III Chęcińskie Spotkanie z Kulturą i Tradycją Łowiecką

2 dni temu

W sobotę 5 kwietnia 2025 r. w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, a konkretnie w hali „Pod Basztami”, gościli miłośnicy kultury i tradycji łowieckiej. Wydarzenie pod nazwą „III Chęcińskie Spotkanie z Kulturą i Tradycją Łowiecką” objął Patronatem Honorowym Eugeniusz Grzeszczak – Łowczy Krajowy. Organizatorem wydarzenia był Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ przy udziale Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach.

Chęcińskie spotkanie zostało podzielone na trzy panele. Pierwszym z paneli był wykład prof. dr. hab. Henryka Okarmy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie pn. Łowiectwo – Gatunki obce a bioróżnorodność.Drugim był wykład dr. hab. inż. Marka Wajdzika prof. z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pn. Łowiectwo – obcy są wśród nas. Trzecim był wykład dr. Andrzeja Kruszewicza dyr. Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie pn. Rola współczesnych ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginącej fauny. Uroczystość uatrakcyjnili sygnałami myśliwskimi uczniowie z Sekcji Sygnalistów Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z wymienionej placówki z Sekcji Sokolniczej, Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Uczniowie na rękawicach trzymali Sowę Puszczyka, Sowę Uszatka, Myszołowca Towarzyskiego zwanego Harrisem. Przed godziną 15:00 hala zapełniła się gośćmi, którzy z ogromną ciekawością i zainteresowaniem przyszli wysłuchać wykładów. Rzadko ostatnimi czasy uczestniczy się w spotkaniach kulturalnych cieszącymi się tak dużym zainteresowaniem.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Robert Jaworski – Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Janusz Mazur – Członek Naczelnej Rady Łowieckiej okręgu kieleckiego, Jarosław Mikołajczyk – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach – Łowczy Okręgowy, Damian Gawlik – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Radomiu – Łowczy Okręgowy, Krzysztof Puchała – członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach, Wiktor Chabowski – z-ca przewodniczącego Okręgowej Kapituły Odznaczeń PZŁ w Kielcach, Dariusz Młotkiewicz – Dyrektor Organizacyjny Zarządu Głównego PZŁ, Hubert Woś – sekretarz KKiKŁ PZŁ, Renata Janusz – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, ks. Prałat Franciszek Berak, który od 30 lat jest kapelanem myśliwych i leśników okręgu kieleckiego. Na wydarzenie to przybyło wielu kolekcjonerów, myśliwych oraz miłośników przyrody z terenu całej Polski. Hasło wydarzenia: „Okaż kulturę i chroń naturę”, „Kto pokocha przyrodę nigdy nie będzie nienawidził człowieka” – Włodzimierz Korsak. Spotkanie tegoroczne w Chęcinach też wpisuję się w świętowany w tym roku jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Na początku wydarzenia na hali zabrzmiały sygnały myśliwskie po których wydarzenie otworzył Jarosław Mikołajczyk witając zgromadzonych. Dalszą cześć spotkania poprowadził Dariusz Knap. Taka uroczystość to również okazja do wręczenia odznaczeń myśliwskich dla zasłużonych myśliwych. Tym razem takie odznaczenia otrzymali myśliwi z Koła Łowieckiego „Łagów” w Nowej Słupi. Na spotkaniu wręczone zostały również legitymacje i oznaki Klubu Kolekcjonera PZŁ dla dwóch członków Oddziału Chęcińskiego.

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Pan Robert Jaworski Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, który w swoim wystąpieniu przywitał zgromadzonych i życzył wszystkim udanego spotkania pełnego merytorycznych wykładów znamienitych prelegentów. Podczas swojego przemówienia cieszył się, iż Spotkania Chęcińskie na stałe się wpisały w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy i Miasta Chęciny. Następnie głos zabrał Dariusz Młotkiewicz, który w imieniu Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka odczytał list skierowany dla organizatorów wydarzenia. Prowadzący wydarzenie odczytał list skierowany do organizatorów przez Marcina Możdżonka Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. W tej części wydarzenia pamiątkowym medalem od Oddziału Chęcińskiego został nagrodzony ks. Prałat Franciszek Berak obchodzący w tym rok 30 posługi jako Kapelan Myśliwych i Leśników okręgu kieleckiego. Następnie głos oddano prelegentom spotkania. Prelegenci przeprowadzający poszczególne wykłady i prezentacje wykazali się znakomitą wiedzą merytoryczną i łatwością nawiązywania kontaktu ze słuchaczem. Słuchanie wykładów mówionych z taką pasją to czysta przyjemność. Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu, prelegentom zostały wręczone nietuzinkowe podziękowania. Podziękowania na zakończenie wydarzenia zostały przekazane również Panu Robertowi Jaworskiemu Burmistrzowi Gminy Miasta Chęciny, Pani Renacie Janusz – Dyrektor CKiSP w Chęcinach oraz Sygnalistom i Sokolnikom z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Część oficjalną spotkania zamknął w swoim wystąpieniu Łowczy Okręgowy PZŁ w Kielcach Jarosław Mikołajczyk.

Następnie na holu głównym hali została przygotowana przez organizatorów degustacja potrawy z dziczyzny „Bigosu myśliwskiego”, chleba własnego wypieku oraz słodkiego poczęstunku bułek z serem, budyniem, pączków. Pielęgnujmy naszą kulturę i tradycję, przybliżajmy je jak największej rzeszy odbiorców, bo niewątpliwie mamy się czym chwalić. Warto przypomnieć, iż dzięki doskonałej współpracy z władzami gminy Chęciny wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych. Kulturę i tradycję należy pielęgnować, i będziemy to robić cyklicznie w królewskim mieście Chęciny. Do zobaczenia za rok na IV Chęcińskim Spotkaniu z Kulturą i Tradycją Łowiecką. Już dziś zapraszam Was na to spotkanie.

Idź do oryginalnego materiału