Jesienne wzbogacanie gleby. Rozsyp obornik, a robaki resztę zrobią za Ciebie

4 godzin temu
Zdjęcie: Obornik, źródło: YouTube/ Lovely Greens


Ponadto obornik zwiększa zawartość materii organicznej w glebie, co prowadzi do lepszej struktury gleby i zdolności zatrzymywania wody, jednocześnie pobudzając pożyteczne mikroby glebowe i dżdżownice.

Zwiększenie ilości materii organicznej w glebie poprawia strukturę gleby, zwiększa zdolność zatrzymywania wody w glebach piaszczystych, poprawia drenaż w glebach gliniastych, stanowi źródło wolno uwalnianych składników odżywczych i sprzyja rozwojowi pożytecznych organizmów glebowych. Obornik stosowany jako nawóz pochodzi zwykle od zwierząt roślinożernych (tj. zwierząt żywiących się roślinami), takich jak krowy, owce, kurczaki itp.

Idealna opcja na przygotowanie gleby na wiosnę

Deccoria uważa, iż dodanie obornika do gleby nie zmieni jej tekstury. Jesień to najczęstsza pora roku na dodawanie obornika do ogrodu warzywnego. Obornik można rozprowadzić na powierzchni gleby lub wprowadzić do gleby ogrodowej.

W ogrodzie warzywnym nigdy nie należy stosować odchodów świń, psów, kotów i ludzi. Obornik krowi, koński, kurzy/drobiowy, owczy, kozi i lamy to dopuszczalne rodzaje obornika odpowiednie do stosowania w ogrodach warzywnych. Istnieją różnice w stosowaniu surowego, dojrzałego i kompostowanego obornika w ogrodzie.

Obornik może być kompostowany na różne sposoby, dla ogrodnika domowego jest to zwykle kompostowanie na gorąco lub na zimno. Duże ilości obornika rolniczego są czasami kompostowane w pryzmach. Metoda kompostowania jest kwestią indywidualną.

Wspaniałą wiadomością jest to, iż nie musisz robić nic poza rozsypaniem go na wierzchu gleby! Robaki wykonają ciężką pracę za Ciebie, rozkładając go i wprowadzając wszystkie te dobroci do gleby. Wiosną wystarczy tylko odwrócić glebę i jesteś gotowy do sadzenia!

Idź do oryginalnego materiału