Musimy zrozumieć, iż nie możemy uogólnić tego, co psy lubią, a czego nie, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowym osobnikiem. Poznaj swojego psa! Oto pięć mitów na temat psów, w które wszyscy wierzymy i które sprawiają, iż nie możemy się odpowiednio z naszymi czworonogami dogadać
Psy nie lubią przytulania
Utarło się, iż przytulanie psów sprawia, iż czują się nieswojo, mogą ugryźć, szczególnie dzieci. W porządku, to prawda: niektóre psy nie lubią być przytulane i powinniśmy szanować ich przestrzeń osobistą i znaleźć inne sposoby okazywania naszych uczuć. Problem jednak w tym, iż słowa „nie przytulaj” dotyczą tylko niektórych psów. Inne psy LUBIĄ być przytulane, a niektóre lubią być przytulane w pewnych okolicznościach, ale jeszcze inne tylko przez niektórych ludzi.
Psy czują się winne, kiedy zjadają nasze drogie buty
Jeśli chodzi o psy i poczucie winy, to sprawa wcale nie wygląda tak, jak nam się wydaje, gdy oglądamy śmieszne filmy na YouTubie. Psi behawiorysta, Mark Bekoff uważa, iż przekonanie, iż psy się wstydzą wynika z naszej nieumiejętności odczytywania psich komunikatów. Póki co nie ma na to jednoznacznych dowodów.
Psy żyją chwilą
Czasami jest to wypowiadane jako fakt naukowy, czasami jest to frazes o tym, iż psy są „zen”- zadowolone z tu i teraz. Że nie martwią się tym, co wydarzyło się wczoraj lub co może się wydarzyć jutro. A to nieprawda. Wiemy z wielu badań, iż psy przewidują i planują przyszłość oraz mają myśli i wspomnienia z przeszłości. Każdy, kto mieszka z psem uratowanym z przemocowego domu, dobrze o tym wie: doświadczenia z przeszłości kształtują to, jaki jest pies, a trauma pozostawia ślad.
Psy kochają nas bezwarunkowo
Problem z tym stwierdzeniem polega na tym, iż sprawia wrażenie, iż miłość jest ulicą jednokierunkową, a nasze psy kochają nas bez względu na to, kim jesteśmy, co robimy i jak źle je traktujemy. adekwatnie nie: psy też mają swoje wymagania, tak jak my.
Psy potrzebują tylko miękkiego legowiska i jedzenia w misce
Miękkie łóżko oraz pożywne i smaczne jedzenie to podstawa. Ale psy potrzebują od nas o wiele więcej. Psy polegają na nas w zakresie stymulacji intelektualnej i emocjonalnej oraz wsparcia społecznego. Aby naprawdę dać naszym psom to, czego potrzebują, musimy zrozumieć to, kim są. Każdy z nas może starać się bardziej obserwować zachowanie naszych psów i podjąć wspólny wysiłek, aby poznać historię naturalną, biologię i zachowanie naszych najlepszych przyjaciół. Musimy spróbować spojrzeć na świat z psiej perspektywy, aby zapewnić mu interesujące i sensowne życie. Jako mały przykład możemy pomyśleć o spacerze z psem jako o zapewnieniu mu ćwiczeń fizycznych. Ale psy muszą także ćwiczyć zmysły, zwłaszcza węch. Średnio pies spędza około jednej trzeciej swojego czasu w wąchaniu, jeżeli tylko ma taką możliwość.