Czy pak choi można uprawiać w Polsce
Kapusta chińska może być z powodzeniem uprawiana w warunkach atmosferycznych i glebowych panujących w naszym kraju. Ze względu na swój szybki wzrost (od siewu do zbiorów mija 4 do 5 tygodni) najczęściej uprawiana jest jako poplon. Dzięki temu, na jednej grządce można uzyskać dwa różne zbiory różnych warzyw w tym samym sezonie.
Pak Choi nie rozwija typowej dla innych odmian kapusty główki. Tworzy za to wzniesioną rozetę dużych, zielonych liści o sztywnych i grubych ogonkach, które są najsmaczniejszą z jadalnych części tej kapusty.
Kapusta chińska – uprawa
Mogłoby się wydawać, iż kapusta pak-choi, ze względu na swoje orientalne pochodzenie, będzie wyzwaniem dla ogrodnika. Jednak jej uprawa jest dość łatwa i przy spełnieniu jej wymagań środowiskowych, choćby początkujący ogrodnicy powinni odnieść sukces.
Ze względu na ekstremalnie krótki okres wegetacji, gleba, na której rosnąć ma pak-choi powinna być bardzo zasobna i żyzna. Dlatego przedsiewnie warto dodatkowo wzbogacić podłoże nawozami wieloskładnikowymi. Warto również pamiętać o tym, iż w okresie wytwarzania rozety, roślinom należy zapewnić stale wilgotne podłoże. W przeciwnym razie, wzrost będzie mocno spowolniony, a plony mizerne.
Jak siać kapustę chińska
Pak-choi można uprawiać z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. W uprawie poplonowej, na zbiór jesienny nasiona wysiewa się od czerwca do połowy lipca. W przypadku produkcji z rozsad, warto wysiać nasiona do wielodoniczek, ponieważ źle znoszą one pikowanie.
W przypadku siewu do większych donic lub pojemników, zaleca się rozstaw w rzędach co 25 – 30 cm i rzędy do 30 cm. Nasiona należy umieścić w podłożu na głębokości 1 cm.
Kiedy pak choi do gruntu
W uprawie z rozsady, rośliny należy przesadzić do gruntu w fazie 4 liści adekwatnych, zachowując rozstawę 25 x 25 cm. Im większa odległość pomiędzy roślinami, tym mniej zwarte będą rozety liściowe.
Siew do gruntu przeprowadza się zwykle na zbiór jesienny, co oznacza, iż nasiona należy wysiać w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia.
Po wzejściu siewek należy przerwać rośliny, jeżeli wykiełkowały zbyt gęsto.
W związku z płytkim systemem korzeniowym pak-choi powinna być uprawiana w miejscach bezwietrznych, ponieważ łatwo się przewraca. Należy również pamiętać o profilaktyce chorób i szkodników kapusty, co oznacza, iż nie powinno się ich sadzić na stanowiskach, na których w poprzednich 3 – 4 sezonach rosły inne kapustne.
Kiedy zbiór kapusty chińskiej
Kapusta pak-choi ma bardzo krótki okres wegetacji. Oznacza to, iż jest gotowa do zbioru choćby w ciągu miesiąca od wysiania nasion (standardowy okres wegetacji wynosi między 4 a 6 tygodni, w zależności od warunków atmosferycznych i glebowych. Termin zbioru jest zatem uzależniony od momentu przeprowadzenia siewu.
W przypadku siania pak-choi na poplon, rośliny można zbierać aż do października, ponieważ dobrze znosi niewielkie przymrozki.
Kapusta 'Pak-Choi’ zastosowanie
Kapusta chińska jest warzywem kapustnym bogatym w witaminy i minerały. Zawiera m.in. witaminy z grupy B i witaminę C, jest także źródłem fosforu, potasu, sodu, żelaza i wapnia.
Świetnie sprawdza się jako surowy dodatek do sałatek, kanapek czy surówek, ale z powodzeniem może być poddawana gotowaniu, duszeniu czy zapiekaniu. Nadaje się na składnik pożywnych zup oraz do krótkotrwałego kwaszenia.
Kapusta pak-choi może być ciekawym elementem warzywnej rabaty. W sprzedaży dostępne są odmiany białoogonkowe (np. Pak Choy White, Joi Choi Ming Choi), a także odmiany, charakteryzujące się zielonym zabarwieniem ogonków, które dodatkowo są znacznie szersze, niż u odmian białych (np. Green Fortune, Pak Choy Green, Green Boy). Z pewnością warto mieć ją w przydomowym ogródku.
Fot. główna: depositphotos.com