Jeszcze nie zrobiłeś tego przy różach? To ostatni dzwonek na istotny zabieg

top.pl 5 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Obficie kwitnące róże są prawdziwą ozdobą ogrodu, jednak, aby na krzewach było pełno kwiatów, warto pamiętać o kilku niezbędnych zabiegach. Jeden z nich trzeba wykonać po zimie, jeszcze przed kwitnieniem — koniec kwietnia to ostatnie dni na jego wykonania. Dzięki temu róże dadzą zdecydowanie więcej pąków.

Wiele osób mających ogród decyduje się na posadzenie róż. Jednak kwiaty te, aby mocno kwitły, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, jednym z ważniejszych zabiegów jest przycinanie ich na wiosnę. Kiedy należy to zrobić? Końcówka kwietnia to ostatnie dni.

Dlaczego róże powinny być przycinane na wiosnę?

Wiosną przycinanie róż wielokwiatowych jest bardzo ważne, to pozwala usunąć stare, martwe elementy, a także zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Usunięcie pędów, umożliwia roślinie także lepszy rozwój a co za tym idzie wypuszczenie większej liczby gałązek z kwiatami. Jednak przycinanie nie powinno ograniczać się tylko do wiosny, róże wielokwiatowe można delikatnie przycinać także w okresie kwitnienia i koniecznie po przekwitnięciu.

Najlepszym terminem na przycinanie róż jest marzec i kwiecień, zabieg ten najlepiej wykonać w słoneczny, ciepły dzień, aby nie narazić rośliny na niższe temperatury, chociażby bez kilku dni przystosowanie się do nowej sytuacji tzn. braku kilku pędów.

Sprawdź także: Włóż do wazonu z wodą. Bez postoi choćby 2 tygodnie

Jak przycinać róże wiosną?

Przed cięciem warto sprawdzić prognozy pogody — lepiej, aby przez kilka dniu po przecinaniu róż nie padał deszcz. Od czego zacząć przycinanie? Na początek usuń wszystkie martwe, uszkodzone i przymarznięte pędy — te minimum 1 cm poniżej miejsca, w którym jest przemarznięcie. Zdrowe pędy powinno się zostawić na wysokość od 20 do 30 cm nad ziemią, jeżeli są cienkie, to odległość ta powinna wynosić od 15 do 20 cm.

Do cięcia najlepszym wyborem będzie mały sekator — jeżeli przycinamy roślinę, która w kilku miejscach była chora to lepiej później wyczyścić i zdezynfekować narzędzie, aby nie przenosić patogenów. Przycinać warto pod kątem 45 stopni, to zapewni gładkie cięcie bez miażdżenia pędów, co mogłoby utrudnić roślinie wzrost. Podczas tej pracy warto mieć na sobie rękawice ogrodowe w celu zabezpieczenia dłoni.

Jeśli kwiaty mają się rozrastać na rabatach to cięcie nie powinno być zbyt duże, to pozwoli im gwałtownie wyrosnąć na krótszych pędach i obficie kwitnąć. Po tym zabiegu należy zadbać o róże, przede wszystkim przez kilka dni nie należy ich podlewać, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych. Po 2 tygodniach warto również zastosować kompost oraz nawóz.

Zobacz też:

Koniecznie posadź w ogrodzie. Ma małe wymagania, a kwitnie obłędnie

Zamiast do sałatki, wlej trochę do pnia drzewa. Pozbędziesz się go bez koparki

To ostatni moment. Posadź to koło truskawek, a będą duże i słodkie

Idź do oryginalnego materiału