Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami i innymi zwierzętami?

2 dni temu

Spustoszone grządki i poobgryzane drzewka owocowe to problem każdego ogrodu znajdującego się w pobliżu terenów leśnych. Szczególne spustoszenie w sadach dzikie zwierzęta czynią zimą, gdy trudno o pożywienie. W tym artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na to, by ochronić drzewka i krzewy przed sarnami oraz innymi nieproszonymi gośćmi, takimi jak zające czy bobry.

Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami i innymi zwierzętami?

Ogrodzenie terenu najlepszym sposobem na ochronę roślin

Jeśli mamy działkę w pobliżu terenów leśnych, to bardzo trudno będzie nam skutecznie ochronić drzewka owocowe przed atakami zwierząt. Czasami jedynym wyjściem jest po prostu ogrodzenie sadu płotem na tyle wysokim, aby większe zwierzęta nie miały szansy przez niego przeskoczyć ani go staranować, i na tyle gęstym, by był skuteczną osłoną przed młodymi zającami.

Wiele osób zastanawia się, czy legalny jest montaż ogrodzenia z drutem kolczastym. Polskie przepisy nie zabraniają wznoszenia takich płotów, jednak istnieją pewne wymogi dotyczące ich montowania. Nie można umieszczać drutu kolczastego, tłuczonego szkła ani innych ostrych elementów na wysokości mniejszej niż 1,8 m. Nasze ogrodzenie musi być zatem odpowiednio wysokie. Należy przy tym pamiętać, iż płoty o wysokości większej niż 2,2 m wymagają zgłoszenia budowy.

Zobacz: Jak dobrać ogrodzenie do domu i działki – kolor i styl

Miejmy też na uwadze, iż montaż ostrych elementów wiąże się z pewnym ryzykiem dla ludzi i zwierząt. Choć ogrodzenie z drutem kolczastym będzie skutecznym zabezpieczeniem drzewek przed sarnami, to jednak trudno je polecić jako metodę przyjazną dla zwierząt. Znacznie lepiej sięgnąć po nowocześniejsze sposoby na ich odstraszanie, takie jak urządzenia ultradźwiękowe czy choćby dobrej jakości elektryczny pastuch.

[[kategoria:2002:6]]

Czy pastuch elektryczny to skuteczny sposób, by odstraszyć dzikie zwierzęta?

Elektryczny pastuch to wyjątkowo skuteczna metoda ochrony drzewek, choć zarazem jest to już pewien wydatek. Przed sarnami czy jeleniami nie ochroni zbyt niski płot, dlatego ogrodzenie powinno być zmontowane z drutów pod napięciem znajdujących się na odpowiedniej wysokości nad ziemią. Najlepiej, gdy będą trzy równoległe do siebie. Najniższy drut można umieścić ok. 30 cm nad poziomem gruntu, średni ok. 60 cm, natomiast górny na mniej więcej 1 m.

Nie należy się obawiać, iż elektryczny pastuch zrobi krzywdę zwierzętom. Po dotknięciu ogrodzenia sarny zostają lekko porażone prądem, co jest dla nich nieprzyjemne, ale niegroźne. Poza tym w wielu przypadkach zwierzęta zniechęcają się już z pewnej odległości. Pastuch elektryczny powinien bowiem wytwarzać pole magnetyczne, które zwierzęta doskonale wyczuwają, a tym samym nie chcą choćby zbliżać się do ogrodzenia. Elektryczny pastuch nie stanowi także zagrożenia dla ludzi ani dla zwierząt domowych.

Pastuch elektryczny

Dźwięki pomogą odstraszyć sarny i inne dzikie zwierzęta

Dzikie zwierzęta są z natury płochliwe i na ogół boją się nowych dźwięków, zwłaszcza tych głośniejszych. Aby przepłoszyć sarny i tym samym ochronić drzewka owocowe przed zniszczeniem, czasem wystarczy zamontować przy ogrodzeniu metalowe puszki, różnego rodzaju dzwonki, a choćby foliowe szeleszczące torebki. Poruszane podmuchami wiatru przedmioty będą wydawać dźwięki, które zaniepokoją dzikie zwierzęta.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest również zakup specjalnych odstraszaczy. Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone specjalnie do płoszenia saren, zajęcy czy bobrów. Czujnik wykrywa, gdy zwierzę znajdzie się w pobliżu, po czym emituje nieprzyjemny dla niego dźwięk, np. wysoki pisk czy huk wystrzału. Niektóre odstraszacze posiadają też opcję imitowania odgłosów wydawanych przez drapieżniki, przykładowo do płoszenia saren idealne może okazać się wycie wilka, do walki z zającami znakomite będą odgłosy drapieżnego ptaka, a na bobra może podziałać szczekanie psa.

