Ekstrawertyczni rodzice często martwią się o swoje introwertyczne dzieci. Dzieci, które czerpią energię z własnego życia wewnętrznego. Dzieci, które nie potrzebują bodźców zewnętrznych i najlepiej czują się w swoim towarzystwie. Introwertycy utożsamiani są z osobami nieśmiałymi, które stoją na uboczu. Jesteś mamą introwertycznego dziecka? Oto 10 rzeczy, których powinnaś być świadoma.
Jak postępować z introwertycznym dzieckiem?
Bądź cierpliwa
Introwertycy często zmagają się z poczuciem niepokoju, kiedy znajdują się w nieznanym otoczeniu, wśród nowych osób. jeżeli zabierasz swoje introwertyczne dziecko na spotkanie towarzyskie, nie oczekuj, iż od razu dogada się z innymi rówieśnikami czy innymi obecnymi. Bądź cierpliwa i zapewnij mu bezpieczną przestrzeń lub miejsce, do którego będzie mogło się wycofać, kiedy poczuje się przytłoczone.
Daj przestrzeń do odpoczynku
Ekstrawertycy uwielbiają kontakty towarzyskie i czerpią energię, przebywając wśród innych. Dla introwertyków takie kontakty mogą być przytłaczające i wyczerpujące. Małe dzieci mogą nie rozumieć swoich introwertycznych skłonności, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i zwracanie uwagi na wszelkie oznaki zmęczenia. Introwertyczne dzieci mogą chcieć się wycofywać, gdy będzie dla nich nadto.
Wzmacniaj pozytywnie
Podkreślaj pozytywy tego, co doświadcza twoje introwertyczne dziecko podczas spotkań towarzyskich. Opowiedz o nowych znajomościach i zwiększeniu pewności siebie. Taka pozytywna zachęta ma najważniejsze znaczenie. Pomoże dziecku w stopniowym przezwyciężeniu niskiej samooceny i lęku społecznego.
Wspieraj pasje
Większość introwertycznych dzieci bardzo mocno skupia się na swoich zainteresowaniach. Ważne, byś zapewniła swojemu dziecku szansę rozwoju i możliwość rozwijania pasji. Zanurzenie się w hobby nie tylko przyniesie mu radość, sprawi przyjemność, ale też zwiększy pewność siebie i pomoże nawiązać znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Porozmawiaj z nauczycielem
Niektórzy nauczyciele popełniają błąd i myślą, iż introwertyczne dzieci siedzą cicho, nie odzywają się tylko dlatego, iż nie słuchają lub nie są czymś zainteresowane. Introwertyczni uczniowie wolą słuchać, obserwować i uważać na zajęciach, zamiast aktywnie w nich uczestniczyć. Kiedy nauczyciel będzie świadomy tego, iż twoje dziecko jest introwertyczne, może lepiej zrozumie jego zachowanie i zaoferuje pomoc w pewnych sprawach, jak np. przygotowanie prezentacji czy interakcja z kolegami.
Bądź aktywnym słuchaczem
Introwertyczne dzieci mogą myśleć, iż ich uczucia są niezauważalne przez innych, iż nikt nie interesuje się ich myślami. Aktywne słuchanie jest niezbędną umiejętnością, którą musisz rozwinąć jako rodzic introwertycznego dziecka. Introwertycy mają tendencję do zachowywania rzeczy dla siebie, dlatego ważne jest, aby mieć kogoś, kto pomoże im wyjść ze strefy komfortu. Bez rodzica, który aktywnie słucha i odzwierciedla ich myśli, mogą czuć się odizolowani i zagubieni.
Wyznaczaj zdrowe granice
Naucz swoje dziecko wyznaczać zdrowe granice, zachęcaj do głośnego mówienia „nie” lub „stop”. Podkreślaj, jak ważne jest sprawiedliwe traktowanie przez innych. Pomóż zrozumieć, iż jego głos ma znaczenie. Uświadom, iż nie powinno bać się prosić o pomoc lub konfrontować z drugą osobą.
Adoptuj czworonożnego przyjaciela
Psy są świetnymi towarzyszami introwertycznych dzieci. Nawiązywanie nowych przyjaźni nie jest dla introwertyków łatwym zadaniem, a pies może im to ułatwić. Pies pomoże przełamać lody i rozpocząć rozmowę. Co więcej, spędzanie czasu z czworonożnym futrzakiem da dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomoże naładować baterie.
Nie stymuluj nadmiernie
Po długim dniu spędzonym w szkole introwertyczne dzieci potrzebują czasu w dekompresję i relaks. Ciągłe interakcje społeczne i stymulacja umysłowa mogą być dla nich wyczerpujące. One potrzebują spokoju, aby odzyskać energię. Pozwól na chwilę wytchnienia, na zaangażowanie się w czynności, które pomogą naładować baterię np. słuchanie muzyki, czytanie książek.
Czas na świeżym powietrzu
Introwertyczne dzieci często znajdują ukojenie w naturze. Niezależnie od tego, czy jest to spacer po parku, czy wędrówka po lesie, przebywanie na łonie natury pozwala im zanurzyć się w pięknie i spokoju otoczenia. Natura zapewnia introwertycznym dzieciom poczucie spokoju i relaksu, pomagając im naładować energię.
Źródło: providr.com