Jak zrobić skrzynie na warzywa

10 miesięcy temu

Skrzynia na warzywa to interesujący sposób na stworzenie warzywniaka. Jest to alternatywa doskonała dla miejsc, w których podłoże jest kiepskiej jakości, zbyt suche i piaszczyste, bądź nazbyt zbite, gliniaste i nieprzepuszczalne, a przy tym nadmiernie wilgotne. Ale niekoniecznie. Skrzynie na warzywa to również kompletnie inna estetyka ogrodu warzywnego. A przede wszystkim jest to wygoda dla ogrodnika. Dużo łatwiej i bez bolących pleców można taki warzywnik obsługiwać. Dodatkowo dzięki zastosowaniu skrzyń na warzywa wypełnionych żyzną glebą można uzyskać obfite i satysfakcjonujące zbiory w szybkim czasie. Uprawa roślin z ich pomocą jest przy tym łatwa i przyjemna, nie wymaga schylana się i daje wiele radości. Jak zrobić skrzynie na samodzielnie? Poniżej najprostszy sposób.

Jak zrobić skrzynie na warzywa w pigułce

  • Skrzynie na warzywa są doskonałą alternatywą dla uprawy w miejscach o nieodpowiedniej jakości gleby, oferując estetyczny wygląd i wygodę w pielęgnacji
  • Budowa skrzyni jest prosta i można wykorzystać zarówno nowe, jak i recyklingowane materiały, z opcją dostosowania rozmiarów do indywidualnych potrzeb
  • Podłoże w skrzyniach pozwala na lepszą kontrolę nad warunkami uprawy, minimalizując problem chwastów i chorób oraz umożliwiając dobór odpowiedniej gleby
  • Ścieżki pomiędzy skrzyniami zwiększają praktyczność i estetykę ogrodu, oferując różnorodne materiały do wyboru
  • Uprawa w skrzyniach jest szczególnie polecana dla osób z ograniczoną mobilnością, seniorów, dzieci, oraz jako sposób na ekologiczną uprawę

Jak zrobić skrzynie na warzywa, źródło: depositphotos.com

Skrzynia na warzywa – przygotowanie

Pierwszym krokiem w budowaniu najprostszej skrzyni na warzywa jest przygotowanie desek, kantówek, siatki z drobnymi oczkami i wkrętów. Możemy wykorzystać do tego celu materiały nowe – surowe deski, jak również poddać recyklingowi stare deski. Skrzynia pod warzywa powinna mieć do 150 cm szerokości, gdyż wówczas ułatwia sięgnięcie do roślin posadzonych w jej centralnej części. Wysokość skrzyni jest kwestią indywidualną – jak komu wygodniej. Minimalna wysokość to 20 cm, a najwygodniejsze do pielęgnacji uprawy będą rabaty na wysokości ok. 60 cm, a te metrowe, to już prawdziwy luksus.

Kantówki mogą być takiej samej długości jak wysokość ściany skrzyni, a można je pozostawić dłuższe i wbić w ziemię. Długość i szerokość desek – takie jak nam się trafią. jeżeli będą krótkie, trzeba mieć wtedy więcej kantówek, na tyle szerokich, żeby dwie deski schodziły się na środku każdej i było miejsce na wkręty.

Wykonanie skrzyni na warzywa

Rama skrzyni na warzywa powinna być wykonana z dobrze oczyszczonych desek o grubości ok. 1,5-3 cm – bez impregnacji chemią czy lakierami itp. O ile drewno traci w tym wypadku na trwałości, jednak nasza uprawa nie jest zagrożona toksycznymi związkami, które mogą znajdować się w powłokach ochronnych. Przygotowane deski należy przymocować do kantówek, które wcześniej umieszczamy w narożnikach miejsca, w którym na stanąć skrzynia. jeżeli skrzynia ma być dłuższa niż 160 cm, warto kantówki umieścić również po środku boków, by nam się pod wpływem ciężkiej ziemi nie złamały deski. Całość łączymy z pomocą wkrętów. gwałtownie i prosto.

