Jeśli uprawiasz hortensje w doniczce pamiętaj o tym zabiegu. Za rok ci podziękują

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Uprawiasz hortensje w doniczce? jeżeli tak, to musisz już teraz odpowiednio przygotować je do zimy. Niezabezpieczone rośliny nie przetrwają choćby pierwszych przymrozków. Sprawdź, jak przezimować te piękne okazy, aby za rok obficie i zdrowo kwitły.

Hortensje w doniczce są zwykle niższe i delikatniejsze niż te uprawiane w rabatach. Muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby przetrwały niskie temperatury, silny wiatr, deszcz i śnieg. Właśnie dlatego pod koniec sezonu należy je zabezpieczyć. Znaczenie ma termin ich kwitnienia. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym zabiegu.

Jak przezimować hortensję w doniczce kwitnącą latem?

Hortensję w doniczce, która kwitła całe lato, przenosimy do chłodnego pomieszczenia o temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza. Wcześniej jednak musimy oberwać jej liście i kwiatostany.

Zimująca roślina nie potrzebuje światła słonecznego, dlatego może stać w garażu lub komórce. Takie pomieszczenie ochroni ją przed przemarznięciem, które uniemożliwiłoby kwitnienie w kolejnym sezonie.

Pamiętajmy, aby podlewać regularnie, ale umiarkowanie ten doniczkowy kwiat. Polecamy też spryskanie go preparatem przeciw szarej pleśni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarna plamistość róż - przyczyny, objawy, zwalczanie, zapobieganie

Jak przezimować hortensję w doniczce kwitnącą jesienią?

Hortensja w doniczce, która była sztucznie pobudzenia do kwitnienia poza sezonem, a więc kwitła jesienią, jest delikatniejsza niż ta kwitnąca latem. Właśnie dlatego powinniśmy trzymać ją w mieszkaniu od momentu, gdy na zewnątrz będzie chłodno.

Musi zatem stać w pomieszczeniu o temperaturze wynoszącej od 17 do 20 stopni Celsjusza, na jasnym stanowisku, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi.

Rośliny kwitnące jesienią przekwitną na przełomie lutego i marca. W tym czasie należy pozbyć się uschniętych kwiatostanów i pierwszej pary liści.

Jak zadbać o hortensje w doniczce po przezimowaniu?

Po przezimowaniu wystawiamy hortensje doniczkowe na balkon lub taras. zwykle robi się to w drugiej połowie maja, w zależności od temperatury na zewnątrz. Warto przesadzić rośliny do nowych, większych doniczek.

Po przesadzeniu nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu kwiatów i ich nawożeniu, jednak mniejszą dawką niż w przypadku hortensji ogrodowych (zazwyczaj 1/3 zalecanej dawki). W okresie wegetacyjnym polecamy zasilać je kwaśnymi nawozami.

Zobacz też:

Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy

Chcesz by grudnik zakwitł zimą? Dokarmiaj go tym już teraz

Nie wiesz, co zrobić ze spadami jabłek? Ułóż je pod hortensjami, a efekt cię zaskoczy

Idź do oryginalnego materiału