Jak chronić metalowe meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi?

3 dni temu

Metalowe meble ogrodowe to w ostatnich latach jeden z popularniejszych trendów. Nic dziwnego, bo doskonale wyglądają na tarasie, a także są bardzo wytrzymałe. Ale czy jest to regułą? Niestety nie. Po pierwsze dużo zależy od tego, gdzie kupujesz meble metalowe (nie każda firma i dostawca oferuje taką samą jakość), po drugie jeszcze większe znaczenie ma to, jak wygląda pielęgnacja mebli ogrodowych w Twoim wykonaniu. Ostatecznie trwałość i estetyka zależą od odpowiedniej ochrony przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych – liczy się prawidłowe przechowywanie mebli ogrodowych i dbanie o nie. Podpowiadamy najlepsze praktyki


Wpływ warunków atmosferycznych na metalowe meble ogrodowe

Metalowe meble ogrodowe, choć solidne, są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy promieniowanie UV. Nie daj się nabrać reklamom czy zapewnieniom – niestety całe wyposażenie ogrodowe zimą (ale nie tylko) narażone jest na stopniową degradację i meble metalowe nie są tu wyjątkiem. Negatywnie wpływa na nie:

  • deszcz i wilgoć – mogą powodować korozję, szczególnie w przypadku mebli wykonanych z żelaza lub stali, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone,
  • śnieg i mróz – zimowe warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu mikropęknięć, które prowadzą do dalszych uszkodzeń,
  • promieniowanie UV – może powodować blaknięcie farby lub lakieru, co nie tylko źle wpływa na estetykę, ale również obniża poziom ochrony powierzchni metalu.

Ochrona mebli ogrodowych przed tymi czynnikami jest niezbędna. Można zastosować specjalne ochraniacze, a w razie przechowywania mebli ogrodowych np. w garażu czy piwnicy, wystarczy tylko owinąć je jakimś materiałem (np. starym kocem).

[[kategoria:2002:6]]

Rodzaje pokrowców ochronnych dla metalowych mebli ogrodowych

Pokrowce ochronne to jedna z najprostszych metod ochrony mebli ogrodowych przed tym wszystkim, co powoduje pogorszenie ich wyglądu oraz kondycji. Występują w różnych wersjach, które różnią się materiałem, funkcjonalnością i wytrzymałością. Ogólnie polecamy wodoodporne pokrowce ochronne. Do ich produkcji najczęściej stosuje się polietylen. Przed słońcem skutecznie chronią bawełniane lub polipropylenowe pokrowce ochronne. A ci, którzy zastanawiają się, czym przykryć meble ogrodowe, aby nie dostała się do nich woda i wilgoć polecamy nakrycia z PVC zapewniające optymalną cyrkulację powietrza.

Czy stosowanie pokrowców ochronnych ma sens?

Zdecydowanie tak. Inwestycja w ochronę metalowych mebli ogrodowych przekłada się na ich dłuższą żywotność i estetykę. Dzięki odpowiednim zabiegom oraz nakładając pokrowce ochronne unikniesz kosztownych napraw lub konieczności zakupu nowych mebli. Zachowasz ich oryginalny wygląd i funkcjonalność przez wiele lat. Nie będziesz martwić się o ustawienie mebli w okresie zimowym, co będzie szczególnie korzystne, gdy dysponujesz tarasem bez zadaszenia i nie masz możliwości schowania mebli.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed korozją?

Korozja to największy wróg metalowych mebli ogrodowych. Sprzyja jej wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Czy można jej zapobiec? Okazuje się, iż tak, ale warto zadbać o to z wyprzedzeniem – po zakupie mebli, przed sezonem jesienno-zimowym.

Impregnuj powierzchnię mebli

Przyda się impregnacja. Meble pomalowane farbą ochronną lub pokryte powłoką antykorozyjną są znacznie mniej podatne na rdzę. Pamiętaj jednak, aby nakładać je regularnie, czasem w pakiecie z oczyszczaniem powierzchni dla zapewnienia jej jak najlepszej przyczepności.

