Karakal stepowy to dziko-żyjący kot, który wyglądem nieco przypomina rysia. Pewnie właśnie, dlatego niekiedy nazywany jest rysiem stepowym. Wielu ludzi na domowych pupili wybiera koty. jeżeli jednak należysz do grona osób, które pragną mieć w domu kogoś więcej, niż potulnego mruczka, karakal stepowy to zwierzę idealne! Mimo iż jego środowiskiem naturalnym jest sawanna, z powodzeniem można go udomowić! Chcesz wiedzieć więcej na temat tych pięknych, szlachetnych zwierząt? Zajrzyj do naszego wpisu, opowiemy o wielu ciekawych rzeczach m.in. hodowli karakala stepowego i jego warunkach do życia. Zapraszamy!
Pochodzenie i krótka historia karakala stepowego
Karakal stepowy to tylko spolszczone określenie tego pięknego dzikiego kota – oryginalna nazwa brzmi caracal caracal. Pochodzi ona od tureckiego karakulak, czyli “czarnouchy” lub “czarne ucho”. Zawdzięcza swoją nazwę parze charakterystycznych uszu, które wyglądają, jak pędzelki.
Karakala, lub inaczej rysia stepowego, możemy spotkać w środowisku naturalnym, głównie na terenach Afryki, Azji oraz na półwyspie Arabskim. Do niedawna uważano, iż jest spokrewniony z rysiem, jednak najnowsze badania udowadniają, iż może mieć wspólne korzenie ze złotokotem afrykańskim. Zwierzę to czczono już w starożytnym Egipcie, a ich wizerunki uwieczniano na malowidłach. Karakal stepowy jednak został opisany znacznie później, bo w 1776 roku przez niemieckiego zoologa Johanna Christiana von Schrebera.
Obecnie karakal stepowy, ze względu na powszechność występowania i rozległość terenów, jakie zamieszkuje, uważany jest za szkodnika niszczącego uprawy. Ma on sporą liczebność i na razie nie jest uznawany za gatunek zagrożony. Wyjątek stanowi podgatunek turkmeński, pozostałe 7 podgatunków jest bezpiecznych. Karakal stepowy może również dobrze sprawdzać się w roli domowego pupila. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż jest to zwierzę dzikie i trzeba się odpowiednio przygotować na jego zamieszkanie.
Karakal stepowy – wygląd i cechy charakterystyczne
Karakal stepowy to dość szczupły i dobrze umięśniony ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Duże, skośne oczy najczęściej mają zielony lub niebieski kolor, ozdabiają je czarne obwódki. Generalnie znakiem rozpoznawczym karakala są ciemne znaczenia na pysku, czyli cieniowanie w okolicach oczu i poduszek z wibrysami (wąsami).
Na jego głowie znajduje się para spiczastych uszu, za nimi możemy zauważyć charakterystyczne czarne kępki sierści, które przypominają pędzelki – służą mu do kamuflażu. Jego masywny ogon jest tej samej długości, co reszta ciała. Posiada również długie, smukłe kończyny, które umożliwiają szybkie poruszanie się w terenie. U niektórych podgatunków na podeszwach tylnych nóg wyrastają włosowate poduszki. Ruchy karakala stepowego są zwinne i szybkie, poluje z niezwykłą finezją.
Karakal stepowy to potężny kotowaty. Długość jego ciała może wynosić ok. od 60 do choćby 100 cm. Naturalnie samce są większe niż samice. jeżeli chodzi o wagę, to dorosły samiec waży od 8 do 20 kg, samice są trochę lżejsze – ich waga waha się w granicach od 6 do 16 kg.
Sierść karakala krótkowłosego jest gęsta i miękka w dotyku (odmiany długowłose nie istnieją), może występować w kolorach od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, chociaż zdarzają się także czarne osobniki. Pod brzuchem możemy zauważyć izabelowate (jasnobeżowe) lub białe ubarwienie sierści.
