Cebula należy do tego rodzaju warzyw, bez których wiele potraw straciłoby znacząco na smaku i aromacie. Dlatego nie może jej zabraknąć w kuchni. Mowa tu zarówno o potrawach, które wymagają obróbki termicznej, jak i tych przygotowywanych ze świeżych produktów. Nie każdy jednak lubi ostry i intensywny smak cebuli, choćby na kanapce. I tu, cały na zielono wkracza szczypiorek. Aromatyczny, o cebulowym smaku, a jednak łagodniejszy i bardziej słodki. I może być dostępny przez całą zimę. A jak sadzić cebulę na szczypior? Jest kilka sposobów, naprawdę dziecinnie prostych.
Jak sadzić cebulę na szczypior, źródło; depositphotos.com
Kiedy sadzić cebulę na szczypior
Cebulę, której wyrośnie szczypior można sadzić w pomieszczeniu przez okrągły rok. jeżeli mamy ogród, to wiadomo, iż ten sposób uprawy przyda nam się zimą, gdy świeże warzywa, zwłaszcza te własne, to prawdziwy rarytas.
Jaką cebulę wybrać do sadzeni
Jak długo trzeba czekać na szczypior z cebuli
Jeśli do dyspozycji mamy cebulę, z której już szczypior kiełkuje, to do 10 dni od zasadzenia będziemy mogli już ścinać pierwsze liście cebuli. I właśnie taką cebulę najlepiej jest wybierać do sadzenia, z kiełkującym szczypiorem. jeżeli natomiast kiełków nie widać, to na pierwsze zbiory zaczekamy ok. 3 tygodni.
Jak sadzić cebulę na szczypior, źródło; depositphotos.com
Jak sadzić cebulę na szczypior w doniczce
Do uprawy cebuli na szczypior w doniczce wystarczy wybrać dowolny pojemnik, byleby jego wysokość przekraczała nieco wysokość cebuli, a wielkość należy dopasować do tego, ile sztuk cebuli ma się w takim pojemniku znaleźć.
Gdy już mamy pojemnik, to teraz podłoże – wiadomo, bardziej żyzne oznacza, iż cebula będzie miała dostępnych więcej składników pokarmowych, a to w konsekwencji da bardziej bujnie rosnący szczypior.
Jak sadzić cebulę na szczypior, źródło; depositphotos.com
W pojemniku musi znaleźć się tyle ziemi, by zasadzona cebula nie dotykała dna, a jednocześnie była nią przysypana na co najmniej 2/3 wysokości. Nad ziemią można również pozostawić samą zaschniętą końcówkę.
No i sadzimy dorodne cebule w odległości 2-3 cm od siebie. W ten sam sposób można również sadzić dymkę na szczypior, ale będzie on mniej dorodny. Będzie to również szczypiorek nieco delikatniejszy w smaku.
Jak najprościej uzyskać szczypior
Nie ma prostszego sposobu na pozyskanie szczypioru, oprócz oczywiście kupienia go w sklepie , jak włożenie po prostu cebuli do słoika z wodą. Woda najlepiej by sięgała wysokością do połowy cebuli. Wystarczy słoik lub inny pojemnik, woda cebula. Dolanie do wody niewielkiej ilości biohumusu zapewni cebuli dodatkowe składniki pokarmowe, które szczypior czerpie z bulwy. Pamiętać należy o systematycznym dolewaniu wody.
Sianie cebuli na szczypior
Żeby mieć pod ręką szczypiorek, można go sobie wyhodować siejąc również nasiona cebuli, np. cebuli siedmiolatki. Wystarczy skrzyneczka, żyzna ziemia i można gęsto wysiać nasiona cebuli w rządkach na głębokości 1-2 cm. Całość zraszamy, okrywamy folią spożywczą i umieszczamy na słonecznym parapecie.
Jak sadzić cebulę na szczypior, źródło; depositphotos.com
Gdy pojawi się szczypior folię zdejmujemy. Gdy jest już dorodny wyrywamy go wraz z cebulką, by nieco przerzedzić uprawę. A później już można korzystać z samego szczypioru pamiętając, by pozyskiwać tylko zewnętrzne liście, a tym wewnętrznym pozwolić rosnąć. jeżeli zetniemy wszystko, większość cebulek możemy doprowadzić do zamarcia.
Od wiosny do późnego lata można również sadzić i siać cebulę na szczypior w ogrodzie. Cebula ozima, sadzona późną jesienią pozwoli uzyskać szczypior już wczesną wiosną. I to zarówno cebula ozima sadzona z dymki jak i ta wysiewana z nasion.
Fot. główna: depositphotos.com