Opcjonalnie ścianki od wewnątrz można wyłożyć folią (dno pozostaje wolne), wówczas deski i kantówki powinny wytrzymać dłużej.

Jak zrobić skrzynie na warzywa, źródło: depositphotos.com

Jeżeli chcemy stworzyć uprawę składającą się z większej ilości skrzyń, należy pozostawić pomiędzy nimi ścieżki na szerokość ok. 50 cm, co pozwoli swobodnie przemieszczać się po naszym warzywniaków i ułatwi pielęgnację warzyw. Główna ścieżka między skrzyniami powinna być takiej szerokości, by swobodnie zmieściła się tam nasza taczka.

Przygotowanie podłoża

Im wyższa skrzynia, tym więcej dobra się w niej zmieści. Gdy już jest solidnie umocowana przede wszystkim kładziemy na podłożu gęstą siatkę. Ominą nas wtedy kłopotliwe wizyty kretów, nornic czy turkuci podjadków. Następnie na dno układamy kartony (bez taśm i nadruków). Później warstwa pociętych gałęzi, a choćby całe szczapy drewna, jeżeli skrzynia jest wystarczająco wysoka by tyle pomieścić. Potem sporo suchych liści i innych resztek roślinnych. Może to być również siano, słoma. Kolejną warstwą już żyznej ziemi pokrywamy całą powierzchnię skrzyni. Może być to podkład z ziemią kompostową na grubości ok. 15 cm. Całość lekko mieszamy z podłożem, wyrównujemy i możemy przystąpić do siania/sadzenia roślin.

Jak zrobić skrzynie na warzywa, źródło: depositphotos.com

W zależności od gatunków, które chcemy uprawiać, w rzędach do 20-30 cm wysiewamy nasiona lub sadzimy wcześniej przygotowaną rozsadę. Na początku rośliny intensywnie kiełkują i ukorzeniają się, dlatego należy zadbać o lekką wilgotność podłoża. Po wzejściu warzyw, gdy rosną zbyt gęsto, wykonujemy przerywkę, usuwając najsłabiej wzrastające siewki.

Warto w donicach również rozłożyć linię kroplującą, dzięki której możemy utrzymać stałą wilgotność podłoża i zaoszczędzimy mnóstwo czasu w podlewaniu.

Pielęgnacja warzyw jest w takiej skrzyni niezwykle wygodna, a pielenie, podlewanie itp. zabiegi możemy wykonywać choćby siedząc na stołeczku.

Co pomiędzy skrzyniami na warzywa?

Grządki warzywne – zarówno w formie klasycznej jak i wykonane ze skrzyń wymagają wykonania pomiędzy nimi praktycznych ścieżek ogrodowych. Pomogą one nie tylko ułatwić uprawę, ale i wpłyną na estetykę całego ogrodu. W zależności od naszych preferencji, jak również charakteru naszego ogródka, możemy wykorzystać wiele ciekawych wariantów uzupełnienia ścieżek pomiędzy grządkami. Wymienić wśród nich możemy między innymi:

Jak zrobić skrzynie na warzywa, źródło: depositphotos.com

  • Kostkę betonową – jest trwała i niezwykle dekoracyjna, a do tego dostępna w wielu wariantach kolorystycznych i wzorniczych. Najlepiej wybierać taką o grubości ok. 4 cm.
  • Podłoże żwirowe – to niedrogi sposób na wykończenie przestrzeni pomiędzy grządkami. Można je wykonać łatwo i samodzielnie. Najlepiej wykorzystać do nich żwiry o ostrych krawędziach np. grys. Ich małą wadą jest to, iż mogą łatwo zarastać chwastami, dlatego wymagają regularnego usuwania niechcianych roślin, bądź wykonania podłoża z włókniny, która uniemożliwi wzrastanie chwastów.
  • Cegłę – prezentuje się estetycznie i jest opcją tania. Niestety nie jest zbyt trwała, a na skutek zmiennych warunków atmosferycznych może ulegać kruszeniu.
  • Drewno – wnosi do ogrodu rustykalną nutę, jednak podobnie jak cegła nie jest zbyt trwałe. Wymaga wcześniejszej impregnacji oraz wykonania drenażu pod nawierzchnią. Najlepiej sprawdzi się w suchych, dobrze nasłonecznionych ogródkach. Świetnie wygląda np. w postaci okorowanych, pociętych na plastry pni. Interesującym wariantem wykorzystanie drewna będzie również zastosowanie ścinków drewnianych lub kory.
  • Bruk klinkierowy – to trwałe, odporne i estetyczne rozwiązanie na lata, dostępne w wielu wariantach.
  • Kamień – mrozoodporny, wytrzymały i atrakcyjny zarazem będzie doskonałym rozwiązaniem na ścieżki pomiędzy grządkami. Wybierając np. piaskowiec, musimy pamiętać o jego wcześniejszej impregnacji. Nie zaleca się przy tym wykorzystani miękkich skał, które łatwo się kruszą.
  • Agrowłóknina – oczywiście ta grubsza. Na agrowłókninę można wysypać korę, kamyczki lub żwir.

Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach?

Uprawa warzyw w skrzyniach to cała masa zalet, w tym niewątpliwe względy estetyczne – ogródek staje się bardziej uporządkowany, harmonijny i zróżnicowany. Dlaczego jeszcze warto skusić się na wykonanie ogródka w skrzyniach? Przede wszystkim z racji na łatwy dostęp do grządek i wygodę pielęgnacji warzyw. Będą one świetnym sposobem na spełnienie marzenia o uprawie ogródka dla osób z problemami z poruszaniem się lub mających przeciwskazania do schylania się.

Dzięki temu rozwiązaniu można również w pełni kontrolować uprawę – mamy wpływ na jakość gleby, możemy łatwiej uniknąć pojawienia się chwastów oraz chorób i pasożytów. Pozwala to na dobór odpowiedniego podłoża, dostosowanego do potrzeb naszych roślin. Grządka zagospodarowana w skrzyniach nie jest bezpośrednio połączona z pozostałą częścią ogrodu, a to pozwala nam mieć większy wpływ na warunki w niej panujące. Możemy uprawiać w niej przy tym większość ulubionych warzyw, ziół czy kwiatów – zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich.

Korzystając z skrzyni możemy zyskać większe plony – gleba jest lepiej spulchniona, podłoże jest cieplejsze, a wysiew nasion lub sadzenie sadzonek łatwe i przyjemne. Możemy zbudować skrzynię na warzywa na dowolnym podłożu – także na działkach o nierównym lub podmokłym terenie, bądź oferujących jałową glebę. Wysoka grządka jest także świetnym sposobem na uchronienie uprawy przed dziećmi i pupilami domowymi – rośliny nie zostaną zadeptane i zniszczone przez małych intruzów.

Jeżeli szukamy sposobu na zainteresowanie najmłodszych uprawą roślin, skrzynie na warzywa są zdecydowanie bardziej atrakcyjną propozycją aniżeli tradycyjna uprawa w ziemi. Będzie to również interesujące hobby dla osób starszych, schorowanych bądź niepełnosprawnych, dla których może ono pełnić rolę terapeutyczną, a choćby rehabilitacyjną. Uprawa zdrowej, ekologicznej żywności jest w tej chwili niezwykle modna, dlatego decydując się na budowę skrzyni pozostaniemy trendy.

Jak zrobić skrzynie na warzywa – Podsumowanie

Uprawa warzyw w skrzyniach to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę, wygodę, i efektywność. Pozwala na lepszą kontrolę warunków uprawy, jest łatwa w pielęgnacji, i zapewnia obfite plony. Jest to doskonała opcja dla osób z ograniczeniami fizycznymi, seniorów, i dzieci, promując ekologiczny styl życia i zainteresowanie ogrodnictwem. Budowa skrzyni jest prosta i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod uprawy.

Czy uprawa warzyw w skrzyniach jest wygodna i estetyczna?

Tak, uprawa warzyw w skrzyniach jest nie tylko wygodna dzięki łatwemu dostępowi i minimalizacji pracy fizycznej, ale również estetyczna, pozwalając na uporządkowanie przestrzeni ogrodu.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału