Psy, podobnie jak ludzie, mają uczucia i doskonale potrafią je wyrażać. Chociaż nasze psiaki nie powiedzą nam wprost, w jakim są nastroju, to możemy nauczyć się odczytywać ich emocje poprzez obserwację gestów. Taka umiejętność pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby naszego czworonożnego przyjaciela i umocnić więzi. Jak odczytywać psią mowę ciała? Chętnie odpowiemy na to pytanie. Zapraszamy do przeczytania wpisu!
Psia mowa ciała – co warto o niej wiedzieć?
Psy nie potrafią mówić – nie oznacza to jednak, iż wcale nie komunikują się z nami lub innymi przedstawicielami swojego gatunku. W jaki sposób to robią? Czy możemy zrozumieć, co próbują nam przekazać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat psiej mowy ciała.
Jak psy komunikują się z ludźmi?
Psy do porozumiewania się nie wykorzystują słów, chociaż oczywiście potrafią wydawać z siebie dźwięki, takie jak warczenie, szczekanie, czy wycie – które również stanowią istotny element ich komunikacji. Mimo wszystko podstawą są gesty. Odpowiednie ułożenie uszu, ogona lub nóg może dużo powiedzieć nam o aktualnym nastroju Twojego pupila. Ich prawidłowe odczytywanie jest kluczem do zrozumienia psiej mowy ciała.
Psi język ciała – dlaczego jego zrozumienie jest tak ważne dla opiekunów?
Już wiemy, iż pies komunikuje się głównie przy pomocy gestów. W związku z tym psia mowa ciała jest bardzo rozwinięta. Nasz pupil w zasadzie „mówi do nas” bez przerwy, używając do tego celu całego ciała. Zatem, umiejętność rozpoznawania i adekwatnego interpretowania ruchów naszego psiego towarzysza jest podstawą do zrozumienia jego potrzeb, zachowań i emocji.
Taka umiejętność przydaje się nie tylko w przypadku naszego psa, ale również jego pobratymców. Gdy poznajemy nowego psiaka lub spotykamy na spacerze obcego, rozumiejąc postawę i ruchy, będziemy w stanie ocenić jego intencje i zareagować adekwatnie do sytuacji.
Jak odczytywać psią mowę ciała?
Kluczem do zrozumienia mowy ciała psa jest baczna obserwacja. By wiedzieć, co nasz pupil chce nam powiedzieć, powinniśmy wyciszyć się i odciąć od rozpraszających bodźców. Nie powinniśmy również przeszkadzać psu w codziennych czynnościach i do niczego go zmuszać. Natarczywość zdecydowanie nie jest wskazana. Nie warto również hałasować i wykonywać przy zwierzęciu gwałtownych ruchów – spokój przede wszystkim.
Dokładne obserwowanie gestów, mimiki i ruchów różnych psów pomoże w nauce psiej mowy ciała. Warto zwrócić na zachowania w poszczególnych sytuacjach. Subtelne zmiany w postawie mogą być dla nas dużą podpowiedzią.
Język ciała psa – jak odczytywać poszczególne gesty?
Zrozumienie języka ciała psa umożliwia lepszą komunikację. Nasz pupil gestami sygnalizuje nam swoje potrzeby i emocje. Dzięki odpowiedniej wiedzy, jesteśmy w stanie poznać jego nastroje i zamiary. Jak zatem odczytywać mowę ciała swojego psa? Podpowiadamy!
Po czym poznać, iż pies jest szczęśliwy i skory do zabawy?
Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, żeby wiedzieć, kiedy nasz psiak jest szczęśliwy. Na pierwszy rzut oka widać radosny wyraz jego pyska. Mięśnie twarzy są rozluźnione. Chociaż nasi pupile nie potrafią się uśmiechać, to kiedy są szczęśliwi ich pyszczek jest lekko otwarty. By dać wyraz swojemu zadowoleniu radośnie merdają ogonem. Oczy psów wręcz błyszczą z radości, a uszy pozostają swobodnie opuszczone.
Szczęśliwy psiak radośnie macha zadkiem, wyciąga przednie łapy do przodu lub delikatnie szturcha łapą swojego opiekuna – w ten sposób wyraża podekscytowanie i gotowość do zabawy – próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę.
Kiedy wiemy, iż pies się boi lub jest czymś zaniepokojony/zestresowany?
