I ty możesz zostać królikokaczką!

nn6t.pl 2 tygodni temu

Komiks Królikokaczki odkryte. Ilustrowany przewodnik po bezdrożach postsztuki, narysowany przez Kacpra Grenia, jest ilustracją wykładu wygłoszonego przez Kubę Szredera w czerwcu 2024 roku podczas Kontekstów. Kongresu Postartystycznego, zorganizowanego we Floating University w Berlinie. Na łamach NN6T zaprezentujemy tę pracę w odcinkach – oto pierwszy.

Królikokaczki odkryte. Ilustrowany przewodnik po bezdrożach postsztuki to ilustrowany przewodnik po relatywnie niezbadanym terytorium postartystycznej teoriopraktyki. Naszą przewodniczką jest Królikokaczka – tajemnicze, choć sympatyczne stworzonko, którego naturalnym środowiskiem życia jest rozszerzające się pole sztuki.

Królikokaczki swobodnie przemieszczają się na pograniczach sztuki i innych obszarów rzeczywistości. Wrodzona zmienność tych fantasmagorycznych zwierzątek, które niekiedy wyglądają jak kaczka, a czasem jak królik, spowodowała, iż to właśnie królikokaczka stała się patronką Konsorcjum Praktyk Postartystycznych (KPP), luźnej sieci postartystów, zaangażowanych konceptualistek, aktywistów wyobraźni i zabłąkanych badaczek.

Tak jak królikokaczki mogą być postrzegane jako kaczki, króliki lub oba naraz, tak też działania KPP mogą być postrzegane jako sztuka, nie-sztuka, jedno i drugie lub żadne z nich, w zależności od przyjętej perspektywy. Postartystki tworzą sztukę w skali życia codziennego, wykorzystując kompetencje artystyczne poza sferą wąsko definiowaną jako „sztuka”. Samo pojęcie praktyk postartystycznych jest zainspirowane myślą Jerzego Ludwińskiego, który już w 1971 roku pisał: „Bardzo prawdopodobne, iż dzisiaj nie zajmujemy się już sztuką. Po prostu przegapiliśmy moment, kiedy przekształciła się ona w coś zupełnie innego, coś, czego nie potrafimy już nazwać. Jest jednak rzeczą pewną, iż to, czym zajmujemy się dzisiaj, posiada większe możliwości”.

Praktyki postartystyczne obejmują mnogość hybrydycznych działań, sytuujących się na pograniczu sztuki współczesnej, antyautorytarnych protestów, kolektywnej samoorganizacji, feministycznej pracy u podstaw i ekologicznie zorientowanego aktywizmu, które się wyłoniły w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Przykłady działań KPP i innych polskich królikokaczek eksplorujących rubieże świata sztuki znajdziesz na stronie internetowej www.krolikokaczki.pl.

Komiks powstał na zamówienie Fundacji InSitu

Idź do oryginalnego materiału