Jeśli tak zadbasz o swoje maliny przed zimą, latem dadzą mnóstwo owoców

2 lat temu
Zdjęcie: przycinanie malin, fot. freepik


Przycinanie malin przed zimą to sekret zdrowszych roślin i większych, słodszych owoców. Pozostawione bez przycinania maliny są swoimi własnymi najgorszymi chwastami. Pokażemy Ci więc jak o nie zadbać.

Dlaczego należy przycinać maliny przed zimą?

Gdy pędy krzewów malin są nadmiernie zagęszczone, konkurują o światło słoneczne, powodując obumieranie liści i pąków w dolnej połowie rośliny. Bez tych pąków, będziesz miał mniej owocujących gałęzi i znacznie mniejsze zbiory. Stłoczone pędy konkurują także o składniki odżywcze i wodę, co prowadzi do powstawania małych, słabych w smaku owoców. Cieniste i wilgotne warunki panujące w gęstym gąszczu są magnesem dla chorób grzybowych, takich jak szara pleśń, grzybica ostrogi i antraknoza.

Przycinanie jest najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych problemów. Coroczne przerzedzanie pozwala na przenikanie dużej ilości światła słonecznego i powietrza, co oznacza większe, zdrowsze plony i łatwiejsze zbieranie słodkich czerwonych malin.

przycinanie malin, fot. freepik

Cykl wzrostu malin – dlaczego jest taki ważny?

Aby prawidłowo przycinać każdą roślinę, trzeba zrozumieć jej cykl wzrostu. W przypadku maliny czerwonej korzenie i korona są wieloletnie, ale pędy są dwuletnie (żyją tylko dwa lata). W pierwszym roku pojawiają się jako zielone primocany i tworzą pąki owocowe. jeżeli mamy odmianę kwitnącą latem, pąki te zakwitną dopiero w następnym roku. jeżeli macie odmianę wiecznie kwitnącą, pąki na czubkach primocanów dadzą niewielki plon jesienny, a pąki znajdujące się niżej na pędach pozostaną w stanie uśpienia do następnego sezonu. W miarę zbliżania się zimy primocany zrzucają liście i wykształcają cienką, brązową korę.

W drugim roku pędy są nazywane floricanes. Pąki z poprzedniego roku wyrastają w owocujące gałęzie i wydają letnie plony. W miarę dojrzewania owoców floricanes zaczynają się starzeć. Ich liście stają się czerwone lub żółte, a wraz z nadejściem zimy obumierają. Dużą część przycinania malin czerwonych stanowi pozbycie się tych zużytych floricanów. Aby zapobiec niesforności roślin podczas sezonu wegetacyjnego, należy przyciąć wszystkie nowe pędy, które pojawiają się poza pożądaną szerokością rzędu wynoszącą 60 cm.

Przycinanie malin fot. genialne.pl

Przycinanie malin przed zimą krok po kroku

Oto co musisz zrobić:

  • Usuń zeszłoroczne pędy. Pierwszym krokiem w procesie przycinania jest usunięcie wszystkich zeszłorocznych pędów kwiatowych. Usuwając te martwe pędy, zapobiegamy zimowaniu na nich zarodników choroby i rozprzestrzenianiu się ich na nowe pędy. Floricanes mają łuszczącą się szarą korę i stare owocujące gałęzie boczne. Wszystkie te martwe pędy należy przyciąć aż do samej ziemi;
  • Zwężenie rzędu. Zalecana szerokość rzędu to 60 cm. Przycinamy do ziemi wszystkie pędy, które rosną poza tym obwodem. Nie ma znaczenia, jak ładnie wyglądają; jeżeli są poza granicami, należy ją odciąć. Utrzymywanie wąskich rzędów jest najważniejsze dla zapobiegania chorobom i ułatwia dostęp do owoców w czasie zbiorów;
  • Wycinanie słabeuszy. Wchodzimy do rzędu roślin i wycinamy wszystkie pędy, które wydają się słabe, wrzecionowate, krótkie lub wykazują oczywiste objawy uszkodzenia przez owady lub choroby;

Ogrodnicy robią to z hortensją po przymrozkach. Na wiosnę rośnie w górę i kwitnie jak szalona

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Idź do oryginalnego materiału