Jak obcinać róże na wiosnę? Sprawdź, jak sadzić i uprawiać te kwiaty

8 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Jak obcinać róże na wiosnę? jeżeli chcesz wiedzieć, po co to robić, a także jak dbać o te piękne kwiaty, ten artykuł wiele Ci wyjaśni.
Przycinanie róż to jeden z ważniejszych zabiegów podczas ich pielęgnacji. jeżeli chciałbyś uprawiać je w swoim ogrodzie, powinieneś wiedzieć, jak się z nimi obchodzić i na czym się skupić, by dobrze rosły i jak najdłużej zachowały swoje piękno.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Sadzenie róż – jak przebiega?
Sadzenie róż z gołymi korzeniami powinno się odbywać wiosną albo jesienią. jeżeli natomiast będziesz miał sadzonkę z doniczki, możesz ją zasadzić w dowolnym momencie od marca do listopada. Jesienią można sadzić więcej odmian róż, a roślin zwykle nie trzeba podlewać. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na odmianę mrozoodporną, czy nie, każdą z nich powinieneś zabezpieczyć przed działaniem mrozu.
Najpierw należy wykopać dołek głębokości około 30 centymetrów. W przypadku gołego korzenia wskazane będzie utworzenie niewielkiego kopczyka na dnie. Gdyby korzenie okazały się zbyt długie, trzeba je przyciąć tak, by osiągały długość około 25 centymetrów i ostrożnie ugnieść je na podłożu. W przypadku sadzonki w doniczce, warto ją najpierw podlać (chyba iż ziemia w pojemniku jest mocno wilgotna). Następnie podłoże trzeba delikatnie wyciągnąć z doniczki razem z korzeniami i osypać. Później wystarczy, iż wsadzisz sadzonkę do dołka i przysypiesz.


Uprawa róż – co warto wiedzieć?
Wiosenne porządki już tuż, tuż. Co warto wiedzieć, na temat uprawy róż? jeżeli chcesz, by te kwiaty dobrze rosły w Twoim ogrodzie, poszukaj im żyznej, lekkiej, a zarazem przepuszczalnej ziemi. Podłoże powinno mieć też lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Wybierz swoim różom słoneczne, a także przewiewne miejsce. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, iż niektóre odmiany wolą więcej cienia. Wiedz, iż w ciemniejszym miejscu każdy krzew róży będzie bardziej narażony na choroby grzybicze. Róże nie wymagają zbyt dużej ilości wody, a podlewać trzeba je przede wszystkim w czasie dużych upałów. Młode rośliny mogą być dość wrażliwe na suszę, jednak starsze egzemplarze bez problemu mogą przetrwać choćby dłuższy okres przesuszenia.


róże w zimie (zdj. ilustracyjne) NoemiaZancuoghi/istock


Najistotniejszym zabiegiem w przypadku uprawy róż jest bez wątpienia ich regularne przycinanie, które ma pomóc utrzymać krzewy we właściwym kształcie. Procedurę tę należy przeprowadzić wiosną, jeszcze w marcu, kiedy skończą się najsurowsze mrozy. Na jesień zabiegu się nie przeprowadza – trzeba jednak usunąć martwe pędy. Zawsze należy też odpowiednio zabezpieczyć róże na zimę, a szczególnie trzeba o to zadbać, gdy zima jest mroźna i pozbawiona śniegu. Dookoła podstawy pędów utwórz kopczyk z liści bądź torfu. Następnie musisz go dokładnie obłożyć gałązkami należącymi do iglastych roślin.
Zobacz też: Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania
Idź do oryginalnego materiału