Jak robić dobre zdjęcia roślinom?

4 lat temu

Rośliny są piękne i bardzo fotogeniczne. Do stworzenia ładnych i estetycznych zdjęć na bloga lub Instagram nie potrzebujesz sprzętu za kilka tysięcy złotych. Wystarczy odpowiednie światło, dobry aparat w telefonie i darmowy program do podstawowej obróbki zdjęć. Tylko tyle… Jak robić dobre zdjęcia roślinom?

Światło jest Twoim przyjacielem

Dobre światło gra kluczową rolę w fotografii. Szczególnie, jeżeli nie dysponujesz profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Czym jest dobre oświetlenie? Moim zdaniem nie ma lepszych warunków do zdjęć, niż rozproszone światło dzienne. Z takim oświetleniem poradzi sobie każdy, choćby zupełny amator.

Zdjęcia swoim roślinom wykonuj w godzinach, w których do Twojego mieszkania wpada sporo światła. Poszukaj miejsca, gdzie jest go najwięcej i jest jednocześnie ładnie rozproszone.

W przypadku ekspozycji północnej prawdopodobnie będziesz mógł wykonywać zdjęcia tuż przy samym oknie. jeżeli Twoje okno wychodzi na zachód lub południe, możesz być zmuszony nieco się od niego oddalić. Wpadające promienie słońca możesz zmiękczyć na przykład dzięki firanki, lub wykonywać sesje wyłącznie w pochmurne dni.

Zacznij od rozproszonego światła, a z czasem eksperymentuj z ostrzejszym oświetleniem. Tworzy ono cienie, które możesz w interesujący sposób wykorzystać.

Ustawienia rośliny względem światła

Na początku polecam Ci trzy podstawowe ustawienia rośliny względem źródła światła:

Bokiem do źródła światła (oświetlenie boczne)

Ustaw roślinę bokiem do światła i stań naprzeciwko niej. Takie oświetlenie daje bardzo przyjemny efekt. Jedna strona rośliny jest lepiej oświetlona, niż druga, tworzy to wrażenie głębi oraz podkreśla fakturę liści.

Tyłem do źródła światła (pod światło)

Z tego ustawienia korzystam najczęściej. Ustaw roślinę naprzeciwko okna i stań przed nią, przodem do okna. Tylne światło podkreśli kolory, wybarwienia oraz strukturę liści. Światło warto odbić od przodu rośliny dzięki blendy lub arkuszu białego papieru.

Jeśli tego nie zrobisz, a używasz aparatu w telefonie, roślina na zdjęciu będzie ciemniejsza niż otoczenie. Można spróbować to wyrównać podczas obróbki, podciągając „cienie” na zdjęciu.

Przodem do źródła światła

Stań pomiędzy rośliną, a oknem. Tutaj musisz zadbać, aby wpadające przez okno światło było miękkie. W takim wypadku roślina jest całkowicie oświetlona, dobrze widać jej kolory. Światło jest jednak płaskie, nie tworzą się żadne cienie.

Bądź minimalistą

Zbyt duża ilość faktur i kolorów odwraca uwagę od głównego tematu zdjęcia i wprowadza niepotrzebny chaos. Minimalizm jest zdrowy, również w fotografii. Skupiaj się na tym, aby w kadrze nie działo się zbyt wiele.

Na początek ustaw roślinę na jednolitym tle. Jednak niech nie stoi zbyt blisko tła, ponieważ na ścianie pojawi się niepotrzebny cień. jeżeli chcesz, stopniowo dodawaj dodatkowe przedmioty, które urozmaicą zdjęcia.

Spójne kolory

W przypadku zdjęć na Instagram czy bloga, warto trzymać się tych samych kolorów. Wybierz kolor dominujący i 2-3 kolory uzupełniające. Spójny styl i paleta kolorów pozytywnie wpływają na odbiór zdjęć.

Ja wybrałam biel jako dominujący kolor oraz zieleń (fotografując rośliny raczej nie da się go uniknąć :)) i różne odcienie brązu. Te kolory są praktycznie na wszystkich moich zdjęciach. Czasami dodaję jakiś akcent w innym kolorze dla urozmaicenia. Możesz to

Rób różne ujęcia

Staraj się patrzeć na roślinę z różnych kątów i perspektyw. Rób zbliżenia i detale. Może to być jeden liść, a może być jedynie jego fragment, pokazujący fakturę lub wybarwienie. Później nieco się oddal i zrób kompozycję z kilku roślin. Od góry i z różnych stron. Jedną roślinę można pokazać na wiele różnych sposobów. jeżeli lubisz, możesz próbować tworzyć kompozycje flat lay. Eksperymentuj.

Znajdź swój styl

Ja lubię jasne i minimalistyczne zdjęcia. I tego się trzymam, to najbardziej czuję. jeżeli Ty wolisz ciemne zdjęcia, to takie rób. Kombinuj, testuj i zmieniaj aż znajdziesz styl w którym czujesz się najlepiej

Obrabiaj

Jeśli uważasz, iż obrabianie zdjęć to już nie fotografia, to ok, trzymaj się tego. Jednak nie ma co dyskutować – obrobione zdjęcia wyglądają o wiele lepiej. Ściągnij na telefon aplikację do obróbki, ja osobiście polecam Ci Lightroom. To darmowa aplikacja, która daje wiele możliwości.

Prawdopodobnie każde zdjęcie wykonane telefonem będzie potrzebować korekcji kontrastu, jasności czy nasycenia. Możesz jednak pójść o krok dalej i skorzystać z gotowych filtrów. Tych dostępnych w Lightroomie, lub pobranych z innego miejsca. Na pewno przygotuję wpis o tym, jak obrabiać zdjęcia w tym programie.

Jak robić dobre zdjęcia roślinom?

To najważniejsze rzeczy, dzięki którym zaczniesz robić lepsze zdjęcia. Pamiętaj jednak, iż fotografia może być sztuką i sposobem na artystycznego wyrazu. Pozwól się więc ponieść swojej kreatywności i testuj różne rozwiązania. Powodzenia!

Idź do oryginalnego materiału