Sprawdzaj, jak wyglądają elementy metalowe

Na bieżąco dobrze jest też myć meble, aby zapewnić im estetyczny wygląd. Co ciekawe, czystość ma znaczenie również ze względów praktycznych – brud i kurz mogą zatrzymywać wilgoć, a ta jest bezpośrednią przyczyną korozji. Regularne mycie ciepłą wodą z dodatkiem łagodnych detergentów powinno w tym wypadku pomóc.

Zabezpieczaj meble w niskich temperaturach

Przy tym wszystkim istotne jest odpowiednie zabezpieczenie mebli, ale nie tyle całościowo, co miejscowo, tam, gdzie są one szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz gromadzenie wody. Chodzi o spoiny, łączenia i otwory. Warto je dokładnie osuszać i zabezpieczać dodatkowymi preparatami, co pozytywnie wpłynie na ogólną żywotność mebli.

[[kategoria:30:6]]

Prawidłowe przechowywanie metalowych mebli ogrodowych w miesiącach zimowych

Zimą, gdy meble ogrodowe nie są używane, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie i chronienie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Skoro i tak nie korzystasz ze strefy wypoczynkowej w ogrodzie, zdecyduj się na przeniesienie ich pod dach. Najlepsze miejsce do przechowywania mebli ogrodowych jest suche, ale też dość przewiewne. Może to być garaż, pomieszczenie gospodarcze, szopa, piwnica lub strych.

Przed tym istotne jest dokładne wyczyszczenie mebli i osuszenie ich, aby były całkowicie suche. Nałóż na nie odpowiednie pokrowce ochronne, a dla jeszcze lepszej izolacji zastosuj podkładki lub inne rozwiązania izolacyjne. Umieszczenie mebli na paletach lub matach zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z wilgotnym, zimnym podłożem.

Metalowe meble ogrodowe na tarasie

Jak dbać o meble ogrodowe, aby zapobiec uszkodzeniom?

Składowanie mebli ogrodowych to tylko jeden z elementów dbania o nie. Pamiętaj, żeby potraktować je z taką samą uwagą jak pozostałe wyposażenie tarasu. Tak samo, jak trzeba zabezpieczyć drewniane zestawy mebli ogrodowych, czy plastikowe meble ogrodowe, tam samo należy zadbać o meble ogrodowe wykonane z metalu.

Kontroluj meble (wygląd i stan techniczny)

Dbanie o metalowe meble ogrodowe wymaga systematyczności, ale nie jest trudne. Po prostu, tak samo jak kontrolujesz stan okien, dachu czy fundamentów w swoim domu, tak samo dbaj o meble (nie tylko te z naturalnych materiałów, choć w przypadku drewnianych na pewno konieczna jest większa uwaga i zaangażowanie).

Czyść meble ogrodowe na bieżąco i korzystaj zgodnie z przeznaczeniem

Sprawdzaj stan mebli co kilka tygodni, zwłaszcza po opadach deszczu lub intensywnym nasłonecznieniu. Na bieżąco usuwaj zabrudzenia i plamy, używaj do tego łagodnych detergnetów, albo środków typowo to metalu. Unikaj przeciążania mebli, używania ich niezgodnie z przeznaczeniem czy ustawiania na nierównych powierzchniach.

Zastosuj dodatkowe środki, aby chronić meble ogrodowe

Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiają ochronę metalowych mebli ogrodowych. Można zastosować np. malowanie proszkowe, czy zaaplikować nanopowłoki odpychające wodę. Odpowiednie zabezpieczenie sprawia, iż później musisz angażować mniej uwagi, środków i czasu, aby chronić meble przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Bez względu na to, z jakiego materiału są meble ogrodowe, zawsze wymagają one uwagi i troski (zwłaszcza w niskich temperaturach i w czasie upałów). Meble nie pozostają obojętne na działanie czynników atmosferycznych i metal nie jest tu wyjątkiem. Oprócz przechowywania mebli ogrodowych w suchym miejscu, dbaj o ich stan i wygląd. Nie zapomnij, aby poprawnie zabezpieczyć meble ogrodowe i na bieżąco je konserwować.

Idź do oryginalnego materiału