Jak dbać o Alokazje?

4 lat temu

Alokazje to przepiękne rośliny, które niestety bywają również bardzo wymagające. Nie wybaczają one pielęgnacyjnych błędów i chętnie zrzucają liście na znak protestu. Wśród nich znajdziecie łatwiejsze do ujarzmienia gatunki, takie jak Alokazja calidora, Alokazja micholitziana i Alokazja red cupera. Nieco trudniejsze, na przykład Alokazja polly czy Alokazja dragon scale. jeżeli przez cały czas chcielibyście zaryzykować, to jak dbać o Alokazje?

Transport

Alokazje bardzo źle znoszą transport. jeżeli masz taką możliwość – odbierz swoją roślinę osobiście. W takiej sytuacji aklimatyzacja w nowym miejscu zajmie jej znacznie mniej czasu niż po kilkudniowej podróży w kartonie. Po transporcie możesz spodziewać się, iż zrzuci kilka liści. jeżeli znajdziesz swojej roślinie odpowiednie miejsce – staraj się go nie zmieniać, nie lubią przestawiania.

Światło dla Alokazji

Tutaj wiele zależy od konkretnego gatunku, jednak większość z nich preferuje dużą ilość rozproszonego światła. Jesienią, po okresie wegetacji, Alokazja ma tendencję do zrzucania liści. Warto ją w tym czasie wspomóc sztucznym światłem. Bez zimowego doświetlania rośliny mogą widocznie marnieć.

Jakie podłoże dla Alokazji?

Alokazje są wrażliwe na przelanie, dlatego musisz zapewnić im przepuszczalną mieszankę podłoża. U mnie świetnie sprawdza się mieszanka kwaśnego torfu, włókien i czipsów kokosowych oraz perlitu. Te rośliny świetnie czują się również w hydroponice.

Kiedy podlewać?

To klucz do szczęśliwego życia tych królowych dramatu. Podlewaj je regularnie! Latem podłoże zawsze powinno być nieco wilgotne, ale nie mokre. Jesienią i zimą można pozwolić im nieco przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Alokazje nie znoszą przesuszenia ani przelania. W dodatku są bardzo otwarte na choroby grzybowe oraz chętnie zrzucają liście choćby po delikatnym przelaniu. Rośliny te potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5 – 6,5, nie należy podlewać ich twardą wodą z kranu. Idealna będzie woda przefiltrowana. Sprawdzi się również przegotowana oraz deszczówka. Nigdy nie podlewaj ich zimną wodą! Ja z powodzeniem używam wody w temperaturze pokojowej.

Oedema na liściu Alokazji po zbyt intensywnym podlaniu

Wilgotność powietrza

Kolejny istotny czynnik w utrzymaniu Alokazji w zdrowiu. Roślina ta potrzebuje wysokiej wilgotności, minimum to 50%. Ucieszy się z towarzystwa nawilżacza oraz tacki z keramzytem. W zależności od gatunku różnie znoszą zraszanie, ze swojego doświadczenia powiem, iż lepiej tego unikać.

Temperatura

Lubią wyższą temperaturę, choćby do 28 stopni, jednak z dobrym przepływem powietrza. W zbyt niskiej (poniżej 16 stopni) roślina potrafi zrzucić liście. Jest również bardzo wrażliwa na przeciągi (co skutkuje zrzucaniem liści, oczywiście).

Podatność na choroby

Lista jest długa. Najczęściej możecie spotkać się z chorobami grzybowymi. Oprócz tego na swojej Alokazji możecie znaleźć przędziorka (bardzo często), wełnowca (często) oraz wciornastki (raczej rzadko).

Nowy liść rośnie, stary umiera

Alokazje to rośliny, u których obumieranie starych liści jest naturalnym zjawiskiem. Sadzonki zwykle nie są w stanie utrzymać więcej niż 5-6 liści jednocześnie (choć to zmienia się wraz z wiekiem i wielkością rośliny. I oczywiście warunkami uprawy). Małe sadzonki mają zwykle 2-3 liście. Dlatego nie martwcie się, jeżeli Wasza roślinka odrzuca stary liść podczas rozwijania nowego.

Jak dbać o Alokazje?

Jeżeli sprawiłeś swojej Alokazji przykrość i ze smutku straciła wszystkie liście – nie przejmuj się. jeżeli roślina nie została przelana i bulwy nie są zgniłe, prawdopodobnie dostaniesz kolejną szansę i wyrosną nowe liście.

Idź do oryginalnego materiału