Zamiokulkas to wieloletnia i bardzo wytrzymała roślina. Wyróżnia się grubymi łodygami oraz liśćmi o podłużno-eliptycznym kształcie. Jego największymi zaletami są małe wymagania i odporność na niesprzyjające warunki. Wybacza choćby drobne błędy w pielęgnacji. Na kwiatka trzeba jednak bardzo uważać podczas przesadzania. To właśnie wtedy jest najbardziej narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Jak przesadzać zamiokulkas? Pamiętaj o jednej zasadzie
Roślina pełni w domu funkcję naturalnego filtra. Oczyszcza powietrze poprzez produkcję dużej ilości tlenu oraz wchłanianie CO2. Młodsze okazy potrzebują przesadzania co rok, a starsze dopiero wtedy, gdy kłącza i korzenie zaczynają wystawać poza doniczkę. To znak, iż nie ma już miejsca na nowe liście i potrzebny jest większy pojemnik.
Kwiatka trzeba wyciągnąć ze starej donicy, a następnie delikatnie usunąć pozostałości ziemi z korzeni i bulw. Włóż zamiokulkas do nowej donicy i przysyp bryłę korzeniową w taki sposób, żeby listki znajdowały się na wierzchu. Najlepsze jest próchnicze, żyzne, przepuszczalne oraz lekko kwaśne podłoże.
zamiokulkas (zdj. ilustracyjne) istock/Elena Ebinger
Kiedy przesadzać zamiokulkas? Zaznacz sobie w kalendarzu
Przed rozpoczęciem przesadzania możesz delikatnie związać liście kwiatka, żeby nie połamały się w trakcie całego procesu. Doniczka powinna być na tyle szeroka, żeby zamiokulkas miał miejsce na wypuszczanie nowych pędów. Najlepszym wyborem będzie pojemnik o 3 cm szerszy od poprzedniego. Musi też posiadać otwory umożliwiające odpływ wody. Nie musi natomiast być głęboki. Najkorzystniejszym terminem na przesadzanie rośliny jest wczesna wiosna. Nic się jednak nie stanie, jeżeli się spóźnisz. Taki zabieg spokojnie można też wykonać na początku lata.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.