Jeszcze bardziej zaawansowanym technicznie sposobem na zabezpieczenie drzew owocowych przed dzikimi zwierzętami są odstraszacze ultradźwiękowe. Emitują one dźwięki w częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka, które jednak mogą być odbierane przez sarny czy zające. W ten sposób można je płoszyć, nie zakłócając ciszy sobie i sąsiadom.

Dźwiękowy odstraszacz saren i innych zwierząt

Osłony drzew owocowych

Tradycyjne sposoby na to, by ochronić drzewka owocowe przed zającami i sarnami, zakładają również zastosowanie osłon pni. Można zakupić specjalne osłonki perforowane, które samoistnie owijają się wokół drzewa, a w miarę zwiększania się obwodu pnia same się rozszerzają, aby nie zaburzać naturalnego wzrostu rośliny. Obecność otworów zapewnia adekwatną cyrkulację powietrza wokół pni, dlatego nie należy się obawiać, iż drzewa owocowe staną się bardziej podatne na choroby z powodu zastosowania osłon.

Właściwie wszystkie przewiewne materiały mogą się sprawdzić, gdy chcemy ochronić młode drzewka przed zającami i sarnami. Zamiast gotowych osłon możemy owinąć wokół drzewek bambusowe lub słomiane maty, jutę czy choćby agrowłókninę. Nigdy nie zabezpieczajmy drzew folią, bo pnie wewnątrz będą się zbytnio nagrzewać. Może to spowodować uszkodzenia mrozowe kory, gdy temperatura powietrza spadnie.

Osłony drzew owocowych

Odstraszanie zwierząt zapachem

Istnieją zapachy, które działają zniechęcająco na sarny czy zające. Na suchą korę drzewka wystarczy nałożyć specjalny, gotowy preparat. Często ma on postać farby, która dodatkowo zabezpiecza korę przed pękaniem w wyniku mrozów. Aplikacja powinna mieć miejsce przy bezdeszczowej, dość ciepłej aurze. Przeważnie należy ją powtarzać co roku, jednak zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta konkretnego specyfiku. W celu skutecznego odstraszenia saren może być konieczne pomalowanie pnia młodego drzewa na całej wysokości. Alternatywną metodą są granulki, które rozsypuje się w ogrodzie w pobliżu drzewek i krzewów owocowych.

Można też wypróbować domowej roboty preparaty odstraszające dzikie zwierzęta. Do zniechęcenia saren nadaje się zapach surowych jaj. Możesz więc rozrobić je z wodą i wylać preparat w ogrodzie wokół drzew, które chcesz ochronić. Niestety, trzeba będzie powtarzać tę czynność po każdych opadach deszczu, a przy wysokich temperaturach powietrza jaja mogą zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Inny domowy sposób na odstraszenie dzikich zwierząt od drzew owocowych zakłada wykorzystanie kostek mydła. Można je rozwiesić wzdłuż ogrodzenia lub na gałęziach drzewek w ogrodzie. Ich zapach będzie świadczył o obecności człowieka, a sarny wolą unikać ludzi. Zające nie lubią zapachu tytoniu ani amoniaku. Można je też odstraszyć, sadząc w ogrodzie rośliny, których unikają, np. czosnek, cebulę i gorczycę. Tradycyjny sposób na zniechęcenie bobrów do obgryzania pni drzew to pocieranie ich słoniną.

[[kategoria:1848:6]]

Czy da się uratować obgryzione drzewka?

W wielu przypadkach da się uratować drzewa uszkodzone przez zwierzęta. jeżeli obgryzione zostały gałęzie, należy je ściąć ukośnie tuż pod miejscem uszkodzenia i posmarować rany maścią ogrodniczą, aby zapobiec infekcji drzewka. Czasami trzeba będzie ściąć cały pień i poczekać aż odbiją nowe pędy. Przy poważnych uszkodzeniach drzewo można uratować dzięki szczepienia – w pobliżu rany wszczepia się kilka młodych pędów.

Zobacz: Palikowanie drzew, czyli jak wiązać drzewka do palików

Czym zabezpieczyć drzewa owocowe przed dzikimi zwierzętami? Podsumowanie

Krzewy i drzewka owocowe najczęściej są niszczone przez sarny i zające. jeżeli masz działkę w pobliżu rzeki, na teren Twojego ogrodu mogą wtargnąć także bobry, poszukujące drewna do budowy tamy. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem będzie dokładne ogrodzenie ogrodu wysokim płotem lub elektrycznym pastuchem. Lepiej unikać montażu ostrych elementów, które mogłyby wyrządzić zwierzętom krzywdę.

Bardzo dobrze sprawdzają się wysokiej jakości urządzenia odstraszające zwierzęta. Emitują one dźwięki nieprzyjemne dla saren czy zajęcy lub ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi. Można też zaopatrzyć się w odpowiednie osłony na każde drzewko lub zastosować zapachy zniechęcające zwierzęta. W niektórych przypadkach może być trudno uratować obgryzione drzewka, dlatego lepiej zawczasu zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie.

Idź do oryginalnego materiału