Cebulę zwyczajną można uprawiać na kilka sposobów. Są odmiany idealne do wysiewu, takie, które sadzi się z rozsady oraz te sadzone z dymki. Również termin sadzenia można dobrać do własnych wymagań. jeżeli chcemy cieszyć się świeżą cebulą w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, warto uprawiać zarówno cebulę z siewu lub sadzenia wiosennego jak i zasadzić dymkę ozimą jesienią. Terminy zbiorów będą wówczas bardzo zróżnicowane. W tym artykule zajmiemy się cebulą ozimą, wyjaśnimy jak i kiedy sadzić cebulę zimową, która gwarantuje najwcześniejsze plony.
O odmianach dymki, również odmianach zimowych dymki przeczytasz tutaj:
Dlaczego warto sadzić cebulę ozimą
Sadzenie cebuli ozimej to gwarancja zebrania plonów o co najmniej miesiąc wcześniej niż tych mających miejsce po sadzeniu cebuli wiosną. Warto też wspomnieć, iż zasadzenie cebuli jesienią daje nam dostęp do świeżego szczypioru już w miesiącach wczesnowiosennych. A jeżeli zasadzimy dymkę dość gęsto, to bardzo wcześnie można ją przerywać i dysponować cebulą ze szczypiorem – nazywa się to uprawą cebuli na pęczki. Zbiory dojrzałej cebuli ozimej przypadają natomiast już w czerwcu i na początku lipca.
Kiedy sadzić cebulę zimową – kiedy sadzić cebulę ozimą, źródło: depositphotos.com
Kiedy sadzić cebulę zimową
Jeszcze niedawno w poradnikach pisano, iż cebulę zimową sadzi się we wrześniu, ewentualnie na początku października. Teraz, gdy klimat nam się wyraźnie ociepla podanie przybliżonego terminu już takie proste nie jest. Trzeba spoglądać na długoterminowe prognozy i kierować się intuicją. jeżeli bowiem jesień i początek zimy będą ciepłe, to cebula urośnie zbyt duża i może nie przetrwać zimy, zasadzona zbyt późno nie zdąży się ukorzenić.
Trzeba więc wyczuć dogodny moment sadzenia, gdzieś 4, maksymalnie 6 tygodni przed przyjściem mrozów. A zatem równie dobrze można sadzić dymkę z końcem października lub na początku listopada. W każdym razie robi się to już późną jesienią.
Wymagania cebuli ozimej
Wymagania uprawowe cebuli ozimej nie odbiegają od tych, które ma cebula wiosenna. Podłoże powinno zostać głęboko przekopane, dobrze spulchnione i odchwaszczone. Ziemia powinna być żyzna (można ją wymieszać z kompostem), o pH od 6,5 do 7,0 i umiarkowanie wilgotna. Cebula dymka przed posadzeniem powinna zostać zaprawiona. Zaprawić dymkę można popiołem z drzew liściastych, mączką bazaltową, można też wybrać inny sposób zaprawiania cebul.
Pamiętać należy, iż sadzenie cebuli wymaga stosowania zasad płodozmianu i nie może ona rosnąć przez 4 lata w tym samym miejscu gdzie wcześniej rosły warzywa cebulowe.
Płodozmian warzyw
Cebulę można sadzić po warzywach psiankowatych, np. po pomidorach. Trzeba jej również zapewnić odpowiednie, dobre sąsiedztwo, korzystając z wiedzy na temat allelopatii roślin. Każdy chyba wie, że cebula zwyczajna i marchew to najlepsze przyjaciółki i zawsze powinny rosnąć obok siebie.
Jak sadzić cebulę zimową
Cebulę zimową sadzi się głębiej niż tę sadzoną wiosną. Jej końcówka powinna znaleźć się jakieś 3-4 cm pod powierzchnią ziemi. W zależności od tego czy będzie przeznaczona na zbiór dojrzałych cebul czy też na cebulę na pęczki, wybieramy odległość między cebulami. Ta na pęczki może być sadzona w odległości 1-2 cm od siebie, a ta na cebule ok. 8 cm od siebie. Można też przerwać cebulę i pozostawiać w ziemi tę, która ma dojrzeć. Ze szczypioru można korzystać już od wczesnej wiosny, pamiętając jednak by zawsze pozostawić co najmniej 3 liście.
Kiedy sadzić cebulę zimową – kiedy sadzić cebulę ozimą, autor: Rasbak at Dutch Wikipedia, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Okrycie uprawy cebuli ozimej białą agrowłókniną uchroni ją przed przemarznięciem, ale również nieco przyspieszy zbiory.
Odległość między rzędami powinna wynosić 20-30 cm, ale jak już wspomnieliśmy, dobrze jest zasadzić rządek cebuli a 20 cm dalej rządem marchwi ozimej i tak na przemian.
Fot. główna: depositphotos.com