Jak dbać o dywaniki łazienkowe? Jaki dywanik wybrać? Poradnik Biedronki Home

1 rok temu

W łazience zdecydowanie warto mieć choćby niewielki dywanik. Po wyjściu z wanny czy spod prysznica można na nim osuszyć stopy, które też dzięki dywanikowi nie zmarzną. Stylowy dywanik do łazienki doda też szyku wnętrzu. Dobierz adekwatny rozmiar, kształt, wzór, kolor do pomieszczenia i jego aranżacji. Dowiedz się, jak dbać o dywanik łazienkowy, by służył latami!

Jaki dywanik łazienkowy wybrać?

Obecnie można znaleźć w sklepie online Biedronka Home sporo różnego rodzaju dywaników łazienkowych. Okrągłe, prostokątne, w kształcie gwiazdy; beżowe, czarne, różowe; we wzory i w paski; z miękkiej bawełny lub trwałego PCV. Jaki wybrać dywanik do łazienki? Wszystko zależy od wielkości łazienki oraz stylu, w jakim została urządzona.

Rozmiar i kształt

Do mniejszych pomieszczeń proponujemy niewielki dywanik łazienkowy okrągły, bo taki kształt nie zmniejszy optycznie przestrzeni. Większe prostokątne dywaniki do łazienki wybierz, gdy pomieszczenie ma spore rozmiary. Możesz też zdecydować się na komplet dywaników łazienkowych – jeden koło wanny, drugi koło prysznica, trzeci niedaleko umywalki czy toalety. jeżeli chodzi o kształt, to są też dostępne dywaniki do łazienki w kształcie gwiazdy czy innym, fantazyjnym. Pasują do wyjątkowych przestrzeni, np. w stylu boho czy shabby chic. Sprawdzą się też w łazienkach, z których głównie korzystają dzieci.

Materiał

Dywaniki łazienkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, to jest:

  • Gumy lub PCV. Tanie dywaniki o adekwatnościach antypoślizgowych, choć mało przyjemne w dotyku. Łatwo je utrzymać w czystości, gwałtownie schną.
  • Materiałów naturalnych np. bawełny o grubym splocie. Miękkie w dotyku, ciepłe, wytrzymałe i bardzo chłonne. Pod spodem dla przyczepności montuje się warstwę gumy czy kauczuku. Ich minusem jest to, iż dłużej schną i w razie mocnego pobrudzenia, trudniej je wyczyścić. Są też droższe niż dywaniki z gumy.
  • Drewno lub bambus – to takie maty z cienkich pasków połączonych sznurkiem. Trwałe i łatwe do wyczyszczenia, ale niemiłe w dotyku i twarde.

Dywaniki łazienkowe 3-częściowe lub pojedyncze najczęściej wybierane do łazienek wykonane są z bawełny czy innego materiału miękkiego. Popularne są też gumowe dywaniki łazienkowe antypoślizgowe.

Kolor i wzór

Kolor i wzór trzeba dobrać do wnętrza. Można wybierać spośród kolorów ziemi, neutralnych, jak biel, beż, brąz, lub bardziej pastelowych np. różowy, niebieski, a choćby energetycznych np. neonowa zieleń. Modny jest teraz czarny dywanik łazienkowy, który świetnie wpisuje się do aranżacji loftowych, industrialnych. Czarne dodatki w łazience są dobrym pomysłem, dodają jej charakteru i pazura, choćby gdy jest ona utrzymana w krystalicznej bieli. Do bardziej eklektycznych, boho, marynistycznych, shabby chic wnętrz sprawdzą się dywaniki we wzory np. w paski, kwiaty, flamingi, liście, tropikalne motywy.

