Jak przestrzeń miejska wpływa na jakość życia mieszkańców?

2 tygodni temu
Zdjęcie: Przestrzeń miejska


Dobrze zagospodarowana przestrzeń miejska to przede wszystkim elementy małej architektury. Choć na co dzień nie zawsze są one dostrzegane, to ich brak bardzo gwałtownie zaczyna uwierać zarówno mieszkańcom jak i turystom. Składają się na nie zarówno ławki, stoły, krzesła jak i kosze na śmieci czy stojaki rowerowe. W poniższym artykule przedstawimy to, jak zagospodarowanie takiej przestrzeni wpływa na życie mieszkańców. Przyjrzymy się również temu, jakie praktyki stosuje się, aby ją polepszyć.


Kształtowanie przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom


Miasto musi być dla ludzi, dlatego kluczową rolę w zarządzaniu daną miejscowością pełni kształtowanie przestrzeni publicznej. W tym idealnym, przestrzeń publiczna powinna zajmować 1/3 jego powierzchni. Jej funkcjonalność i bezpieczeństwo przekłada się na atrakcyjność danych miejsc. W tych najpiękniejszych o wiele chętniej spędza się czas. Mieszkańcy doceniają bowiem, kiedy wspólna przestrzeń publiczna ma coś więcej do zaoferowania. Zrewitalizowana przestrzeń miejska działa na nich jak magnez i skutecznie zwiększa ilość osób korzystających z danych obiektów. Inwestycje w komfortowe użytkowanie przestrzeni publicznej mają swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Stają się one miejscem sprzyjającym tworzeniu społeczności lokalnych, które mają nieodzowną rolę w społeczeństwie.


Poza rewitalizacją warto zauważyć, iż uznane place miejskie są bogate w rośliny zielone. Doskonałym przykładem odpowiedzialnego podejścia do kształtowania przestrzeni publicznej jest miasto Zurych. W miejscowości, wśród licznych nasadzeń, stworzone są miejsca łączące przyjemne z pożytecznym. W mieście:


rozstawione są bardzo duże ilości ławek,


wyznaczone są strefy bezpiecznej zabawy dla najmłodszych,


zdecydowano o stworzeniu stawu jako zbiornika na wodę opadową, która rozprowadzana jest po parku.


W Polsce podobnym przykładem może być Park Reagana w Gdańsku. Jest buforem między miastem a morzem. Wypełniony licznymi ławkami i atrakcjami pozwala na odpoczynek mieszkańcom i turystom.


Podstawowe elementy małej architektury miejskiej


Zdecydowanie elementy małej architektury miejskiej są jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia przestrzeni publicznej. Mowa tu o ławkach, donicach, stojakach na rowery czy też koszach na śmieci. Warto przy tym zauważyć, iż ławki miejskie przestały być wyłącznie miejscem odpoczynku podczas pokonywania trasy. Coraz częściej są traktowane jako miejsce spotkań i relaksu. Pozwalają obserwować nieustające życie miejskie i umożliwiają poznawanie innych ludzi z sąsiedztwa. W miastach niezastąpione są również kosze na śmieci i stojaki na rowery. Obecność tych pierwszych umożliwia zachowanie czystości w okolicy. Stojaki na rowery są natomiast najlepszą zachętą do wybrania najbardziej ekologicznej formy transportu.


Analizując elementy małej architektury miejskiej, nie można zapomnieć o ozdobnych donicach. Dobra przestrzeń publiczna musi wygospodarować miejsce dla pięknych i sezonowych kwiatów. Co więcej, musi umiejętnie scalać nowoczesność, funkcjonalność i trwałość. choćby ławki, pomimo swojej prostej formy, mogą posiadać swój urok, który uzupełnia oferowaną wygodę wypoczynku oraz podnosi atrakcyjność wizualną danego regionu.


Gdzie zaopatrywać się w elementy małej architektury miejskiej?


Pamiętajmy, iż przestrzeń publiczna jako wspólne dobro musi wykazywać ponadprzeciętną trwałość, niezależnie od stylu i sposobu wykonania. Każdego dnia jest narażona na intensywne użytkowanie, dlatego nie można ufać przypadkowym dostawcom. Wielu producentów decyduje się na prowadzenie swojej działalności również w sieci. Także w sklepach internetowych można znaleźć niezbędne elementy wyposażenia dla strefy przestrzeni miejskiej. Przykładem sprawdzonej firmy prężnie działającej w branży jest lawkaogrodowa.pl.


Zrównoważona przestrzeń miejska


Współczesna przestrzeń publiczna staje przed wyzwaniem ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Powinna zatem minimalizować zużycie surowców, promować odnawialne materiały i dbać o długowieczność elementów wyposażenia. Coraz częściej stosowane są w niej recyklingowane tworzywa, stal nierdzewna oraz nowoczesne kompozyty. Charakteryzują się one trwałością i niską emisją CO2 podczas produkcji.


Zielona przestrzeń miejska, bogata w roślinność, staje się natomiast miejscem sprzyjającym różnorodności biologicznej. Łąki kwietne, które wspierają pracowite pszczoły i inne owady, stanowią ekologiczne rozwiązanie, ale też estetyczną atrakcję. Sąsiedztwo z ławkami i miejscami odpoczynku umożliwia mieszkańcom czerpanie euforii z obserwacji natury, a jednocześnie przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej.


Na sam koniec warto wspomnieć również o nowoczesnym rozwiązaniu, jakim są ławki solarne. Dzięki nim można nie tylko odpocząć, ale także naładować urządzenia mobilne, korzystając z energii słonecznej. Skutecznie wpisują się one w trend ekologicznych miast, jednocześnie promując odnawialne źródła energii i zwiększając funkcjonalność miejskiej infrastruktury.


Podsumowanie


Dobrze zagospodarowana przestrzeń miejska znacząco wpływa na jakość życia mieszkańców. Oferuje im bowiem wygodne miejsca do odpoczynku, spotkań i aktywności. Elementy małej architektury skutecznie podnoszą estetykę miasta, a przy tym wspierają jego funkcjonalność i ekologię. Zrównoważone praktyki z kolei promują nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej, tworząc przyjazne i ekologiczne środowisko miejskie.


Źródło: artykuł partnera
Idź do oryginalnego materiału