Zaniepokojony pies zwykle stoi nieruchomo. Jego ciało jest delikatnie skulone. Kiedy nasłuchuje, jego uszy są lekko skierowane do tyłu. Wargi pozostają napięte, dodatkowo pies może nerwowo ziewać lub się oblizywać. Niektóre zestresowane osobniki, chcąc pokazać swoją uległość, przekręcają się na grzbiet.
Reakcja przestraszonego psa będzie zdecydowanie bardziej intensywna. Może zacząć się kulić i warczeć przytulony do ziemi. Unika kontaktu wzrokowego. Jego oczy są szeroko otwarte i rozbiegane lub przymrużone, a wargi mocno napięte. Ogon psa jest schowany między nogi, a uszy opuszczone na dół.
Pies często w sytuacji stresowej zaczyna intensywnie węszyć, by odciąć się od negatywnych bodźców. Warto odseparować go od źródła stresu i uspokoić, podając przysmak lub ulubioną zabawkę.
Jak zachowuje się zirytowany pies?
Stopień irytacji psa zwykle uzależniony jest od kontekstu sytuacji. Zwierzak często wtedy zaczyna szczekać lub może próbować uciec. Oczy są szeroko otwarte. Sfrustrowany pupil będzie nastawiał uszy, ale nie oczekujmy, iż zareaguje na nasze komendy.
Frustracja z czasem ustąpi miejsca rezygnacji. W takiej sytuacji należy okazać psu dużo czułości, bez zbędnej nachalności. Ważne, by pupil mógł się wyciszyć i odzyskać utracony humor.
Agresywny pies – jakie daje sygnały?
Czasem psy w wyniku stresu lub głębokiej irytacji mogą stać się agresywne. Wtedy ich sierść jest najeżona. Zły pies będzie szczerzył zęby i marszczył czoło, a jego wargi pozostają napięte. Ciężar ciała przesunięty jest do przodu, oznacza to, iż zwierzak szykuje się do ataku. Naprawdę zdenerwowane psy nie szczekają – warczą groźnie w gotowości.
W takiej sytuacji należy unikać gwałtownych ruchów. Nie prowokować psa i pomału oddalić się w bezpieczne miejsce.
Czujny pies – jak go rozpoznać?
Skupienie naszego pupila możemy zauważyć w jego postawie. Czujny pies potrafi nasłuchiwać, obserwować, i w razie konieczności, zareagować adekwatnie do sytuacji. Jego wzrok skupiony jest na jednym punkcie, a oczy szeroko otwarte. Pupil nie mruga – maksymalnie stara się skoncentrować na interesującym go obiekcie. Uszy czworonoga są nastawione, mogą być też skierowane do przodu. zwykle macha ogonem z boku na bok. To oznaki gotowości do działania.
Jak wygląda z pies zrelaksowany?
Kiedy nasz pupil jest zrelaksowany, jego ciało jest rozluźnione. Może leżeć wygodnie na boku lub choćby na plecach z łapami w górze, co pokazuje, iż czuje się bezpiecznie i komfortowo. Uszy psa znajdują się w naturalnej pozycji, nie są napięte ani skierowane do przodu, co oznacza, iż nie jest niczym zaniepokojony. Wzrok jest łagodny i nieskupiony na niczym. Oczy mogą być półprzymknięte lub w pełni otwarte, ale pies nie wpatruje się intensywnie w żaden konkretny punkt, może powoli mrugać.
Pysk zrelaksowanego psa jest rozluźniony, może być lekko otwarty. Ogon znajduje się w neutralnej pozycji, często lekko porusza się w jedną i w drugą stronę, co jest oznaką zadowolenia i spokoju naszego pupila. Oddech psiaka jest spokojny i regularny, bez szybkiego dyszenia czy sapania.
Mowa ciała psa – podsumowanie
Zrozumienie języka psa dostarcza nam cennych wskazówek na temat stanu emocjonalnego naszego pupila. Dlatego warto obserwować go w różnych sytuacjach, by wiedzieć, co próbuje nam powiedzieć. W niniejszym artykule opowiedzieliśmy, jak odczytywać poszczególne zachowania. By zrozumieć psa, należy zwracać uwagę na postawę ciała, pozycję ogona, ułożenie łap, czy też wzrok. Taka wiedza pomoże nam dowiedzieć się więcej o uczuciach naszego czworonożnego przyjaciela.