Caracal caracal, czyli czarne ucho – wszystko o życiu na wolności karakala stepowego
Karakal stepowy zamieszkuje stepy oraz tereny półpustynne i sawanny. Możemy spotkać go także w krzaczastych zaroślach. Karakal poluje głównie nocą (lecz nie tylko), duży wpływ ma na to temperatura – powinna optymalnie wynosić nieco poniżej 10 stopni Celsjusza. W innym wypadku karakal oddaje się błogiemu wypoczynkowi.
Karakal to doskonały łowca, gwałtownie i precyzyjnie atakuje ofiarę. Jego pokarmem są głównie gryzonie, węże i płazy, ale potrafi upolować także większą zwierzynę np. dużego ptaka drapieżnego (orła stepowego) lub małą antylopę. W pogoni za zdobyczą potrafi rozpędzić się choćby do 80 km na godzinę, co stanowi całkiem imponujący wynik. To także niesamowity skoczek – równie świetnie wspina się po drzewach, umożliwia mu to zaskoczenie zwierzyny.
Karakal stepowy to typ samotnika, nie lubi żyć w stadzie, dlatego gody tego gatunku nie realizowane są zbyt długo. Okres rozrodczy również nie jest dokładnie określony, jednak na północy maluchy mogą pojawiać się zima lub wiosną. Ciąża trwa mniej więcej 70-79 dni. W miocie znajduje się zwykle od jednego do czterech młodych. Kiedy przychodzą na świat, przez pierwsze 10 dni są całkowicie ślepe i niesamodzielne, żywią się głównie mlekiem matki. Całkowitą samodzielność uzyskują w wieku 9-10 miesięcy. Dojrzałość płciową osiągają zaś mniej więcej w 15 miesiącu życia.
Karakal w domu – czy to w ogóle możliwe?
Karakal stepowy w tej chwili w wielu krajach uważany jest za świetne zwierzę domowe. Być może ze względu na niebanalną prezencję i odstające pędzelki na uszach. Poza tym młode karakali są nad wyraz urocze. A może wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż jest jednym z nielicznych kotów-drapieżców, którego da się oswoić. Opowiemy nieco więcej na temat jego hodowli i nie tylko. Zapraszamy!
Karakal stepowy – temperament i usposobienie
W środowisku naturalnym karakal stepowy woli samotność, jednak krążą opinie, iż oswojony jest bardzo przyjazny i potrafi przywiązać się do człowieka. Poza tym jest zwinny i skoczny, a także bardzo inteligentny – za te cechy ceniony jest najbardziej. Lubi brać udział w zabawach, w których mógłby dać upust swojej łowczej naturze. Dlatego warto zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w różnorodne zabawki. Ze względu na żywiołową naturę, karakal nie nadaje się do mieszkania z małymi dziećmi – choćby nieumyślnie, podczas radosnej zabawy, mógłby zrobić maluchom krzywdę. jeżeli zostanie dobrze zsocjalizowany, może być dobrym towarzyszem dla innych kotów, wszystko jednak zależy od temperamentu danego osobnika. Pamiętajmy, iż to w dalszym ciągu zwierzę dzikie i może być nieprzewidywalne. Nie powinny brać go pod swój dach osoby niedoświadczone w opiece nad zwierzętami.
Czego potrzebuje karakal?
Można powiedzieć, iż karakal to dość „nietypowy” kot, więc jeżeli chcemy, by stał się przyjacielem naszego domu, musimy zapewnić mu specjalne warunki. Podobno potrafi gwałtownie dostosować się do warunków, w jakich żyje, jednak zdecydowanie nie nadaje się do życia w ciasnych mieszkaniach. Najlepiej będzie mu się żyło w domu jednorodzinnym z dużym ogrodem, gdzie będzie mógł dać upust energii. Na zewnątrz najlepiej będzie zamontować dla niego wolierę z oczkiem wodnym, warto dodać do niej miejsca do wspinaczki. Powinna mieć minimum 15 metrów kwadratowych. Pamiętajmy, iż karakal stepowy nie jest przyzwyczajony do polskiego, możnego klimatu, nie lubi też nadmiernych upałów, więc trzeba go przed nimi chronić.
