Jak i kiedy sadzić cebulę?

1 rok temu
Zdjęcie: jak i kiedy sadzić cebulę


Cebula należy do rodziny amarylkowatych, jej prawidłowa nazwa botaniczna to czosnek cebula, jest bowiem gatunkiem należącym do rodzaju czosnek. Jednak zwyczajowo nazywana jest cebulą. Pochodzi ze Środkowej Azji i można ją zobaczyć na rysunkach z epoki brązu sprzed pięciu tysięcy lat.

Najbardziej odpowiada jej stanowisko słoneczne i ciepłe a podłoże lekkie i próchnicze, zasilane kompostem. Nie lubi rosnąć w miejscach, gdzie wcześniej był posadzony por, ale za to dobrze ją sadzić po rzodkiewce, marchwi, fasoli czy grochu. Gdy panują upały dobrze jest ją podlewać. O tym, iż nadszedł czas zbiorów komunikuje kładąc szczypior na ziemię. Nie będzie gniła zimą, jeżeli dobrze ją wysuszysz. Zebraną cebulę trzymaj w chłodnym, przewiewnym i ciemnym pomieszczeniu. To tak w skrócie. Więcej poniżej.

Cebulę możesz uprawiać z siewu, dymki bądź z rozsady. Można w Polsce uprawiać również cebulę ozimą.

Kiedy siać lub sadzić cebulę

Moment siania/sadzenia cebuli jest ważny. jeżeli bowiem posadzisz ją zbyt wcześnie a przyjdą przymrozki, to wschody zostaną uszkodzone i cebula będzie dodatkowo bardzo podatna na choroby grzybowe. jeżeli posadzisz za późno, plony będą dużo niższe niż powinny. W tym pierwszym przypadku można sobie poradzić. Wystarczy posadzoną/zasianą cebulę okryć agrowłókniną, jeżeli nie pojawi się trzaskający mróz to lekki przymrozek nie będzie jej groźny.

Generalnie cebulę sieje się na początku kwietnia, kiełkować zaczyna w temperaturze około 7-8oC. Ale tu głównym czynnikiem jest to, o której części Polski mowa. W górach i na północnym-wschodzie trzeba z tym sianiem nieco zaczekać, natomiast w południowo-zachodniej części kraju można siać ją wcześniej.

Te same zasady dotyczą sadzenia cebuli z dymki. jeżeli będzie to uprawa z rozsady, wysiew nasion trzeba rozpocząć na początku marca a nasiona wysiej do inspektu. Dobrze prowadzona rozsada będzie się nadawała do wysadzenia w warzywniku po około dwóch miesiącach od wysiewu.

Cebulę ozimą wysiewać należy w połowie sierpnia.

fot. kuret / pixabay.com

Wymagania glebowe

Podłoże pod cebulę musi być przede wszystkim bogate w próchnicę, do tego średnio zwięzłe. Musi to być gleba dobrej jakości o odczynie obojętnym, między 6,5 a 7,0 pH. Stanowisko powinno być słoneczne. jeżeli spełnisz wszystkie te warunki, na pewno doczekasz się obfitych plonów.

Materiał siewny

Zabiegiem, który na pewno uchroni cebulę przed chorobami (biała zgnilizna, udnica cebulkowa, śmietka cebulanka) jest zaprawienie nasion, jeżeli są to nasiona własnej produkcji. Wygodniej jest kupić nasiona w sklepie ogrodniczym. Zwróć uwagę na producenta, ten uznany na rynku daje gwarancję dobrej jakości nasion.

Dymki to takie małe cebulki, które kupuje się już gotowe do wysadzenia. Kupisz ją również w każdym sklepie ogrodniczym. Ważne by cebulki były twarde, nie miały plam na łuskach. Muszą zdrowo i jędrnie wyglądać. Te najlepsze powinny mieć wielkość od 1 do 1,5 cm. Spełnienie tych warunków przy zakupie zapewni na pewno dobre plony. Warto zakupić kilka rodzajów. Tę najpowszechniejszą żółtą, ale też czerwoną i białą. Różnią się nie tylko wyglądem, ale i intensywnością smaku i aromatu

Sianie cebuli

W zależności od regionu zaczynaj siać cebulę z końcem marca lub do połowy kwietnia. Ziemię dobrze spulchnij i wyrównaj. Później znacznikiem zrób rowki o głębokości od 2-3 centymetrów. Zależne jest to od rodzaju podłoża. jeżeli gleba jest cięższa rowek musi być płytszy, jeżeli lekka, głębszy. Chodzi o to, żeby korzenie nie wypchnęły cebuli zupełnie na wierzch. Odległość między rzędami to jakieś 20-30 cm. Do siania możesz użyć siewnika manualnego, na pewno ułatwi i przyspieszy to pracę. Nasionka bowiem mają być wysiane pojedynczo w odległości 1 centymetra od siebie. Później całość zasyp ziemią i obficie podlej.

Gdy cebula wzejdzie, na bieżąco ją przerywaj usuwając najmarniej wyglądające egzemplarze. Przydadzą się w kuchni. Żeby cebule urosły dorodne docelowo powinny rosnąc od siebie w odległości ok. 5-8 centymetrów i taki generalny zabieg przerywania powinien mieść miejsce po około 50 dniach od momentu wysiania.

fot. carlfbagge / flickr.com

Sadzenie dymki

Miejsce przygotuj tak samo jak do wysiewu. A później poutykaj piętką w dół cebulki, co 5-8 cm, rzędach oddalonych od siebie jakieś 20 cm. Wierzchołki dymki powinny nieznacznie wstawać spod ziemi. Potem starannie uciśnij glebę wkoło, żeby korzenie nie wypchnęły dymki na zewnątrz. Dobrze jest przykryć całość agrowłókniną, przymrozki nie uszkodzą wzrostów a i plony będą szybsze.

Wysiew cebuli ozimej

Dobrą stroną wysiewania cebuli ozimej jest to, iż plony są dużo szybciej niż sianej lub sadzonej z dymki. Sieje się ją dokładnie tak samo jak tę wiosenną tyle, iż terminem jest sierpień, optymalnie jego połowa. Jeszcze przed nadejściem zimy cebula wypuści kilka liści i w tej formie powinna przetrwać zimę. jeżeli jednak zapowiedzą nadejście syberyjskich mrozów, przykryj całość agrowłókniną.

Pielęgnacja cebuli

Po wysiewie pilnuj by ziemia się nie zbryliła. Trzeba ją systematycznie spulchniać. Nie dopuść również do zachwaszczenia, bo chwasty zabiorą cebuli wodę, składniki odżywcze i światło. jeżeli wiosna i lato nie obfitują w opady, systematycznie cebulę podlewaj. Raz czy dwa podlej cebulę wodą z dodatkiem biohumusu, również poprawisz plony. Zbiory ogarnij pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

fot. główne Digital-Designs / flickr.com

Idź do oryginalnego materiału