Lawenda wyróżnia się gęstymi, fioletowymi kwiatkami. Są zebrane w gęste kłosy na wzniesionych łodygach. Dzięki zawartości olejków eterycznych ma intensywny zapach, którego nie cierpią m.in. mrówki, mszyce oraz mole. Przyciąga za to pożyteczne owady, takie jak pszczoły, motyle i trzmiele. Żeby roślina pięknie i zdrowo rosła, trzeba przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie podłoże oraz stanowisko.
REKLAMA
Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!
Jaka ziemia do lawendy? Dobrze zdrenowane podłoże to podstawa
Kwiat nie znosi cienia. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska. Idealnym miejscem na uprawę będzie np. skalniak. Lawenda bardzo dobrze czuje się w towarzystwie róż, nagietków, tymianku, rozmarynu oraz krwawnika. To okazy często atakowane przez insekty, więc będzie dbać o ich bezpieczeństwo i odstraszać szkodniki.
Roślina najlepiej rośnie w przepuszczalnym, dobrze zdrenowanym podłożu o odczynie zasadowym. Ziemia musi być lekka i dobrze przepuszczalna, żeby korzenie nie gniły w nadmiernej wilgoci. Sprawdzi się podłoże o dużej zawartości wapnia oraz gotowa mieszanka do kaktusów i sukulentów, która zwykle zawiera piasek, torf, materię organiczną i perlit.
Jaka ziemia do lawendy? Havana1234/iStock
Jak i kiedy sadzić lawendę do gruntu? Pamiętaj o "zasadzie 30-40 cm"
Najgorzej lawenda rośnie na glebach gliniastych. jeżeli masz taką ziemię w ogrodzie, musisz ją rozluźnić. Najkorzystniej przekopać ją piaskiem oraz dobrze rozłożonym kompostem. Roślinę można sadzić w dwóch terminach: wiosną (od początku kwietnia) oraz jesienią (od września do początku października). Przed sadzeniem przygotuj dołek z drenażem, a sadzonki zanurz w wodzie na kilka godzin, aby lepiej się przyjęły. Lawendę sadzi się co 30-40 cm. Taki odstęp sprawi, iż kwiaty będą miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Po posadzeniu należy je podlać.