Kartka urodzinowa z życzeniami dla miasta Katowice zamiast w kancelarii prezydenta wylądowała w biurze podawczym

1 dzień temu

We wtorek 17 września przedstawicielki koalicji Śląskie Kwitnące działającej na rzecz do systemowych zmian dla dobrostanu środowiska i społeczeństwa przyszły pod Urząd Miasta Katowice. Celem spotkania było złożenie w kancelarii zarządzającego miastem Prezydenta Marcina Krupy przyrodniczych życzeń urodzinowych z okazji 159 rocznicy nadania praw miejskich. Dodatkowo przygotowano dla Prezydenta lekturę – publikację Charlesa Montgomerego Miasto Szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta oraz zaproszenie na organizowany w dniu 19 października Marsz śląskiej przyrody.

Delegacja nie została przyjęta, dlatego życzenia przekazane jak inne zwykłe dokumenty w biurze podawczym urzędu miasta na Rynku 1. Do planszy, książki oraz zaproszenia manualnie spisano pismo przewodnie, aby zostało wprowadzone do urzędowej księgi podawczej i otrzymało pieczęć.

Dzisiejsza wizyta była pokłosiem tego, iż nie udało nam się spotkać Prezydenta podczas licznych wydarzeń urodzinowych w mieście i przekazać życzeń na jego ręce – mówi Monika Sekuła z Zawodzia. Nieprzyjęcie życzeń dla miasta w kancelarii Prezydenta, które de facto nie są żadnym formalnym pismem urzędowym jest niewłaściwe według Marii Czenczek. – Prezydent w tym miejscu urzęduje i ma swój sekretariat, a w biurze podawczym składa się dokumenty adresowane do wydziałów urzędu miasta.

W akcję wręczenia życzeń włączyła się dziewiętnastoletnia Liwia Troncik z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Planszę próbuje dostarczyć na ręce Prezydenta po raz kolejny. – Łatwiej jest wyjść na ulicę i protestować, niż wejść do urzędu i coś załatwić – mówi. To pierwsze zderzenie z urzędowymi formalnościami Liwii, ponieważ zwykle angażuje się w oddolne działania związane z sprawami klimatu. – Dzisiaj poznałam nową oficjalna drogę przekazywania dokumentów i umawiania się na spotkania z Prezydentem miasta Katowice – podsumowuje.

Do wielkiej planszy – kartki urodzinowej, dołączona jest wyjątkowa lektura. Miasto Szczęśliwe Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta Charlesa Montgomerego to poradnik polecany jako lektura dla samorządowców. Przedstawicielki koalicji Śląskie Kwitnące właśnie dlatego taką książkę dołączają do kartki urodzinowej.

Jak się dowiaduję od jednego z członków Stowarzyszenia KATO Protest, to nie jedyna taka inicjatywa. Posegregowane i spięte w plik życzenia zbierane do specjalnej skrzynki podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych zostały złożone 11 września bezpośrednio do kancelarii prezydenta miasta.

Poniżej treść życzeń:

11 września upłynęło 159 lat od nadania praw miejskich naszemu miastu – stolicy regionu. Mniej więcej osiem pokoleń naszych przodków pracowało na bogactwo materialne i kulturowe Katowic, to dzięki naszym dziadkom i babciom jesteśmy dumnymi mieszkankami i mieszkańcami miasta kojarzącego się z przemysłem i górnictwem, a dzisiaj „dla odmiany” zwanego „miastem ogrodów”.

Ta nazwa zobowiązuje i to dziedzictwo zobowiązuje. Jako oddolna Koalicja Śląskie Kwitnące na ręce prezydenta miasta Pana Marcina Krupy składamy ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH ZAMIESZKUJĄCYCH to nasze wspólne miejsce na ziemi właśnie teraz – w XXI wieku – żeby nam się tutaj razem dobrze żyło!

Życzymy UDANEJ WSPÓŁPRACY na miarę wyzwań naszych czasów, aby urząd, biznes, uczelnie, instytucje, organizacje oraz obywatelki i obywateli łączyły się dla wypracowywania dobra społecznego; aby nie faworyzować pomnażania kapitału dla nielicznych, ale wspierać ROZKWIT MIASTA OGRODU dla WSZYSTKICH!

Miasto Ogrodów XXI wieku to również miasto świadomie współpracujące z PRZYRODĄ – zwłaszcza z tą spontanicznie odradzającą się na terenach poprzemysłowych, będącą unikatową, wyjątkową częścią NASZEGO DZIEDZICTWA.

Dlatego na kolejne lata, jako kolejne pokolenie mieszkańców XXI wieku, życzymy Naszym Katowicom:

ROZWOJU ZIELENI, która oczyszcza naszą glebę, wodę i powietrze.
Więcej zielonych, nieskoszonych trawników na terenie miasta, które stopniowo będą zarastały rodzimymi gatunkami roślin, zapewniały retencję wody, ochronę gleby, bioróżnorodność oraz dobre samopoczucie nas-ludzi.

pozostawiania przestrzeni dla dzikiej przyrody na terenie miasta – naturalnych terenów zielonych oraz zadbania o już istniejące parki w sposób zbliżony do naturalnego.
Aby nasze drzewa pochłaniające gazy cieplarniane i smog, zaś wydychające dla nas ożywczy tlen, podczas przeprowadzania różnego rodzaju prac ziemnych były odpowiednio zabezpieczone, bez niszczenia korzeni, pni czy korony.

umieszczenia przyrody Katowic w strategii promocji miasta, adaptacji zieleni miejskiej do zmian klimatu oraz przyjęcia jako obowiązujących “Standardów kształtowania zieleni w mieście” przygotowanych przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu dla Katowic.

aby do rzek Rawy i Mlecznej wróciło życie. Niech wzdłuż koryta Rawy powstanie dziki park rzeczny, który będzie służył różnorodności biologicznej – podstawie naszego ludzkiego życia i dobrostanu. Rzece Mlecznej przywróćmy meandrowanie, chrońmy tereny podmokłe na terenie Zarzecza i ograniczmy zabudowę tej dzielnicy.

powrotu do koncepcji “Leśnego Pasa Ochronnego” GOP, np. w postaci “Metropolitalnego Parku Krajobrazowego”, a także ustanowienia użytków ekologicznych Doliny Rzeki Mlecznej i Lasu Murckowskiego.

wyłączenia z gospodarki leśnej wszystkich lasów gminnych, co najmniej na niewielkim ich obszarze oraz utworzenia strefy przywracania naturalnego składu gatunkowego.

konsultacji społecznych zapewniających realny udział mieszkanek i mieszkańców w decyzjach podejmowanych przez Urząd Miasta Katowice!

inwestycji przeprowadzanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dla ochrony cennych przestrzeni miejskich i krajobrazu! Zabudowy na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

prawdziwej sprawiedliwej transformacji energetycznej: zakazu spalania węgla na terenie miasta z jednoczesnym wspomaganiem mieszkańców, a także monitoringu zanieczyszczenia powietrza z kominów przemysłowych i domków jednorodzinnych.

wspierania INTEGRACJI MIESZKANEK I MIESZKAŃCÓW osiedli, dzielnic i całego miasta dla budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wspierania inicjatyw lokalnych, w tym mapy miejsc, w których można zakładać ogrody społeczne oraz wykazu gatunków roślin rodzimych, które można sadzić na danym obszarze.

edukacji ekologicznej oraz zdrowotnej, która uświadamia, jaką rolę pełni przyroda w naszych miastach – abyśmy wszyscy poznali jej wagę w czasie kryzysu bioróżnorodności i zmian klimatu.

Idź do oryginalnego materiału