczy pozostać takimi, jakie są
Niektóre rzeczy w życiu warto zmienić. Większość rzeczy nie jest warta tego zachodu.
Niech to zapadnie w pamięć na chwilę. Następnie rozważ to:
„Jeśli chcesz mieć kontrolę nad zwierzętami, daj im większe pastwisko”.
„Zwierzęta” i ich „większe pastwisko” to wizualizacja odpuszczenia i pozwolenia, aby wszystko było tak, jak jest. Zamiast próbować coś ściśle kontrolować, rozluźniasz się, dając temu więcej przestrzeni – rzeczone większe pastwisko. Zwierzęta będą szczęśliwsze; będą się włóczyć i robić to, co robią naturalnie. Twoje potrzeby również zostaną zaspokojone; będziesz mieć więcej miejsca, aby pogodzić się ze sposobem, w jaki żyją zwierzęta.
Ta sama filozofia odnosi się do wielu aspektów życia – wycofanie się i pozwolenie na to, aby pewne rzeczy się wydarzyły, oznaczają, iż te rzeczy same się zatroszczą, a twoje potrzeby również zostaną zaspokojone. Będziesz mieć mniej stresu (i mniej do zrobienia), a więcej czasu i energii na pracę nad rzeczami, które naprawdę mają znaczenie i nad którymi faktycznie możesz mieć kontrolę – na przykład nad swoim podejściem do wszystkiego.
Ta forma odpuszczenia nie oznacza poddania się. Chodzi o porzucenie wszelkich obsesyjnych przywiązań do konkretnych ludzi, wyników i sytuacji. Oznacza to pojawianie się każdego dnia w swoim życiu z zamiarem bycia najlepszym sobą i robienia wszystkiego, co możesz, bez oczekiwania, iż życie potoczy się w określony sposób.
Energia kogoś, kto aspiruje do stworzenia czegoś wspaniałego, połączona z tego rodzaju poddaniem, jest o wiele potężniejsza i bardziej satysfakcjonująca niż ktoś zdeterminowany, aby osiągnąć rezultaty, kierując się desperacką mentalnością „must have”. Poddanie przynosi wewnętrzny spokój i ciszę, abyśmy nie zapomnieli, iż nasze zewnętrzne życie jest odbiciem naszego wewnętrznego stanu istnienia.
Rytuał wdzięczności przed snem
Przeoczanie wszystkiego, co wspaniałe, jest tragedią i to bardzo wyniszczającą. Kiedy gubisz się w negatywnych myślach na temat swojej sytuacji życiowej, w myślach, iż „powinnaś”, w końcu zaczynasz tęsknić za pięknem wszystkiego, co masz. I nigdy nie będziesz szczęśliwa, jeżeli nie będziesz świadomie wdzięczna za dobre rzeczy w swoim życiu.
Oto super proste, pięciominutowe codzienne ćwiczenie wdzięczności, które działa cuda:
Każdego wieczoru przed pójściem spać zapisz trzy rzeczy, które udały Ci się w ciągu dnia i ich przyczyny. Po prostu podaj krótkie, przyczynowe wyjaśnienie każdej dobrej rzeczy.
Tak, tylko tyle. Zobaczysz, jakie efekty przyniesie w krótkim czasie.