Dobór dywanika do aranżacji wnętrza

Jaki wybrać dywaniki do łazienki w stylu boho czy skandynawskim? Sprawdź nasze porady:

  • Styl skandynawski: polecamy eleganckie dywaniki łazienkowe w jednym kolorze np. biel, czerń, beżowy, delikatny róż, błękit, szary.
  • Styl glamour: tu sprawdzi się puchowy, miękki dywanik w odcieniach pastelowych lub złotym.
  • Styl boho: dywanik łazienkowy boho może mieć różne wzory, kolory i kształty. Tu można bardziej poszaleć, wybierając dywanik z motywem liści, w mocnym żółtym kolorze, z frędzlami etc.
  • Styl shabby chic: cechuje się dużą ilością kwiatowych wzorów, wybierz zatem dywanik w pastelowe kwiatki lub w zielone liście pasujące do roślin, których także powinno być sporo we wnętrzu w tym stylu.
  • Styl industrialny, loftowy: sprawdzi się czarny, szary, butelkowo zielony, złoty miękki dywanik, a także dywanik gumowy.

Jak dbać o dywanik łazienkowy?

Dywanik do łazienki narażony jest cały czas na działanie wilgoci i ciepła. W takich warunkach łatwo o rozwój grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie dywanika, by nie dopuścić do jego zniszczenia i by nie powstało środowisko idealne do namnażania się drobnoustrojów.

Jak często prać dywanik łazienkowy?

Zasadniczo zalecane jest pranie dywanika łazienkowego raz w tygodniu. jeżeli z łazienki korzysta 4-6 osób, a w domu jest pies czy kot, to warto wrzucić do prania dywanik choćby częściej. W przypadku zaś, gdy z pomieszczenia korzysta jedna osoba lub maksymalnie dwie, a łazienka jest często wietrzona czy działa w niej wentylacja, można prać dywaniki do łazienki raz na 2-3 tygodnie.

Jak prać dywaniki do łazienki?

Dywaniki z gumy, PCV czy bambusowe maty wystarczy czyścić wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do czyszczenia czy mydła. Dywaniki łazienkowe z materiału zawsze mają metkę z informacją, jak je prać. Najczęściej można je wrzucić do pralki, ustawiając maksymalnie temperaturę 40 stopni. Nie jest zalecane dodawanie wybielaczy, octu czy silnych środków piorących, bo bawełniane dywaniki mogą ulec zniszczeniu np. materiał może się odbarwić. jeżeli dywanik się mocno zabrudził, zalecane jest czyszczenie go manualnie, a niestosowanie wysokiej temperatury prania czy żrących środków czystości.

Czyszczenie zabrudzonych dywaników

Adobe Stock

Kilka porad dotyczących czyszczenia mocno zabrudzonych dywaników:

  • Drewniane i bambusowe maty przemyj twardą szczotką ryżową zanurzoną w detergencie.
  • Dywaniki łazienkowe z PCV, gumy możesz myć trochę mocniejszych środkami czystości, ale nie takimi na bazie podchlorynu sodu, bo mogą odbarwić matę.
  • Tłuste plamy z materiałowych dywaników do łazienki wyczyścisz roztworem wody i płynu do mycia naczyń.
  • Krew dobrze schodzi zimną wodą, to pranie wstępne, potem warto dywanik uprać w pralce.
  • Wiele naturalnych zabrudzeń zejdzie z pomocą mieszanki wody z sodą oczyszczoną, byleby nie była zbyt stężona.
  • Materiałowe dywaniki można też prać z użyciem preparatów do czyszczenia dywanów. Warto to jednak robić na dworze, by chemiczne opary nie podrażniły dróg oddechowych. Przed użyciem danego detergentu, sprawdź na niewielkim fragmencie tkaniny, czy materiał nie odbarwia się.
  • Zabrudzenia jak błoto, włosy, sierść, piasek wystarczy odkurzyć, ewentualnie wpierw wysuszyć, potem odkurzyć.

Pamiętajmy o regularnym odkurzaniu lub potrząsaniu dywanika, aby usunąć z niego kurz i brud. Możemy także prać dywaniki w pralce zgodnie z instrukcjami producenta lub manualnie w przypadku bardziej delikatnych materiałów. Po każdym użyciu warto także wietrzyć dywanik, aby pozbyć się wilgoci i uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

Zachowując te proste zasady dbania o dywaniki łazienkowe, możemy cieszyć się świeżością i higieną w naszej łazience przez wiele lat, a nasze dywaniki będą stanowiły estetyczny dodatek do wnętrza. Pamiętajmy, iż regularna pielęgnacja to klucz do utrzymania czystości i komfortu w naszej łazience.

Idź do oryginalnego materiału