
Parasol ogrodowy to świetny dodatek do ogrodu i nie tylko. Sprawdzi się na nie zadaszonym tarasie czy balkonie. Aby jednak mógł cieszyć oko na dłużej, należy o niego odpowiednio zadbać. O czym zatem warto pamiętać? Podpowiadamy!

Jak skutecznie czyścić parasol ogrodowy?
Parasol ogrodowy to nie tylko skuteczna ochrona przed słońcem. To również prawdziwa ozdoba ogrodu czy tarasu. Niestety ze względu na to, iż jest on wystawiony na długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, może bardzo gwałtownie stracić swoje walory dekoracyjne. Dlatego koniecznością jest jego regularne i dokładnie czyszczenie. Na szczęście nie powinno ono sprawiać większych problemów, szczególnie iż większość modeli ma czasze stworzone z poliestru, z którego z łatwością schodzą wszelkie zabrudzenia.
Tworzywa sztuczne nie powinny sprawiać większych problemów pielęgnacyjnych. Poliester można z łatwością wyczyścić ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Do przetarcia czaszy wystarczy zwilżona taką mieszanką gąbka. Aby po czyszczeniu w pełni spłukać ją z powierzchni materiału, można posłużyć się wężem ogrodowym. jeżeli natomiast zanieczyszczenia są trudne do usunięcia, można posłużyć się nieco silniejszym środkiem, ale przez cały czas naturalnym – octem. Dodatkowo w razie potrzeby zawsze istnieje opcja ściągnięcia materiału ze stelaża i włożenia go do pralki.
Samą konstrukcję parasola również warto raz na jakiś czas poddać czyszczeniu. Aluminiowy lub stalowy stelaż, warto przetrzeć tą samą gąbką, aby zachować jego nienaganny stan na dłużej.

Jak chronić parasol przed deszczem i wiatrem?
Parasol ogrodowy wystawiony na zewnątrz będzie poddany działaniu deszczu oraz wiatru. Poliester jest wodoodporny, dlatego krople wody nie powinny mu zaszkodzić, natomiast warto zainteresować się samym stelażem. Zarówno stal jak i aluminium mogą rdzewieć. O ile jest to oczywiste w przypadku stalowych konstrukcji, to jeżeli chodzi o aluminium – niekoniecznie. Co ciekawe, tworzywo to może korodować (szczególnie gdy bardzo długo jest narażone na działanie wilgoci). Dlatego jeszcze przed wystawieniem parasola ogrodowego na zewnątrz, warto pokryć cały stelaż środkiem antykorozyjnym.
Jeśli pogoda nie dopisuje, zawsze warto złożyć i schować parasol ogrodowy w suche miejsce. Mimo iż poliester jest raczej odporny na rozwój pleśni i grzybów, to pozostawiony na długi czas w wilgotnym środowisku może zawsze ulec infekcji. Dlatego najlepiej zastosować specjalny pokrowiec i schować parasol do suchego pomieszczenia, aby mieć pewność, iż posłuży jak najdłużej.
Jeśli natomiast chodzi o wiatr, to choćby w przypadku zastosowania ciężkiej podstawy, parasol może ulec przewróceniu w wyniku mocniejszych podmuchów. W takim przypadku może dojść do poważniejszego uszkodzenia parasola ogrodowego. Wiatr może też spowodować złamanie żeber konstrukcji. Dlatego jeżeli pogoda jest wyjątkowo wietrzna, warto złożyć parasol i odłożyć go w bezpieczne, osłonięte miejsce.

Przechowywanie parasola po sezonie – najlepsze praktyki
Parasol ogrodowy służy przez cały sezon. Co jednak warto zrobić, aby w przyszłym roku przez cały czas cieszył oko i spełniał swoją funkcję? Zdecydowanie nie powinno się zostawiać go na zewnątrz na całą zimę! Przed schowaniem go w bezpieczne miejsce należy w pierwszej kolejności dokładnie go wyczyścić, aby pozbyć się wszelkich plam, które mogłyby zaschnąć i być trudne do usunięcia w przyszłości. Dobrze jest go także odpowiednio osuszyć. jeżeli wilgotny parasol trafi do pokrowca na całą zimę, bardzo możliwe, iż rozwinie się w nim pleśń. Szczególnie gdy będzie przechowywany w wilgotnych warunkach np. w piwnicy. Dlatego oprócz osuszenia czaszy i stelaża, należy też zadbać o przewiewne i pozbawione wilgoci miejsce do składowania. Może być nim strych bądź składzik.
O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o opróżnieniu podstawy stelaża z wody! Wiele elementów tego typu można dociążyć właśnie w ten sposób. Wnętrze podstawy należy opróżnić, wysuszyć i dopiero odłożyć do miejsca, w którym poczeka na kolejny sezon.

Najczęstsze błędy w użytkowaniu parasoli ogrodowych
Czyszczenie, konserwacja i przechowywanie parasola ogrodowego to tylko kilka z czynności, które warto podjąć, aby zachować jego idealny stan na dłużej. Oprócz tego warto pamiętać o tym, aby nie popełniać najczęstszych błędów w jego użytkowaniu. Należą do nich:
- używanie zbyt mocnych środków czyszczących – agresywne preparaty chemiczne mogą uszkodzić parasol ogrodowy – zdecydowanie lepiej sprawdzą się wspomniane wcześniej szare mydło lub ocet;
- brak przeglądu stanu technicznego parasola ogrodowego – warto raz na jakiś czas zweryfikować, czy śruby i zawiasy są dobrze dokręcone. Może, chociażby okazać się, iż ruchome części powinny zostać delikatnie naoliwione;
- nieodpowiednia podstawa – element ten powinien być dobrany odpowiednio do wielkości parasola ogrodowego. Zbyt lekka podstawa może nie utrzymać go w jednym miejscu, szczególnie przy wietrznej pogodzie. Dodatkowo jeżeli parasol jest użytkowany na nierównym terenie lepiej unikać podstaw na kołach. Te są dedykowane głównie prostym, twardym powierzchniom – sprawdzą się na wylewkach betonowych czy tarasach wyłożonych deskami lub płytkami.
Zadbaj o swój parasol ogrodowy i ciesz się jego wyglądem przez lata!
Zadbany i klimatyczny kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu to marzenie wielu osób. Dlatego warto zastosować powyższe porady – parasol ogrodowy należy regularnie czyścić, zabezpieczać i przechowywać we adekwatnych warunkach. To najlepsze sposoby na to, aby utrzymać go w nienagannym stanie przez wiele sezonów!
Artykuł sponsorowany