Jak rozpoznać ciążę urojoną u psa?

2 lat temu
Zdjęcie: Jak rozpoznać ciążę urojoną u psa? 


Ciąża urojona u psa to stan, w którym organizm suki przygotowuje się do porodu i wychowania potomstwa, mimo braku zapłodnienia. Zjawisko to obserwowane jest zarówno u psów, które mają już potomstwo, jak i tych, które nigdy nie były w ciąży. Jak jednak właściciel może rozpoznać ciążę urojoną u swojego pupila? Podpowiadamy.

Czym jest ciąża urojona?

Ciąża urojona u psa nazywana jest też ciążą fałszywą lub rzekomą. Jest to stan, w którym suka zaczyna odczuwać fizyczne i behawioralne objawy ciąży, mimo braku zapłodnienia. Ten stan fizjologiczny psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach, ponieważ w watach tylko samica alfa mogła zajść w ciążę. Dzięki ciąży urojonej inne wilczyce mogły uczestniczyć w wychowaniu młodych, pomagając tym samym samicy alfa.

U psów ciąża urojona nie jest do niczego potrzebna. Może występować zarówno u samic, które już rodziły, jak i tych, które nigdy nie miały młodych. Więcej na temat ciąży urojonej dowiemy się z artykułu na stronie: https://blog.piesotto.pl/ciaza-urojona-u-psa/. Warto jednak pamiętać, iż zjawisko to jest powszechne w sytuacji, kiedy suka nie uległa sterylizacji.

Kiedy występuje ciąża urojona u psa?

Pierwsze objawy ciąży urojonej u psa mogą pojawić się mniej więcej w drugim miesiącu po cieczce. Jeszcze do niedawna wielu właścicieli wierzyło, iż aby zapobiec ciąży urojonej, suka musi mieć potomstwo. w tej chwili jednak już wiadomo, iż ciąża rzekoma dotyka zarówno samice, które nigdy nie posiadały potomstwa, jak i te, które mają młode.

Problem ten występuje u wszystkich ras psów, a także u kundelków. Częściej jednak dotyka niewielkich suczek, czyli na przykład jamników czy yorków. Ciąża urojona trwa zwykle od 4 do 12 tygodni, licząc od pierwszego dnia cieczki u suki. Na ogół jednak ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.

Jakie są objawy ciąży urojonej?

Objawy ciąży urojonej do złudzenia przypominają te, które towarzyszą prawdziwej ciąży. Zwierzę przede wszystkim zaczyna zachowywać się w charakterystyczny sposób, aby przygotować się do macierzyństwa, a więc tworzy legowisko dla siebie i swojej rodziny. Zaczyna dziwnie traktować niektóre zabawki, niemal jak szczenięta. To z kolei sprawia, iż osoby, które będą chciały dotknąć takich przedmiotów, są narażone na agresję psa.

Wśród objawów ciąży urojonej wymienia się również fizyczne dolegliwości. Do najbardziej charakterystycznych zaliczana jest laktacja, a więc z sutków suki może zacząć płynąć mleko lub inna wydzielina. Często powiększa się również brzuch psa, a jego narządy płciowe stają się nabrzmiałe. Prawdopodobna jest też utrata apetytu lub wymioty. Warto jednak skonsultować z lekarzem czy objawy te są wynikiem ciąży urojonej, ponieważ mogą one występować również podczas wielu innych groźnych dla psów chorób.

Jak rozpoznać ciążę urojoną u psa?

Czytaj Więcej

Jakie witaminy dla psa seniora wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Czyszczenie zębów u psa – Poradnik

Czytaj Więcej

Jakie tabletki na odrobaczenie psa wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Skuteczna obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jak działa obroża przeciw kleszczom – Poradnik

Czytaj Więcej

Jakie krople przeciw kleszczom dla psa wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jakie tabletki na kleszcze dla psa wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Najlepsza szczotka do zębów dla psa w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Jaki preparat na stawy dla psa wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej

Zapalenie ucha u psa

Czytaj Więcej

Młodzieńcze zapalenie stawów u psa

Czytaj Więcej

Jakie krople do oczu dla psa wybrać w 2023 – Opinie oraz Ranking

Czytaj Więcej
Idź do oryginalnego materiału