Oswojony karakal domowy może bez przeszkód żyć z człowiekiem w domu. Im więcej czasu będziemy z nim spędzać, tym bardziej będzie nam przyjazny i oddany. To bardzo inteligentne zwierzę, które potrafi wyczuć nasze nastroje. W jego wychowaniu powinniśmy unikać krzyku. Przy odpowiednim podejściu, możemy udawać się z nim na spacery poza teren posesji. W takim wypadku najlepiej nauczyć karakala wychodzenia na smyczy (o dziwo jest to możliwe!). Potrzeba nam tylko trochę cierpliwości i konsekwencji w szkoleniu. Kot karakal jest bardzo ciekawski, więc mógłby niespostrzeżenie wskoczyć na drzewo w celu eksploracji terenu (dlatego smycz jest koniecznością). Niestety ma również tendencję do zaznaczania terenu, na szczęście można nauczyć go korzystania z kuwety, jak każdego innego mruczka.
Hodowla i cena karakala – najważniejsze informacje
Karakale stepowe nie są rzadkie ani objęte ochroną. Ich futro nie ma wartości handlowej, więc na razie nic im nie grozi. Oswojonego kota można trzymać w domu. Mimo wszystko posiadanie takiego pupila wymaga specjalnego zezwolenia. Według prawa, karakal stepowy, nieżyjący w środowisku naturalnym, musi posiadać dokument CITES, który potwierdza pochodzenie zwierzęcia. Wyrabia się go w celu uniknięcia przemytu zwierząt.
Warto zaznaczyć, iż oprócz wyrobienia stosownych pozwoleń i odpowiednich warunków, musimy zapłacić całkiem pokaźną sumkę za nabycie rysia stepowego. Cena może wynosić od 15 choćby do 30 tysięcy euro. Jego koszt utrzymania również będzie wyższy, niż w przypadku zwykłego dachowca lub kota rasowego. Poza tym należy mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 roku, karakal znajduje się na liście gatunków zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, dlatego decyzja o jego kupnie musi być dokładnie przemyślana. Pamiętajmy, iż to zwierzę dzikie, które najlepiej czuje się w środowisku naturalnym. o ile nie stać nas na jego zakup, możemy odwiedzić go w ogrodzie zoologicznym.
Jeśli zdecydujemy się na zakup karakala, musimy wybrać odpowiednią hodowlę, w której młode mają zapewniony stały kontakt z człowiekiem. Muszą być socjalizowane od najmłodszych lat nie tylko pod kątem kontaktu z ludźmi, ale również różnymi zwierzętami. Poza kompletem stosownych dokumentów powinny być zaczipowane i posiadać książeczkę zdrowia z dotychczasowymi, niezbędnymi szczepieniami. Dobrze, by były również nauczone korzystania z kuwety. By nie znaczyły terenu, można je wykastrować. Dobry hodowca chętnie doradzi w kwestii opieki i wychowania nad tymi kotowatymi.
Jak żywić karakala stepowego?
Karakal stepowy na co dzień potrzebuje ok. 500-800 g. świeżego mięsa. Zaleca się podawanie mu „ofiary” w całości, czyli tuszek ptaków lub martwych gryzoni. Ryś stepowy może jeść również niektóre gatunki ryb. Jego dietę warto uzupełniać o surowe żółtka jaj i różnego rodzaju suplementy, np. zielone małże nowozelandzkie. W jego diecie ważne jest utrzymanie wszelkich niezbędnych składników odżywczych na odpowiednim poziomie. Warto sięgnąć po książki opisujące zasady diety BARF. W kwestii żywienia można również skontaktować się z hodowcą, by uzupełnić swoją wiedzę na ten temat.
Kot karakal – podsumowanie
Karakal stepowy to dziko-żyjący kot, którego łatwo można oswoić. Opowiedzieliśmy trochę o trybie i warunkach jego życia na wolności. Omówiliśmy również najważniejsze kwestie związane z posiadaniem karakala w domu – od jego wychowania, przez warunki, w jakich powinien być, aż po żywienie. Nie pominęliśmy również najważniejszego tematu, czyli hodowli oraz kosztów związanych z zakupem tego „dużego kociaka”. Wszystko po to, byście mogli lepiej poznać karakala stepowego i dowiedzieć się o nim nieco więcej. Podoba się Wam ten zwierzak? Dacie radę przygarnąć go do swojego domu? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.