Jak samodzielnie zamontować panele akustyczne?

erazdrowia.pl 2 miesięcy temu

Panele akustyczne są skuteczne w poprawie jakości dźwięku w pomieszczeniach, a dodatkowo odznaczają się nieskomplikowanym montażem. Sprawdź jak zamontować panele akustyczne.

Panele akustyczne – co to jest?

Panele akustyczne to elementy wykonane z pianki lub drewna, których zadaniem jest pochłanianie lub rozpraszanie i odbijanie dźwięków. Dzięki temu można zapewnić idealną akustykę w pomieszczeniach, w których jest to niezbędne – w studiach nagrań, w kinach czy salach koncertowych.

Panele akustyczne – dlaczego warto?

Jak każde rozwiązanie, panele akustyczne mają swoje zalety. Przede wszystkim panele poprawiają akustykę w pomieszczeniach. Niwelują pogłos i zmniejszają hałas. To z kolei wpływa na komfort osób przebywających w takich miejscach. Panele są więc dobrym rozwiązaniem w biurze, gdzie potrzebna jest atmosfera skupienia, w kawiarni i restauracji, gdzie klienci chcą mieć intymne warunki do rozmowy, w sali kinowej czy konferencyjnej, gdzie odpowiednie wygłuszenie pomieszczeń wpływa na wyrazistość dźwięku, a także w profesjonalnych studiach nagrań, gdzie jakość dźwięku ma najważniejsze znaczenie. Komfortowe warunki pracy niwelują stres i sprawiają, iż staje się ona efektywniejsza.

Ponadto współcześnie sprzedawane panele akustyczne mają oryginalny design i mogą być stylowym uzupełnieniem aranżacji salonu, kawiarni czy studia nagrań. Do produkcji paneli często stosuje się ekologiczne materiały. Jest to więc produkt zrównoważony i cenny dla osób dbających o środowisko.

Jak można zamontować panele akustyczne?

Panele akustyczne mogą być montowane w różny sposób. Wiele zależy od rozmiaru i wagi paneli. Zdecydowanie najłatwiejsze w instalacji są panele akustyczne samoprzylepne, które wystarczy po prostu przykleić we właściwym miejscu. Bardziej rozbudowane panele, np. drewniane, montuje się przy pomocy wkrętów.

Narzędzia potrzebne do montażu paneli

Montaż paneli akustycznych nie jest skomplikowany i można go wykonać samemu. Niezbędne są do tego tylko podstawowe narzędzia. Wśród nich znajdują się:

  1. miarka,
  2. poziomica,
  3. ołówek,
  4. ściereczka do oczyszczenia ściany, na której montowane będą panele,
  5. wyrzynarka lub piła do przycięcia drewnianych elementów paneli na odpowiednią długość i szerokość,
  6. kołki i wkręty,
  7. pistolet i klej.

Montaż paneli akustycznych krok po kroku

W tym artykule skupimy się na sposobie montażu paneli akustycznych wykonanych z drewna, sięgających od podłogi do sufitu. Montaż paneli będzie więc przebiegał według poniższych kroków:

  • zmierzenie ściany,
  • przygotowanie ściany,
  • przygotowanie paneli,
  • montaż paneli,
  • montaż lameli końcowych.

Zmierzenie ściany

Zacznij od zmierzenia ściany i miejsca, w którym panele mają być zamontowane. Pamiętaj, by użyć poziomicy! Nie ma bowiem nic gorszego niż krzywo zamontowane panele.

Przygotowanie ściany

Zanim zaczniesz montaż, przetrzyj ścianę szmatką, usuń wszystkie wkręty, gwoździe i śruby. Ważne by ściana była absolutnie gładka.

Przygotowanie paneli

Przejdź do przygotowania paneli – ważna jest odpowiednia ich wysokość i szerokość. Drewniane panele akustyczne możesz bez problemu dociąć wyrzynarką lub piłą tarczową.

Montaż paneli

Przymocuj panele do ściany dzięki specjalnych kołków i wkrętów. jeżeli stosujesz kilka paneli, zaznacz ołówkiem na ścianie dokładne miejsca tak, by kolejne panele pasowały do siebie i nie było widoczne ich łączenie.

Montaż lameli końcowych

Całość będzie ładnie dopracowana, nie tylko jeżeli przymocujesz panele równo i dokładnie, ale również jeżeli dodasz specjalne listwy końcowe. Ostatnie lamele możesz przymocować dzięki kleju montażowego z zastosowaniem pistoletu do kleju.

Warto wspomnieć, iż najczęściej panele sprzedawane są na filcowym podkładzie, co znacząco ułatwia montaż i wykończenie.

Jak dbać o panele akustyczne?

W praktyce panele akustyczne nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy jedynie regularne przecieranie suchą szmatką lameli, by pozbyć się z nich gromadzącego się kurzu. Nieco więcej uwagi wymagają jednak panele wypełnione mchem. Planując ich montaż trzeba wziąć pod uwagę, by nie były one narażone na bezpośrednie światło słoneczne ani ostre światło lampy oraz znajdowały się z dala od kominka, grzejników i nie były w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Z drugiej jednak strony takich paneli nie trzeba podlewać.

Idź do oryginalnego materiału