Tegoroczna wiosna trochę się opóźnia, ale warto zawczasu pomyśleć o pracach budowlanych przy domu, budynkach gospodarczych czy w ogrodzie.
Jak wiadomo, prace budowlane czy ogrodowe najlepiej wykonywać w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Wiąże się to z komfortem pracy, a także możliwością wykonywania prac murarskich z zastosowaniem klejów i zapraw, które trudniej się rozprowadza przy opadach deszczu. Także materiały, które mamy do połączenia ze sobą, gdy są mokre, trudniej się wiążą i utrzymują w zadanym przez nas położeniu. Podczas prac ogrodowych przy ujemnej temperaturze trudniej także uformować grunty czy nasadzenie. Grunty, które posiadają zbyt dużą wilgotność, są nieformowalne.
Jakie warstwy licowych elewacji?
Wróćmy do planów przy pracach budowlanych lub remontowych na obiektach budowlanych mieszkalnych lub innego przeznaczania. jeżeli mamy w najbliższym okresie plany związane z wykonaniem ocieplenia naszych obiektów, możemy już na tym etapie prac zastanowić się, w jakim materiale wykonamy cześć zewnętrzną, czyli licową obiektu.
Obecnie na rynku znajduje się wiele rozwiązań do tego typu wykończenia warstw licowych elewacji z ociepleniem. Mniej efektowne są zwykłe tynki strukturalne z odpowiednim zabarwieniem dopasowanym do całości naszego otoczenia. Istnieją w tej chwili różnego rodzaju imitacje drewna, które nakłada się na warstwę licową ściany z ociepleniem. Tu jednak obserwuje się w niektórych przypadkach, iż po latach użytkowania takiego rysunku deski na elewacji, zaczyna dochodzić do jej odbarwiania i łuszczenia się. Jest to spowodowane niewłaściwym i nieodpowiednim zastosowaniem środków barwiących i innych warunków przy wykonywaniu tego typu zdobienia.
Kamień – naturalnie!
Jednym ze sprawdzonym rozwiązań na wykończenie lica elewacji z ociepleniem jest zastosowanie kamienia naturalnego. Jak wiadomo, kamień naturalny to materiał ponadczasowy, który istnieje na Ziemi od milionów lat. Kamień zastosowany na ściany domu z ociepleniem można montować na kilka sposobów – w zależności od typu kamienia, wielkości płyt czy płytek kamiennych.
Jedną z metod montażu kamienia na dom jest metoda suchego montażu, polegająca na montażu asortymentu, jakim są płyty fasadowe szlifowane za pomocą kotew stalowych lub rusztu stalowego. Zastosowana stal przenosi ciężar płyt kamiennych bezpośrednio na ściany nośne obiektu.
Metoda druga to metoda mokra, polegająca na doklejaniu płyt lub płytek bezpośrednio do siatki zbrojeniowej, którą kołkujemy i dyblujemy do warstwy nośnej obiektu przez ocieplenie. Metoda ta jest stosowana do wykorzystania kamienia naturalnego w postaci takiej jak kamień elewacyjny rustykalny w kształcie drobnowymiarowych płytek lub płyt fasadowych szlifowanych o grubości do 2 cm. Związane jest to wszystko z ciężarem zastosowanych materiałów oraz sposobem ich trwałego montażu do podłoża.
Warto pamiętać, by kamień dekoracyjny na ocieplenie po fachowym zamontowaniu odpowiednio zaimpregnować dobrymi preparatami hydrofobowymi. Odpowiednio zamontowany kamień elewacyjny, czy to w postaci płyt szlifowanych fasadowych, czy zastosowanych płytek elewacyjnych z kamienia naturalnego, będzie nam służył bardzo długie lata bez większego obsługiwania w całym okresie użytkowania.
Co do ogrodu?
Po pracach budowlanych na obiektach mieszkalnych lub użytkowych możemy przystąpić do prac w ogrodzie i otoczeniu domu. W pracach ogrodowych także możemy wykorzystać trwały i solidy materiał, jakim jest kamień naturalny. Kamień naturalny do ogrodu może być w różnej postaci. Mogą tą być takie produkty jak kamień murowy czy też płaski kamień ogrodowy na zabezpieczenie skarp ziemnych w ogrodzie czy do wykładania placów i skwerów.
W ogrodzie stosuje się także różnego rodzaju grysy kamienne do wysypywania, zamiast kory drzewnej. Grys kamienny w tym przypadku jest trwalszy niż kora drzewna z tego względu, iż nie gnije ani nie zwiewa go wiatr.
Wszystkie powyższe materiały dostarczane są z miejsca, jakim jest kopalnia kamienia. W takim miejscu następuje wstępna obróbka i selekcja materiału, czy to do zastosowania w ogrodzie jako kamień murowy, czy jako surowiec do dalszej obróbki na materiały takie jak płytki elewacyjne, płyty fasadowe szlifowane czy wspomniany kamień dekoracyjny na ściany domu z ociepleniem.